Косовските хакери повторно напаѓаат Македонски сајтови поради освета

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јуни 2013
Мислења
6
Поени од реакции
3
Зошто го прават тоа?
Политичките маневри се користат како идеја за сајбер војна?


Кибернетската сигурност е нарушена со хакирање на сајтови од политички причини.

Хакерската група од Косовски хакери, група која се нарекува "Kosova Warriors Group"почна да ги напаѓа интернет-страниците на македонските државни институции поради, одмазда за воведувањето такса за влез на косовски граѓани и на возила во земјава.
Прва на удар се најде страницата на Институтот за акредитација.
Наместо податоци за активностите на Институтот поставена е снимка од палење на македонското знаме, а под нејзе следи текст на албански јазик со заканувачки и со националистички пораки до Македонија. Хакерската група КВГ во соопштението се заканува дека доколку остане таксата од две евра по лице и пет евра по автомобил за косовски граѓани, ќе нападнат интернет-страници на наши владини институции, болници, училишта
Меѓу страниците на кои извршиле упад е и таа на Бирото за судски вештачења. Страницата, како што може да се види е целосно избришана и недостапна за пристап.

Српските блогери реагираат на неодамнешниот хакерски напад. На 14 Април во Србија / во еден ден 40 сајтови се „оборени“ од Косовски хакери, група која се нарекува "Kosova Warriors Group", претежно на уметници и културни здруженија
На насловните страни на нападнатите web портали е поставено Албанското знаме и текст каде е наведено дека "Србија, Русија, Кина и Грција тајно прифатија независност на Косова" и се предвидува "топење на сегашните гранци" поради создавање на "Голема Албаније".
На крајот на објавата се наведува "Алахеголем" и "Поздрав од Косова".
Значи да хакираш X страна не е некоја голема работа, затоа што во денешно време секој може да хакне страна. Може и 14-годишно детиште, бидејќи, како што знаете и вие, има страни на кои се објавуваaт експлоити со кои многу е лесно да дојдеш до корисничко име(username) или шифра и со тоа да ја хакираш некоја страна. Значи да хакираш страна имаа многу методи, неколку од нив се SQL-injection, RFI, LFI, admin bypassing, insecure cookie handling и др.

Затоа и денеска е многу тешко да имаш 100% сигурна страна aко на твојата страна, на пример, користиш некоја сопствена скрипта или CMS. Kога викаме дека не можеш да имаш 100% сигурност, викаме затоа што сме сведоци и на многу големи сајтови кои хакерите успеват да ги хакират како што е на пример на некои од страните на гигантот Microsoft, потоа страниците на Kaspersky, Nod32, страниците на Apple…
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Тие косовари што хакнале македонски сајтови сигурно се од дијаспората, (Швицарска, Немачка...). Од Косово сигурно не се , бидејќи сеуште на Косово струја и телефон немаат. За компјутер и интернет несакам ни муабет да правам...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.317
Поени од реакции
19.715
уфф па странине што ги хакнале .. и да не се хакнати самата "веб страна" по себе е толку лошо дизајнирана што изгледа дека дизајнерот ја хакнал уште при правење !!! инаку хакирање на некој од косово малце потешко, на планина се нема струја и вода башка од копање по ниви не верувам дека имаат време за нешто друго ... освен нели крадење дилање и слично !!!
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.073
Поени од реакции
4.943
Аматери. Чим оставале видеа , не се влезени у хакингот многу. Допрва учат.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
И шо постигнале?
Сеа у тај институтот се грижат многу сигурно

Завеса се дига и акција!

Директоро: Ни ја хакнале страната копуциве од Косово..
Секретарката: Што ќе правиме директоре?
Директоро: Стај ми се пие каве. Благо напрај го..
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Нека се радват љочките. Сите знајме колку ги одржават нашите страните и колку се заштитени па големиот кур ти треба да ги „хакниш“. Добар bypass ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom