Косово - изрешетано од проектилите на НАТО-агресорите на чело со САД

Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Косово - изрешетано од проектилите на НАТО-агресорите на чело со САД


Според Српскиот весник Блиц е утврдено дека во војната на НАТО против Југославија, авионите F-16 на воздушните сили на САД,Германија,и Турција користеле муниција со осиромашен ураниум. Според податоците на војската на Југославија, околу 50 000 проектили со осиромашен ураниум се фрлени на 100 густо населени места во Косово, а 3 000 до 5 000 проектили се фрлени во Прешево, Бујановац, Врање и Црна Гора. Во овие места е регистрирано зголемување на радијацијата за 1 100 пати во однос на дозволеното ниво на контаминација.
Според експертите, во Косово се уште постои радијациа што можно е во иднина разни болести да се појавува.
Најмногу осиромашен ураниум е фрлен на просторот Призрен - Дечани, на самата граница помаѓу Албанија и Југославија од една и Македонија и Косово од друга страна.

Американските извори тврдат дека авијацијата на САД извршила 23.000 летови со удари врз 995 објекти и со фрлање на 25.000 тони експлозив и 3.000 крстосувачки ракети


Германските извори тврдат дека се извршени 37.465 воздушни полетувања, со исфрлување на 20.000 тони бомби и ракети.

Турските извори оперираат со проценти- Турција изврши 2.000 воздушни летови или 10,9% од вкупниот број воздушни напади врз Југославија.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.439
Поени од реакции
26.226
Добро де ајде според некој друг весник(по твој избор),Нато гаѓаше со шампити и тулумби ајде...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
НАТО војската има упаство на Косово.
Да се избегнува погодени објекти или возила со проектилот.
Ако сте во допир со такви објекти да се користат заштини средства за радиоактивност.
Вода и храна да не се употребува од погодените подрчја.
Итн.
Италијаните го имаа поставено тоа упаство.
Дали народите на Балканот знаат за тоа ?
Не.
Ама затоа знаат за голема Србија, Албанија, Грција.
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
toa e brat amerika rabotat so edno i edinstveno pravilo
RASTURI PA VLADEJ
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Da i Amerika ke si ima baza tamu, i ke sedi, tamu... I osiromashen uranium... Gluposti

Srbite ne mozat ushte da se sovzemat od "zagubata"... Aj ke im pomine kako na kutre... Posporo od obicno no ke im pomine.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Da i Amerika ke si ima baza tamu, i ke sedi, tamu... I osiromashen uranium... Gluposti

Srbite ne mozat ushte da se sovzemat od "zagubata"... Aj ke im pomine kako na kutre... Posporo od obicno no ke im pomine.
Детенце не ги треси по интернетот,во Ирак знаеш ли какви радијации има ,па пак Американците имаат бази,али бидејќи си бистро момче тоа ти е Србите лажат, Америка бомбардираше со летоци,а Косово го ослободија Албанците:tapp:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Детенце не ги треси по интернетот,во Ирак знаеш ли какви радијации има ,па пак Американците имаат бази,али бидејќи си бистро момче тоа ти е Србите лажат, Америка бомбардираше со летоци,а Косово го ослободија Албанците:tapp:
Каква па радиација има в Ирак.По голема глупост не сум читал.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Детенце не ги треси по интернетот,во Ирак знаеш ли какви радијации има ,па пак Американците имаат бази,али бидејќи си бистро момче тоа ти е Србите лажат, Америка бомбардираше со летоци,а Косово го ослободија Албанците:tapp:
Tebe ti e krivo? Coveku od "antikata" ?:)

Da detence od FYROM... Da... Krivo tie...

Каква па радиација има в Ирак.По голема глупост не сум читал.
Ne ne e glupost... Odnosno vo deneshno vreme, vo ovaa havarija... Izopaceni vrednosti... Za kjumbe kako tipot... Ne e glupost.

Sepak ShQiptarite se krivi:)
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
toa e brat amerika rabotat so edno i edinstveno pravilo
RASTURI PA VLADEJ


Не се криви само американците,туку и германците и турците се криви, затоа што и тие бомбардираја...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom