Коронавирус (COVID-19)

M

Macedon1um

Гостин

Секој ден скоро за 100% се дуплира бројкава, во Франција пријавени 3 случаи во САД 2 другите сите се во Азија
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Има информации директ од терен нормално неофицијални што големите медиуми не ги пренесуваат, дека бројката на заболени е многу поголема и дека ситуацијата не е баш толку под контрола како што се зборува. Исто така знаејќи го моменталниот режим во Кина многу веројатно е дека власта го минимизира вистинскиот размер на ситуацијата.
1579909067566.jpg

1579911411906.png


Гледајќи дека периодот на инкубација изнесува 14 дена, вистинската бројка на заразени би било многу поголема од претставената.
Неофицијалните информации од терен спомнуваат дека болниците се преокупирани и болничарите се откажуваат и ги праќаат поголемиот број од луѓето назад во нивните домови.
https://twitter.com/arslan_hidayat/status/1220734819358908421?s=20

Луѓето ги напуштаат жариштата а елитата веќе од вчера ја напушта државата (над 1000 приватни авиони ја напуштиле територијата на Кина само во вчерашниот ден)
https://twitter.com/JUNJIE_MEI01/status/1220494922748329985?s=20
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Секој ден скоро за 100% се дуплира бројкава, во Франција пријавени 3 случаи во САД 2 другите сите се во Азија
И во Австралија пристигна вирусот, поточно еден случај (за сега) е потврден во Мелбурн.
Фактот дека е Кинеска Нова Година уште повеќе ја усложнува работата, милиони кинески гастарбајтери патуваат дома и назад заради празникот.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.188
Поени од реакции
19.266
Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China

Средната возраст на заболените изнесува 49,5 години кои претходно имале некои други хронични болести. Понатаму од првите 41 заболени лица, 100% развиле пневмонија од која 15% починале.

И во Австралија пристигна вирусот, поточно еден случај (за сега) е потврден во Мелбурн.
Фактот дека е Кинеска Нова Година уште повеќе ја усложнува работата, милиони кинески гастарбајтери патуваат дома и назад заради празникот.
Не е толку проблем патувањето назад во Кина туку интерното патување во самата Кина. Кинеската Нова Година за Кина е како за нас Нова Година и Божиќ заедно, стотици милиони луѓе патуваат за време на празникот низ Кина со што несомнено вирусот ќе се распространи повеќекратно а затоа и се затвори Вухан.

Се на се изгледа како репетиција на САРС епидемијата (R0 на овој вирус е 3.8, САРС започна со број помеѓу 2-5) само што овој пат Кина реагира соодветно. Не слушајте секакви приказни за DOOM и не паничете.
 
Последно уредено:

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.279
Поени од реакции
12.631
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.188
Поени од реакции
19.266
Chinese Resident Evil Fans Think This Biotech Company's Logo Looks Familiar
In Resident Evil, the Umbrella Corporation is an evil biotechnology and pharmaceutical conglomerate. Shanghai Ruilan Bao Hu San Biotech Limited is also in biotechnology and, as Chinese Resident Evil fans point out, has a similar logo.

Of course, Capcom’s Umbrella Corporation has a red and white logo, and this company has a turquoise and white logo.


Бтв, првите случаи биле пријавени на 8ми Декември но локалната власт од Вухан ги прикривала информациите се до крајот на месецот кога испратиле примерок до Шангаи при што интервенирала централната власт. Апсурдот да биде поголем, единствената кинеска BSL-4 лабараторија, која се наоѓа во Вухан, била исклучена од сето ова...

Едит : Во меѓувреме трет случај во Јапонија.

има преку 90.000 заразени, Кинезиве кријат инфо ко и секогаш.
Видео од рандом лик кој носи кабаница/мантил и 3М маска за заштита од магла и прашина.



Не верувајте на се што ќе видите на интернет.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.712
Поени од реакции
15.583
не ми е јасно како во околните држави на Кина нема вирус ?? Па во Индија има кобри како кај нас мачиња и кучиња ???
Автоматски споено мислење:

https://www.njuz.net/vazduh-u-srbiji-ubio-korona-virus/

кај нас пак ни обичниот Грип не може да Пркне :D
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ако е барем дел вистина од она што се шири по социјални мрежи и медиуми за % смртност и заразени, не ни се пишува баш добро.
  • The Wuhan National Biosafety Laboratory is the only lab in China designated for studying dangerous pathogens like SARS and Ebola
  • Ahead of its January 2018 opening, biosafety experts and scientists from the US expressed concerns that a virus could escape the lab
  • In 2004, a SARS virus 'leaked' from a lab in Beijing
  • Experts say the coronavirus that's infected more than 800 people mutated in animals and became capable of infecting humans at the Wuhan seafood market
  • But a 2017 article warned of the unpredictability of lab animals that scientists at the Wuhan lab intended to inject with viruses

Патем има пиво со ист назив Corona, мексиканско кое го има и кај нас, наголемо рекламирано во серијалот Fast & Furious. Бесполезна информација ама као непотребна случајност..
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@Ireal сосема е веројатно да е "труе невс".
Себичните кинези изнаоѓаат начини како вештачки да си ја намалат телесната температура за да излезат од областите кои се под карантин, па уште и се фалат со тоа по социјални мрежи:



Груб превод:
Join forces to victory , finally some good food, feel like starving for 2 days in Lyon, the city of delicacies, of course we mush eat Michelin la Just before departure I still had a mild fever with coughing, scare die me, immediately took medicine, constantly checking my body temperature, luckily my temp has decreased, so departure and entry were very smooth

само што овој пат Кина реагира соодветно. Не слушајте секакви приказни за DOOM и не паничете.
Aј сега изгледај го видеово и види дали Кина реагира соодветно lol

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom