Коронавирус (COVID-19)

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Читав некаде дека вирусот напаѓал и други органи, како бубрези и црн дроб и може да остави трајни последици.
јас па прочитав дека е лесен случај кај жената и дека е нападнато само едното белодробно крило ама дека се е во ред, а не дека и откажало едното
ќе побарам каде го прочитав тоа, ќе може линк од тоа дека и откажало?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Да. На инфективно

Таа има 50тина год, некаде прочитав родена била 1970... Се надевам ќе биде ОК, мада од италија со комбе во таква состојба, стварно не ми е јасно што мислела
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Нема простор за паника. На пациентката од јуче и откажало едното белодробно крило од вирусов. Се е под контрола со другото дишела самостојно (y)
И со едно се живее.
Линк за инфото од кај е?
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Незнам што очекувате од овие 50,60+,па тие раце не се мијат, не па друго. Задоени во инает и самобендисаност, ќе мислеле тие за другите. Ах леле
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Најверојатно не треба да се осврнуваме на никој. Секој има различен организам и кај секого зависи од здравјето досегашно.
Друга работа зависи и од свесноста кај луѓето, некои одма идат на лекар други ставаат ракија и нозе во киселина додека не дојде до компликации па да одат на доктор, трети на бајачи одат.
Некои го одлежале вирусот а не ни знаеле дека го имаат (јак организам нема ни симптоми).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Нема простор за паника. На пациентката од јуче и откажало едното белодробно крило од вирусов. Се е под контрола со другото дишела самостојно (y)
И со едно се живее.
татко ми (1920/2001)како дете од 10 години фати ТБЦ... прво настинал, па бабами го излечила со жешки тегли, ама по 2 недели пак излегол зимно време без палто и се рзаболел... го однеле во Лерин на доктор и тој го преслушал, едното крило му било зафатено од ТБЦ, па му дал инекција со калциум, му го калцифицирал белодробното крило. Цел живот живееше со едно белодробно крило, не пушеше цигари, но беше прво во грчка војска, па во партизани, само куртули граѓанската војна, тогаш беше оперисан од пукнување на слепо црево; беше и на работна акција Шамац Сарајево, работаше во стопанство во Војводина, па после во Македонија на Скопска Црна Гора, во Брест се одгледуваа планински компири за расад. Дури од 1951 се вработи во канцелариска работа, но пак понекогаш одеше и на терен..значи и со едно белодробно крило се живее
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Бев во два познати маркети сабајлево, едниот да купам ствари, другиот чисто ради мини социјален експеримент. Исто така прашав човек што во исто време беше у трет маркет.

Не знам од каде се шеруваат слики за празни рафтови, бидејќи ја такво нешто не приметив сабајлево, нит за брашно, нит за зејтин.

Кој знае тоа сликите дали се од сега и дали тоа е стварно базирано на масовно купување или едноставно ги тргнале продуктите, или пак тие слики се стари, или па можеби тоа е случајност. Убеден сум дека многу од сликиве немаат врска со наводната паника меѓу народот и се само кликбејтови. Каков народ сме ние, абе за лајкови и центар пажња ќе шириме уште толку паника. Све за да се биде центар пажња на групен чет или на социјални мрежи.

Маркетиве, т.е нивните социјални мрежи си тераат ongoing маркетинг кампања со попусти, чуда и тн наместо да искочат и да ги демантираат (или потврдат) сликите кои кружат и да смират ситуација.

Порталиве си шљакаат глупости ама буквално copy-paste глупости често ширејќи паника, тролаат или пак шират глупи полуинформации со цел да дојдат до клик повеќе не сфаќајќи ги последиците кон аудиториумот, најголем процент од кој мисли дека "Напалена жена на 5 км од тебе КЛИК ОВДЕ" е легитимно.

Барем малце бре свест да се има, еден грам. ви ебам тоа орките закрепостени.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
татко ми (1920/2001)како дете од 10 години фати ТБЦ... прво настинал, па бабами го излечила со жешки тегли, ама по 2 недели пак излегол зимно време без палто и се рзаболел... го однеле во Лерин на доктор и тој го преслушал, едното крило му било зафатено од ТБЦ, па му дал инекција со калциум, му го калцифицирал белодробното крило. Цел живот живееше со едно белодробно крило, не пушеше цигари, но беше прво во грчка војска, па во партизани, само куртули граѓанската војна, тогаш беше оперисан од пукнување на слепо црево; беше и на работна акција Шамац Сарајево, работаше во стопанство во Војводина, па после во Македонија на Скопска Црна Гора, во Брест се одгледуваа планински компири за расад. Дури од 1951 се врадоти во канцелариска работа, но пак понекогаш одеше и на терен..значи и со едно белодробно крило се живее
Cela biografija napisa za na kraj da se slozis so citiranoto mislenje :pos:Od vojska do kompiri...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Cela biografija napisa za na kraj da se slozis so citiranoto mislenje :pos:Od vojska do kompiri...
сакав да кажам дека некогаш и од ТБЦ се останувало без белодробно крило; можеби луѓето порано беа посилни, а сега освен вирусите има и загадување, не само од дрва и ќумур туку и од возила и хемиска индустрија, така да вистинските реперкусии од епидемијата со новиот вирус ќе се покажат подоцна...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Бев во два познати маркети сабајлево, едниот да купам ствари, другиот чисто ради мини социјален експеримент. Исто така прашав човек што во исто време беше у трет маркет.

Не знам од каде се шеруваат слики за празни рафтови, бидејќи ја такво нешто не приметив сабајлево, нит за брашно, нит за зејтин.

Кој знае тоа сликите дали се од сега и дали тоа е стварно базирано на масовно купување или едноставно ги тргнале продуктите, или пак тие слики се стари, или па можеби тоа е случајност. Убеден сум дека многу од сликиве немаат врска со наводната паника меѓу народот и се само кликбејтови. Каков народ сме ние, абе за лајкови и центар пажња ќе шириме уште толку паника. Све за да се биде центар пажња на групен чет или на социјални мрежи.

Маркетиве, т.е нивните социјални мрежи си тераат ongoing маркетинг кампања со попусти, чуда и тн наместо да искочат и да ги демантираат (или потврдат) сликите кои кружат и да смират ситуација.

Порталиве си шљакаат глупости ама буквално copy-paste глупости често ширејќи паника, тролаат или пак шират глупи полуинформации со цел да дојдат до клик повеќе не сфаќајќи ги последиците кон аудиториумот, најголем процент од кој мисли дека "Напалена жена на 5 км од тебе КЛИК ОВДЕ" е легитимно.

Барем малце бре свест да се има, еден грам. ви ебам тоа орките закрепостени.
Друже, јас бев во маркети вчера и пазарев (не за крај на светот, туку онака).
Сликите се вистинити. Едноставно, денес надополниле залиха и тоа е тоа. Не очекувам повеќе да се празнат рафтовите, познавајќи ја куповната моќ на нашите.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Друже, јас бев во маркети вчера и пазарев (не за крај на светот, туку онака).
Сликите се вистинити. Едноставно, денес надополниле залиха и тоа е тоа. Не очекувам повеќе да се празнат рафтовите, познавајќи ја куповната моќ на нашите.
и вчера вечер бев до 1 маркет, немаше празни рафотви, напротив океј си беа. Но не е репрезентативно да се спомне само еден. :D

Како и да е, поентата е што има тотално отсуство на одговорност и свест со ситуацијава, дали од маркети, институции, портали, поединци.

Луѓе се спремни лајкови и социјална битност да пецаат со неосновано ширење паника, бизнисиве се спремни да лапкаат некое денарче плус, не правејќи апсолутно ништо за да пренесат ситуација или информација објективно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom