Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.787
Terapija istoto sto si go napisal, megjutoa toa si go pijam stalno, ne bese ordinirano od maticen, ne primav antibiotici.
Cink 30mg
Pretpostavuvam ova e standardnata terapija?
...не знам колку сте запознати, ама ете да напишам неколку реда околу ова „редовно земање на цинк“ во име на покачување на имунитетот, што со тоа оправдување дека треба подолг период да внесуваме цинк за да имаме одличен имунитет?

...од сите начини и можности за подобрување на имунитетот го знаеме само тој начин со внесуваме на готов суплемент „цинк“ во подолг период или како пишува SaltNPepa „го пијам стално“, односно ние не внесуваме со исхрана цинк, па не е доволно тоа? односно кој е тој „од око“ да ни каже дека токму ни недостасува цинк, па имунитетот ни е паднат, па мора да го надополнуваме со суплементи со Цинк секој ден по 30 мг!?

...дали сме запознати дека секогаш ова форсирано подолготрајно дополнување на „цинк“ е исто така честа причина за дефицит на „бакар“?

зошто?

едноставно цинкот и бакарот во нашиот стомак се натпреваруваат кој повеќе да се апсорбира, а замислите секогаш победник е цинкот, а бакарот не се апсорбира поради доминација на апсорпција на цинкот.

- па што?

- па ништо, НО ако НЕ се апсорбира бакарот и телото доаѓа до дефицит на истиот, а тој е многу важен за формирање на меланин кој е важен за пигментацијата, па и бојата на косата, па после се чудиме ако по извесен период се појават бели влакна на косата, а ние сеуште млади да ни биде присутно макар едно бело влакненце!

па ќе речете добро, ќе ја фарбаме косата, НО нискиот бакар делува и во промени во нашето тело кое може да доведе до нарушување на нашето здравје како појава на „Pancytopenia“ каде сите крвни телца ќе ни се намалат, па соодветно на тоа ќе имаме намалено ниво на (црвени) еритроцити па ќе идеме во состојба на некоја анемија, па ќе се намалат (бели) леукоцити па ќе идеме во состојба на некоја леукопенија, па ќе се намалат и (плочки) тромбоцитите па ќе идеме до некоја состојба на тромбоцитопенија,

...и сето тоа од страв дека имаме слаб имунитет, односно да го подобриме имунитетот, па внесуваме повеќе цинк отколку што треба, зошто се внесува и со исхрана, па дополнително со доза суплементи, па тоа ниво на цинк го „тепа“ бакарот кој не се асорбира, па со тоа телото доаѓа до дефицит на бакар кој пак доведува до претходните спомнати болести на крвта!

...затоа цинк точно во одреден период на можеби посебна состојба на телото, недела, две и толку не разбирам што е тоа „редовно“ ? :toe:
Нешто за подигање леукоцити... се работи за особа со 2.10 10^9/L leukociti
...ете спомнав претходно, од многуте причини на намалени леукоцити можеби една би била и токму зголемен внес на „цинк“ на сметка на неапсорбирање на бакар кој доведува до намалени леукоцити (леукопенија).
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Jas imav temperatura tri dena, bolki bo muskluli eden den, grebenje na grlo( sum imala daleku poloso so drugi nastinki) isto eden den i potoa mi bese samo nosot zatnat. Nemav izgubeno miris i vkus i ne kaslav. Terapija istoto sto si go napisal, megjutoa toa si go pijam stalno, ne bese ordinirano od maticen, ne primav antibiotici.
Изгледа мене ме има погодено посилно.
Интересна работа е тоа што, имам температура 37.7, а не чувствувам дека имам температура, кашлицата се уште ме трае, дури стана и позачестена и нов симптом, носот почна да ми се затнува и тече.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Хмм... далеку ковид19 е моментално безопасен....или уште луѓе се вакцинираат.
Јас лично мислам дека од никогаш не постоел...џабе вакцини кој знае што има во нив
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.069
Поени од реакции
11.045
Треба сертификат при влез/излез со Косово?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Dali nekoj poznava nekoj pusac sto pocinal od korona? Bidejki znam mnogu lugje sto pocinaa od korona ama bile nepusaci.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Dali nekoj poznava nekoj pusac sto pocinal od korona? Bidejki znam mnogu lugje sto pocinaa od korona ama bile nepusaci.
Кажаа дека пушачите помалку или полесно заболувале, ама секако има и пушачи починати.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
И што бидна со коронава....уште мислат луѓе дека од лептир се префрлил на лилјак, па откако некој кинез го изел жив на пазарче се случила пандемија?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Хмм... далеку ковид19 е моментално безопасен....или уште луѓе се вакцинираат.
Јас лично мислам дека од никогаш не постоел...џабе вакцини кој знае што има во нив
А што мислиш ќе има нов пик или тешко? Да го вратиме Венко на време да реши ситуација, затоа прашувам
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Конечно ги поминавме „клучните 2 недели“ :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom