Коронавирус (COVID-19)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766
Што се однесува за најавените Џ&Џ вакцини што ќе ги носат, еве што вика америчкиот CDC за долгорочноста на заштитата од тие вакцини:



1636887879544.png
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да не се лажеме, во државното никој нема ни да го погледне ниту ќе се замара со него. Во црква да оди ќе има поголема надеж.
Грото од народот не може месецот да го помине со своите примања, а не па во некоја приватна болница ќе фукнувал хх илјади евра. А за во државно, да така е, се согласувам со тебе, како пациент само во една црна вреќа ќе те спаковаат и вози Мишко. Квалитетот на државното здравство кај нас опаѓа веќе со децении наназад и тој процес е несопирлив и трае и трае !
Автоматски споено мислење:

Лажат дека имаме избор да се вакцинираме или не.
.
Државата, партиите, политичарите... баш ги заболе мудата за моите, твоите, нашите граѓански човекови права, односни правото на личен избор дали сакам или не сакам да се вакцинирам. Јебеш човекови граѓански права на личен избор кога на работното место ти прават спискови кои вработени биле, а кои не биле вакцинирани и тие што не се вакцинирани повеќепати им се укажува па и наредува да се вакцинираат ако сакаат и во иднина да влезат и работат на работното место. Исто така јебеш демократија и човекови права (личен избор) кога ако не си вакциниран неможеш да влезеш во трговски центар/мол, супермаркет, кино, театар, кафиќ, ресторант и ред други објекти од јавен карактер, а од друга страна имаш предизборна кампања цел месец на чии собири купишта луѓе без маски нач'чкани еден врз друг !
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Здраво, ме интересира во однос на реинфекција со ковид, имам прележано пред околу 13 месеци, вакциниран сум во септеври (фајзер). Дел колеги излегоа деновиве позитивни, се плашам дали има шанси за повторна зараза. Имав лесна клиничка слика минатиот пат. Има ли некои кои прележале и се вакцинирани и повторно се заразиле.
Ви благодарам.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
Здраво, ме интересира во однос на реинфекција со ковид, имам прележано пред околу 13 месеци, вакциниран сум во септеври (фајзер). Дел колеги излегоа деновиве позитивни, се плашам дали има шанси за повторна зараза. Имав лесна клиничка слика минатиот пат. Има ли некои кои прележале и се вакцинирани и повторно се заразиле.
Ви благодарам.
Тешко прележан во Систина, потоа 2 вакцини Спутник, и еве сега пак у Систина со корона.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Prasanje donpoupatenite, vakciniran covek so Edna doza, Sega ima nekoja terapija pie lekovi, terapija ta mu zavrsyva posle 5 meseci od prva vakcina, dali posle kje moze Da primim vtora doza I Da dobie sertifikat ili mora Se od Pocetok pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.766



Голема германска студија со голем семпл испитаници, покажува 0 (нула) случаи со смртни последици кај здрави деца на возраст од 5 до 18 години (значи деца без тешки/хронични болести). Тешко поминување на болеста кај децата исто има исклучително малку, 1 во 50 000 случаи.

Ова во комбинација со податоците од други студии што покажуваат нуспојави од mRNA вакцини кај деца, посебно кај машки деца, кажува дека само неинформиран (или луд) човек може да се одлучи да си вакцинира децата со денес достапните mRNA вакцини.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Здраво, да прашам нешто, вакциниран сум со две дози фајзер пред месец ипол еве ме коронисан веќе 4 ден.. инаку претходно го немам прележано, симптоми ми се изгубен мирис и вкус ништо друго ... Има ли нешто плус да земам освен витамини за побрзо да ми се врати мирисот и вкусот?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.837
Поени од реакции
7.590
Здраво, да прашам нешто, вакциниран сум со две дози фајзер пред месец ипол еве ме коронисан веќе 4 ден.. инаку претходно го немам прележано, симптоми ми се изгубен мирис и вкус ништо друго ... Има ли нешто плус да земам освен витамини за побрзо да ми се врати мирисот и вкусот?
Од каде тоа дека со витамините се враќа мирисот и вкусот?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Од каде тоа дека со витамините се враќа мирисот и вкусот?
Грешно се изразив, витамини пијам по препорака на матичниот, дали има нешто конкретно што помага за побрзо враќање на сетилата ?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.801
Поени од реакции
2.600
Прашање до оние кои имале губиток на вкус и мирис.. кога ви се вратија?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923
Прашање до оние кои имале губиток на вкус и мирис.. кога ви се вратија?
Koga bev pozitiven na PCR TEST imav miris i vkus posle 3 dena od pozitivniot test izgubiv miris i vkus
Za vrakanje mirisot i vkusot mi se vratija poske 20-tina dena posle gubenjeto.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.801
Поени од реакции
2.600
Температурава од 38,3 не ми спадна 2 дена по ред, можда е време за антибиотици?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.483
Температурава од 38,3 не ми спадна 2 дена по ред, можда е време за антибиотици?
Антибиотици од овие типичниве што секогаш при грип ги земаме, јас не пиев. Пиев само од тие сините апчиња доста скапи што беа и што максимум смеат да се испијат само 6 апчиња. Едно на секој 24 часа.
Секако со препорака на лекар. Како се викаа не се сеќавам.
Инаку тие се тие што и лекарите ги препорачуваат.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Температурава од 38,3 не ми спадна 2 дена по ред, можда е време за антибиотици?
Ваљда само ако имаш наод на плуќа. Иначе антбиотик на вирус нема да ти делува. Ќе мора да го измочаш. Ако имаш подугачко повисока температура, тоа е можен знак дека се развива пнеумониа. Можда е само начин на одговор на организмот, консултирај се со матичен али ја не би брзал со антбиотик. Само течности и не му ја мисли многу. Под претпоставка дека немаш други попратни здравствени ситуации, би требало за брзо време да си добар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom