Коронавирус (COVID-19)

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Дали тој што прелегал ковид да кажеме пред 1,2,3 месеци мора да прима вакцина? Нема ли да има нус појави?
Како што читав вакцина минимум по 3 месеци после симптоми со Ковид.

Јас како што планирам, прво ќе се испитам за антитела, па после ќе земам вакцина.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене ме интересира што ако е некој во моментов асимптоматски позитивен, не направил тест и се вакцинира?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Мене ме интересира што ако е некој во моментов асимптоматски позитивен, не направил тест и се вакцинира?
Не се знае кој јаде кој пие во моментот а и во иднина циркуз ке биде.Тврдат дека не шкоди вакцината и кај луѓе што прележале и со симптоми и без и дека само ке им го појача имунитетот али кој знае моментално која е правата вистина.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.813
Ve molam za informacija dokolku znae nekoj dali moze da se patuva so kola za germanija samo za 2 dena so negativen pcr test fala znam deka ne e za tuka prasanjeto ako mozete odgovorete mi pozdrav
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Не се знае кој јаде кој пие во моментот а и во иднина циркуз ке биде.Тврдат дека не шкоди вакцината и кај луѓе што прележале и со симптоми и без и дека само ке им го појача имунитетот али кој знае моментално која е правата вистина.
Ако има нешто добро во фактот што вакцината кај нас ќе стаса најрано во март, е тоа што досега се имаат вакцинирано 1.2 милиони луѓе со вакцини за Ковид.

До тогаш можи да бидат 400 милиони, па да знајме и ние што да прајме :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Ако има нешто добро во фактот што вакцината кај нас ќе стаса најрано во март, е тоа што досега се имаат вакцинирано 1.2 милиони луѓе со вакцини за Ковид.

До тогаш можи да бидат 400 милиони, па да знајме и ние што да прајме :)
Искрено, дали и во јуни ке дојде, мене не ми е верно ништо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Како што читав вакцина минимум по 3 месеци после симптоми со Ковид.
Јас како што планирам, прво ќе се испитам за антитела, па после ќе земам вакцина.
... зошто тие кои примаат вакцина против сезонски грип не испитуваат антитела, а зошто би испитале за К19?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ve molam za informacija dokolku znae nekoj dali moze da se patuva so kola za germanija samo za 2 dena so negativen pcr test fala znam deka ne e za tuka prasanjeto ako mozete odgovorete mi pozdrav
Влез во DE само доколку имаш регулирано постојан престој или ретки исклучоци (пр. неопходно лекување).....во спротивно нема влез.
За повеќе инфо berlin@mfa.gov.mk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Мене ме интересира што ако е некој во моментов асимптоматски позитивен, не направил тест и се вакцинира?
... можеби ништо нема да се случи, можеби во тој момент сите „мирни“ контролирани коморбидитети да се потенцираат или сите наеднаш во ист момент да излезат од контрола, можеби неочекуван пресилен имунолошки одговор што би бил погрешен во тој момент да направи проблем во друг правец кај човекот, и сето тоа оптоварено и од други фактори како возраст и општо од самата предиспозиција на човекот,
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Несакам да испаднам типац кој што шири дезинформации, или нешто сасим друго, али подолу на видеото шприцот е празен...

Коментар за ова?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ова е нешто како филипче кога ставаше вакцина со затворено капаче. Реклама за да се крене популарноста за вакцинација. Не знам кој генијалец го смилил ова, али ќе има обратен ефект.
Инаку ако е толкава организирана завера ко што мислиш, дали би направиле ваква грешка и би го оставиле да се шири ова на youtube?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Не баш. Не може 100% да ти каже која е причината за појавата на антитела. Појава на IgM и IgG се карактеристични за овој вид корона и се корисни за да се утврди од што си бил болен/заразен. Во комбинација со епидемиолошка анкета и клиничка слика може да се дојде до разумен заклучок. (Си бил во непосреден контакт со заболен, си развил симптоми, после 2-3 недели серолошки тест ти прават и ти вика дека ги имаш двете антитела).

Она што не можат овие серолошки тестови да утврдат е дали во моментов вирусот е присутен во организмот. Треба да е активен вирусот некое време, организмот активно да "се бори", да се појави адекватно ниво на антителава, па тек тогаш тестов ќе даде релевантен резултат. Дефинитивно е корисна алатка, ама не може да прикаже активна инфекција.

Молекуларните тестови утврдуваат дали уникатен сегмент од генетскиот код на вирусот постои. Доколку истиот е позитивен, многу мала е веројатноста тестот да е грешка(човечки грешки секогаш се можни).

Антиген тестовите се сензитивни на протеин(и) кои се специфични на вирусот. Предноста им е дека резултати се добиваат за ~30 минути и можат да прикажат активна инфекција, проблемот кај нив е дека знаат да дадат лажни позитивни и/или негативни резултати почесто од молекуларните тестови.

Двата последни, не се серолошки. Ти брцаат стапче во нос/грло.

Разликата е само во цената? Или имаат и различни начини на тестирање?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
5.652
Ова е нешто како филипче кога ставаше вакцина со затворено капаче. Реклама за да се крене популарноста за вакцинација. Не знам кој генијалец го смилил ова, али ќе има обратен ефект.
Инаку ако е толкава организирана завера ко што мислиш, дали би направиле ваква грешка и би го оставиле да се шири ова на youtube?
a i da im vbrizguvaat tecnost na site ovie sto se slikaat.
koj ce ti kazi dali e vakcina ili solni rastvor.
se ce napraat za celta da ja postignat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom