Коронавирус (COVID-19)

Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
А добро, ако (треба да) сте во изолација (а не сте официјално заразени, под ист покрив) како @Mr.Deni како ќе ги оправдате тие денови на работа? Или како сопругот на @Violetova (официјално со ковидот, без решение 6 дена), како ќе е сигурен дека воопшто ќе му стигне некое решение за да се оправда на работа?
 
C

CoolIris

Гостин
А добро, ако (треба да) сте во изолација (а не сте официјално заразени, под ист покрив) како @Mr.Deni како ќе ги оправдате тие денови на работа?
Матичен има право да даде боледување до 15 дена. Над 15 дена ќе те прати на комисија со извештај од специјалист.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
А добро, ако (треба да) сте во изолација (а не сте официјално заразени, под ист покрив) како @Mr.Deni како ќе ги оправдате тие денови на работа? Или како сопругот на @Violetova (официјално со ковидот, без решение 6 дена), како ќе е сигурен дека воопшто ќе му стигне некое решение за да се оправда на работа?
Кај мене сопругата е официјално позитивна од Понеделник така да и да не бев со симптоми јас иако сум со поизразени него она и хумано и здравствено е да се изолираме сите што барем живееме под ист покрив.

Јас треба утре да се тестирам зш ми закажаа сабајлето уште пред да се тестира жената али чак во Тетово а искрено ни здраствено не сум способен многу да палам кола да тргнам на пат а и не гледам поента да се тестирам чим со жената делиме исти симптоми (мирис вкус омалаксаност ) само да повтрдам позитивност па плус уште едно решение од 20 дена.Нема логика
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
А добро, ако (треба да) сте во изолација (а не сте официјално заразени, под ист покрив) како @Mr.Deni како ќе ги оправдате тие денови на работа? Или како сопругот на @Violetova (официјално со ковидот, без решение 6 дена), како ќе е сигурен дека воопшто ќе му стигне некое решение за да се оправда на работа?
Матичен дава боледување пред решението
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
За жал каква држава такви услуги луѓе.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Знае некој каква е процедурата за да напрам брз тест ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Знае некој каква е процедурата за да напрам брз тест ?
Ако сакаш бесплатен, се јавуваш кај матичен и бараш да ти закаже. Треба да има вистински повод за тестирање и да не се поминати повеќе од 5 дена од првите симптоми.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ако сакаш бесплатен, се јавуваш кај матичен и бараш да ти закаже. Треба да има вистински повод за тестирање и да не се поминати повеќе од 5 дена од првите симптоми.
Nemam simtomi, samo pred 3 dena sum imal kontakt so zarazen i ic ne sum raat:unsure:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Ако сакаш бесплатен, се јавуваш кај матичен и бараш да ти закаже. Треба да има вистински повод за тестирање и да не се поминати повеќе од 5 дена од првите симптоми.
Плус тоа алгоритамот треба да си пред умирање изгледа да го пројдеш а прашањата жива глупост.Замисли јас кажувам дека имам температура и дека сум немал контакт со можен заразен и ми вади опција за тестирање нормално не во Скопје туку во друг град после 5 дена бидејќи Скопје било фул цела недела а сопругата моја после мене одма прави исто алгоритам и потенцира дека можно е да имала контакт во училиште со заразен и само дека нема температура системот ја одбива за тестирање државно.Убаво пишуваше деновиве во Прилеп се јавуваат луѓето и лажат на тестирањата кажуваат се позитивно само да им се закаже тест.Со еден збор ако си искрен со алгоритамот нема шанси да се тестираш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Non stop gi citam dvete temi za K19,,, pa prasanje
Slucajno primetiv pred neznam tocno desetina dena,deka nemam nikakov oset za miris, no pred dva -tri dena se vrati ne jako ama pogoduvam sto ima vo sise, a pred edna nedela i nitro razreduvac pod nos nisto ne osekav.
So lekovi sum skaran, skoro nikogas ne gi upotrebuvam iako mi prepisuvale za nesto. I sega - do sega denovive nisto ne sum koristel, no imav kolku sakam i jadev Jabolki,kalinki,krusi,mandarini...nekoj den i kako dorucek mozebi i zatoa imav slab proliv 3- 4 dena,pa pocnav prvo eden simit o;o banicka nautro.Temperatura sum nemal,bar ne sum osetil a ne meram nikogas, i sega sum imal nekoja zicka od K19 pa mi pominalo ili treba nesto drugo. Ne sum kaslal ovaa godina.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Non stop gi citam dvete temi za K19,,, pa prasanje
Slucajno primetiv pred neznam tocno desetina dena,deka nemam nikakov oset za miris, no pred dva -tri dena se vrati ne jako ama pogoduvam sto ima vo sise, a pred edna nedela i nitro razreduvac pod nos nisto ne osekav.
So lekovi sum skaran, skoro nikogas ne gi upotrebuvam iako mi prepisuvale za nesto. I sega - do sega denovive nisto ne sum koristel, no imav kolku sakam i jadev Jabolki,kalinki,krusi,mandarini...nekoj den i kako dorucek mozebi i zatoa imav slab proliv 3- 4 dena,pa pocnav prvo eden simit o;o banicka nautro.Temperatura sum nemal,bar ne sum osetil a ne meram nikogas, i sega sum imal nekoja zicka od K19 pa mi pominalo ili treba nesto drugo. Ne sum kaslal ovaa godina.
Подитно на невролог,
ова може да се симптоми на Паркинс.
Не се зафркавам,посебно ако си приметил и тремор во рацете.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Подитно на невролог,
ова може да се симптоми на Паркинс.
Не се зафркавам,посебно ако си приметил и тремор во рацете.
Дали си во ред дечко, дали е сè океј со тебе? Кои црни симптоми ги виде ти на Паркинс во искажаново, Боже Господе!!!
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
10
Non stop gi citam dvete temi za K19,,, pa prasanje
Slucajno primetiv pred neznam tocno desetina dena,deka nemam nikakov oset za miris, no pred dva -tri dena se vrati ne jako ama pogoduvam sto ima vo sise, a pred edna nedela i nitro razreduvac pod nos nisto ne osekav.
So lekovi sum skaran, skoro nikogas ne gi upotrebuvam iako mi prepisuvale za nesto. I sega - do sega denovive nisto ne sum koristel, no imav kolku sakam i jadev Jabolki,kalinki,krusi,mandarini...nekoj den i kako dorucek mozebi i zatoa imav slab proliv 3- 4 dena,pa pocnav prvo eden simit o;o banicka nautro.Temperatura sum nemal,bar ne sum osetil a ne meram nikogas, i sega sum imal nekoja zicka od K19 pa mi pominalo ili treba nesto drugo. Ne sum kaslal ovaa godina.
Каков губиток на мирис каков губиток на вкус какви бакрачи. Пријателе не дозволувај овде платеници од квази докторки и на фб доктори како оној еден кој зборуваше дека вирус преку чевлите дома можеме да го внесеме. Немаш никакви симптоми. Немаш проблеми самиот си кажа погоре. Храни се здраво и на воздух бегај на планина.Маска на отворено не носи. За да не те казнат бидејќи сме под психичка диктатура носи ја само преку уста ако забележиш цајкани стави ја и пак протни ја под нос. Подалеку од темите овде бидејќи има многу експерти. И подалеку од медиуми вести ТВ итн... Гледај си филмови, читни си книга...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Каков губиток на мирис каков губиток на вкус какви бакрачи. Пријателе не дозволувај овде платеници од квази докторки и на фб доктори како оној еден кој зборуваше дека вирус преку чевлите дома можеме да го внесеме. Немаш никакви симптоми. Немаш проблеми самиот си кажа погоре. Храни се здраво и на воздух бегај на планина.Маска на отворено не носи. За да не те казнат бидејќи сме под психичка диктатура носи ја само преку уста ако забележиш цајкани стави ја и пак протни ја под нос. Подалеку од темите овде бидејќи има многу експерти. И подалеку од медиуми вести ТВ итн... Гледај си филмови, читни си книга...
Заборави да му пишеш "и умри си на раат".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom