Коронавирус (COVID-19)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
A dali si se zaprasal deka mozebi samo toj vo familijata raboti i samo toj nosi pari doma,dali si se zaprasal deka ako ne odi na rabota negovoto dete,sopruga ke nema sto da jade,dali si razmislil ili nekogash si bil vo situacija da sedish doma na svekji,sekako toa ne e bitno.Posto te citam tebe i drugi kako tebe koi imaat slicno razmisluvanje so tebe,doagjam do zaklucok deka vie sto imate tolku strav ste strasno iskompleksirani licnosti,egoisti,sto samo za sebe gledaat.Gledam te citam tebe i takvite kako tebe,humanitarci,sto kako svetost ja cekaat vakcinata,koga vi kazuvaat ubavo i da ja pronajdat i napravat najperfektnata vakcina smrtnosta od nea ke bide 0,1%,odnosno okolu 800000 lugje,ama neli toa ne e bitno.STO SE 800000 lugje,sto e bitno dali ke imas komplikacii od nea i posledici za cel zivot.Poz
Не толку стравот за себе туку за блиски личности кои се ризични. Опасноста е реална и треба да има мерки. Не сум на пример за целосен локдаун оти како што викаш други егзистенции се загрозуваат али е тешко да се најде средина. Некои држави успеваат некои не. Економски последици секако ќе има секаде.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.638
A dali si se zaprasal deka mozebi samo toj vo familijata raboti i samo toj nosi pari doma,dali si se zaprasal deka ako ne odi na rabota negovoto dete,sopruga ke nema sto da jade,dali si razmislil ili nekogash si bil vo situacija da sedish doma na svekji,sekako toa ne e bitno.Posto te citam tebe i drugi kako tebe koi imaat slicno razmisluvanje so tebe,doagjam do zaklucok deka vie sto imate tolku strav ste strasno iskompleksirani licnosti,egoisti,sto samo za sebe gledaat.Gledam te citam tebe i takvite kako tebe,humanitarci,sto kako svetost ja cekaat vakcinata,koga vi kazuvaat ubavo i da ja pronajdat i napravat najperfektnata vakcina smrtnosta od nea ke bide 0,1%,odnosno okolu 800000 lugje,ama neli toa ne e bitno.STO SE 800000 lugje,sto e bitno dali ke imas komplikacii od nea i posledici za cel zivot.Poz
Кочи малце, рачна.
Оти ги измеша брзините, сакаш да ми кажиш дека во ред е да прикриваш дека си имал контакт со заразено лице за да евентуално не те затворат две недели во самоизолација ???
При тоа ризикувајќи го здравјето и животот на сите околу тебе ???
Тоа е себичност,демек јас газот да си го спасам, да не седат гладни моите па другите кој ги ебе така?
Прво нема да остани никој гладен две недели ако не одиш на работа, второ, што ако речеме дека некој од домашните го закачи вирусот и помини со потешки последици и евентуално настапи смрт, како ќе продолжиш да живееш со фактот дека си го зел на душа најмилото да речиме ??
Не сум паничар од тие кои се потресуваат за вирусот не ме ставај во тој кош, ги разбирам и оние кои се најпогодени финансиски од меркиве, ги сваќам и ти кои се уплашени од самиот вирус.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Работи во градинка како воспитувачка ке му дојде ( најпросто чува деца во градинка), другата работи во новинска агенција и од нивно лично искуство така мк кажаа дека се чуствуваат, живеат во западен лондон ако има некое значење...но женско како женско повеќе паника ја фатило кога прочитала од македонски медиуми како известуваат за ситуацијава, помислила дека сме втора италија се мрднала од памет.
Рестораните им се затворени месец и кусур, кажано им е да не излегуваат без потреба од дома, и тие што живееле и пред пандемијава таков живот: работа - дома, нормално им е сè. Претпоставувам во таа група спаѓаат роднините твои?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
еве малку ,,штиво,, за теоретичарите на заговори


 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Во Велес ќе има деновиве највише случаи, во конфекција со 200+ вработени жени, се тестирале и оделе на работа дур чекаат резултати...

Неколку жени се позитивни а и возачот на автобусот е исто така

Треба казна голема за "газдата" шо у вакви услови не престанал со работа
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Во Велес ќе има деновиве највише случаи, во конфекција со 200+ вработени жени, се тестирале и оделе на работа дур чекаат резултати...

Неколку жени се позитивни а и возачот на автобусот е исто така

Треба казна голема за "газдата" шо у вакви услови не престанал со работа
Ušte postrašno.....neli nesto se zakanuvaše po televizii na vrabotenite
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Ќе ни ја отвораат државава во 5 фази, моментално сме во фаза 2, што значи почитување на сошал дистансинг од 6 фити, и искачање само со маски, за една недела ќе чекаме отварање на берберници, ресторани со лимит и крб сајд деливери, бутици.
Да видиме како ќе се одвива ситуацијава.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Доаѓам до инфо за уште неколку фалш позитив случаи, што правиме со алш негатив дали ги ма колку се? И зошто се случува истото? Нелвалитетни тестови? Ке сноси одговорност некој? Милион прашања ама пола новинарите спијат ....

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Ќе ни ја отвораат државава во 5 фази, моментално сме во фаза 2, што значи почитување на сошал дистансинг од 6 фити, и искачање само со маски, за една недела ќе чекаме отварање на берберници, ресторани со лимит и крб сајд деливери, бутици.
Да видиме како ќе се одвива ситуацијава.
Se otvora svetot po poleka, eve nekoj od sportovite se vrakaat na scena, na primer vo Germanija najavija deka bundles liga ke prodolzi, vo Francija trkite so konji se vrakaat od ponedelnik, isto I za konjite vo Anglija se najavuva za edna nedela posle Francija.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Доаѓам до инфо за уште неколку фалш позитив случаи, што правиме со алш негатив дали ги ма колку се? И зошто се случува истото? Нелвалитетни тестови? Ке сноси одговорност некој? Милион прашања ама пола новинарите спијат ....

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Се сеќавате на брзите тестови од Систина?


И да биде потрагично онај научникот со студијата од Калифорнија во која излезе дека 55 пати повеќе се заразени и со тоа смртноста е како обичен грип користеше вакви Кинески тестови без сертификат во Кина, без сертификат во САД.

Процентот на точност бил дури 50%, а не 95%.
 
Последно уредено:

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Чешка и Шведска двете со ист број на население а различен пристап на мерките, после одредено време кај Чесите вртоглавно паѓа кривата додека кај Шведска некако израмнето па дури и угоре оди. Бројот на починати од корона во Шведска скоро 3000 додека кај Чесите 260 (11 пати помалку) и викаш исто ќе беше а ?

Прегледај го приврзокот 249972

И тоа правиме муабет за Швеѓани кои и по природа се не толку социјални, живеат доста одвоено, имаат многу повисока култура да почитуваат правила и без строги правила и закони, додај тука и дека живеат поквалитетно од просечен Македонец и само замисли си што ќе станеше кај нас без строги мерки.
Ceska zaedno so Slovacka se dvete evropski zemji koi najdobro se spravuvaat so virusov a pricinata e sto prvi ja razbraja opasnosta na virusov sto e posledica na nivnata bliskost so Tajvan koi prvi objavija deka virusov se prenesuvat od covek na covek i deka e lesno prenosliv.Za razlika od niv ostanatite gi cekaja preporkite od WHO(Taiwan ne e clenka zs e blokirana od Kina) cie segasno korumpirano rakovodstvo e pod silno kinesko vlijanie (Glavnite licnosti na WHO se od Pakistan i Etiopija koi de facto se kineski kolonii) i mnogu podocna priznaja deka svetov se soocvit so pandemija
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Браво, убо е да слушниш дека спасиле ваков тежок случај кој цитокин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom