Коронавирус (COVID-19)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Баш тука си кажал се, едната опција е карантин вечно или кога и да биде отворањето да помине некој период на колективен имунитет.

Првично се мислеше дека вирусот е преопасен и дека во брзо време ќе излезе вакцина, одкако се виде дека не е толку опасен и вакцина за којзне кога, доваѓаме во ситуација слична на Шведска која мораме да ја поминеме, тоа го зборевме ние 2 месеци, џабе се губи време кога ќе дојде денот Д да излеземе од кафезот.

Ти си мислеш дека е пусто, разбрав дека некај 15% извадиле дозвола за движење (и ја имам да идам да копам ако сакам), кој за да иде на село, која за да иде на работа, кој за шетање итн... живеам до главна улица и речиси нонстоп си возат коли како нормален ден (без 6-7ч и 14-15ч тогаш се кола по кола).
Па нека копаат,на кого му пречи тоа? Исто ко што копаат кога е слободно ке си копаат и за време полициски час.Предноста на полицискиот час е што пазарите и продавниците се затворени па не се ствараат гужви
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мислам дека истата политика за шерување твитови важи и во овој дел од форумот, ама ќе си ја пробам среќата.

Еве, „брокерот“, наводно одел у школо (викам наводно, пошо стварно ако одел ќе научел дека име на село се пишува со голема буква), епа другар му од школо, на кој он многу му веруе, види шо му кажал....

Прегледај го приврзокот 248010

Не можам да тврдам колку во проценти, ама добар дел од информациите што ги читате за вирусов последниве месец-два, потекнуваат од вакви места. Утре минитстерот на прес ќе одговара на прашањево и ќе си го ебе времето за глупости.
Ќутек за оние шо оделе без маска, а за овие, што?
За 2,000 евра такви школски фамилиите на спиење ќе си ги заколат и глас нема да кажат, не па да одбијат и да ломотат по други.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
... маските по извесен период се навлажнети. А тогаш поголеми се шансите за закачување било вирус, било друг микроорганизам. Во такви случаи (како што мора да се носи на работа), носење маска=поголема шанса да се заразиш. Маската едноставно не е за цел ден правена. Ти на работа носиш маска 8 часа? До кога ќе носиш, до пензија?
Во ситуација кога сите околу тебе, вклучително и ти, носат маски, макар најобична крпа врзана за уста, и жива вода нека биде, нема како флигеовите капки да циркулираат во околината, и ризикот за пренос на овој и сите други микроорганизми што се пренесуваат по капков пат, е сведен на апсолутен минимум. Инаку, (се извинувам што се убацувам у муабет) јас на работа носам по 24 часа маска (ffp3), и наочари, и визир и скафандер, и се осеќам ко сварен компир, а за да отидам на мочање треба годишен одмор да земам дур се соблечам и облечам, па еве ме жив сум.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Еве и Грција се стега, нема лабаво.

Од следната недела хотелите се отвараат и нема да има карантин за туристи.

Пола ден полициски час, тоа е добра мерка за Северџанија. Нека шетаат тро ама да ги држиме како стадо. Избори и промена на техничка влада ехеее таму негде 2025 кога вакцината ќе биде добро истестирана :pos:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Здраво млади

Covid-19 causes sudden strokes in young adults, doctors say

There's growing evidence that Covid-19 infection can cause the blood to clot in unusual ways, and stroke would be an expected consequence of that.

Здраво статистичари

Dr. Thomas Oxley, a neurosurgeon at Mount Sinai Health System in New York, and colleagues gave details of five people they treated. All were under the age of 50, and all had either mild symptoms of Covid-19 infection or no symptoms at all.


"The virus seems to be causing increased clotting in the large arteries, leading to severe stroke," Oxley told CNN.

"Our report shows a seven-fold increase in incidence of sudden stroke in young patients during the past two weeks. Most of these patients have no past medical history and were at home with either mild symptoms (or in two cases, no symptoms) of Covid," he added.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Баш тука си кажал се, едната опција е карантин вечно или кога и да биде отворањето да помине некој период на колективен имунитет.

Првично се мислеше дека вирусот е преопасен и дека во брзо време ќе излезе вакцина, одкако се виде дека не е толку опасен и вакцина за којзне кога, доваѓаме во ситуација слична на Шведска која мораме да ја поминеме, тоа го зборевме ние 2 месеци, џабе се губи време кога ќе дојде денот Д да излеземе од кафезот.

Ти си мислеш дека е пусто, разбрав дека некај 15% извадиле дозвола за движење (и ја имам да идам да копам ако сакам), кој за да иде на село, која за да иде на работа, кој за шетање итн... живеам до главна улица и речиси нонстоп си возат коли како нормален ден (без 6-7ч и 14-15ч тогаш се кола по кола).
Абе нема голема филозофија, сега мора да се отври економијата и имаме две опции, Шведски модел и Јужно Корејски.

Јас би бирал Јужно Корејски модел.

Ако пробаме да правиме македонски мислам дека ќе биди хаос.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Za ovie sto pisuvaat ironicno deka koronata spiela do 14h,a posle se budela samo koga ke fatat korona ke im dojde pamet.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Политичари и партиски административци, каде ви е бре солидарноста со која што ви е полна устата. Уставниот суд никаде го немаше за преспанскиот договор. Но, кога станува збор за нивниот џеб, веднаш се јавија. Да живејт социјализмот, и неговото мото, твоите пари се и мои, а моите се само мои.

Не се научи лекцијата со пропаста на комунизмот, ајде сега да ја повториме. За работните луѓе, во финансиско/економскиот колапс, гневот не вадете го на партиска, етничка, религиска основа, баш тоа и го сакаат политичарите. За да ја тргнат одговорноста од себе.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Политичари и партиски административци, каде ви е бре солидарноста со која што ви е полна устата. Уставниот суд никаде го немаше за преспанскиот договор. Но, кога станува збор за нивниот џеб, веднаш се јавија. Да живејт социјализмот, и неговото мото, твоите пари се и мои, а моите се само мои.

Не се научи лекцијата со пропаста на комунизмот, ајде сега да ја повториме. За работните луѓе, во финансиско/економскиот колапс, гневот не вадете го на партиска, етничка, религиска основа, баш тоа и го сакаат политичарите. За да ја тргнат одговорноста од себе.
Солидарноста е комунистичка одлика. Нормално е со пропаста на комунизмот да ја снема. Баш ја научиле лекцијата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.916
Солидарноста е комунистичка одлика. Нормално е со пропаста на комунизмот да ја снема. Баш ја научиле лекцијата.
Абе и феудалците пред црната чума во 14 век си мислеле дека промените се кракотрајни, будали поединци ги заговараат, па видиш сега по 700 години имаме демократија.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Здраво млади

Covid-19 causes sudden strokes in young adults, doctors say

There's growing evidence that Covid-19 infection can cause the blood to clot in unusual ways, and stroke would be an expected consequence of that.

Здраво статистичари

Dr. Thomas Oxley, a neurosurgeon at Mount Sinai Health System in New York, and colleagues gave details of five people they treated. All were under the age of 50, and all had either mild symptoms of Covid-19 infection or no symptoms at all.


"The virus seems to be causing increased clotting in the large arteries, leading to severe stroke," Oxley told CNN.

"Our report shows a seven-fold increase in incidence of sudden stroke in young patients during the past two weeks. Most of these patients have no past medical history and were at home with either mild symptoms (or in two cases, no symptoms) of Covid," he added.
Здраво и тебе, Миле Паника.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Абе и феудалците пред црната чума во 14 век си мислеле дека промените се кракотрајни, будали поединци ги заговараат, па видиш сега по 700 години имаме демократија.
Не верувам дека на феудалците од 14ти век нешто многу им менува денешнава демократија. :D
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Во написов има графички прикази на кривите во многу земји (сите земји над 10 000 жители и 100 случаи), во категории според максимум број на заразени на ден. Написов е од пред еден месец и ги обновуваат податоците секој ден. На француски е, ама ако сакате можете со Гугл Тренслејт да читате, или само да ги гледате графиците.
Еве ја нашата крива:
Прегледај го приврзокот 247962
И ти си во Франција?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.036
Поени од реакции
106.833
Назад во училиште :)
Рече Пеја кој два поста претходно есен го напиша со голема буква, а да не збориме за зборови ко поДполно, преДходно и слични.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom