Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.627
Што не се пријавиш да те заразат вештачки за порано да стекнеш имунитет?
Вакви храбри момци низ цел свет бараат.

Најфер е тие што не се плашат да си шетаат секаде, ама со потпишан документ дека во случај да нема доволно простор за лекување во болниците, другите болни ќе имаат предност пред нив и пред членови од нивната фамилија ако евентуално биле заразени од потписникот.
Ако заедно со тој потпис иде и ослободување од плаќање за здравствено осигурување за мене и мојата фамилија, одма би потпишал.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
100% сигурност ќе биде само ако се изнајде вакцина.. нишо друго..
Не постои вакцина што ти дава 100% заштита. Во најдобар случај, со тек на времето имуниот одговор што го добиваш ја губи ефикасноста. Така да се работи на менаџирање на ризикот. Како и за се друго.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Од една страна паничиш затоа што ќе стварале хистерија кај народот а од друга страна прашуваш дали требало да им се каже на оние кои имаат проблеми со вишок килограми и дијабетис дека се во ризична група ерго стварање хистерија. Не те разбирам, најсериозно.
Не паничам него како и секој човек, вакво перење мозок без никакви докази (као вчера докторката па и министерот за есенски бран) влијае врз народ и врз мене. Зашто толку плашат народ? Зашто не го плашат кога се работи за грипот? И тој е гаден ама без вакви реклами, тоа никој не го знае.
Што се однесува за килограмите и притисокот (дијабетесот веќе е опишан како ризичен фактор), истите ги нема на листата. Си измислуваат докториве па ај сеа причина за смрт ќе кажеме бил притисок? Па 15-20% од народ кај нас има висок хроничен притисок. Зашто не ги ставија во ризична група, зашто не ги заштитија на работно место без разлика приватно или државно, да не одат на работа? Не, вака мајтап си играат со причина за смрт, не е фер. Погледни го видеото од италијанскиот парламентарец, ќе ти биде јасно за што зборам. Луѓе живеат цел живот со висок притисок., срамота е без никаков доказ да ставаат акцент на овие состојби.
Се надевам дека на Есен, кога ќе биде тој втор бран ќе бидеме поподготвени.
или ќе ни утрапат уште некој лек или вакцина. Се за профит, можда затоа, без никаков опиплив доказ, уште сега ни пласираат вакви есенски информации.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
Без навреда али за овој наш народ непослушен баш требаше сега една строга мерка малце да им се даде до знаење чекај олабавуваме мерки али не се заебавајте да ни се качувате на глава.Ти му викаш носи маска он не ја носи или ја носи под нос моден додаток а за дистанца не ме јеби оди види што се дешава по пазариве и маркетиве.Па уште сега даваш дозвола за 1 мај денско шетање па ке видиш што ке биде по местава излетнички уште од 6 сабајле колата до река...гајбата во вода да си седи ладна охоо до 2 саатот ке биде милина.И нормално фамилијарно собрани зошто никој не е болен нема гајле ;)
Не е работата за послушност. Треба малце паметот да ни работи.:(
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Без навреда али за овој наш народ непослушен баш требаше сега една строга мерка малце да им се даде до знаење чекај олабавуваме мерки али не се заебавајте да ни се качувате на глава.Ти му викаш носи маска он не ја носи или ја носи под нос моден додаток а за дистанца не ме јеби оди види што се дешава по пазариве и маркетиве.Па уште сега даваш дозвола за 1 мај денско шетање па ке видиш што ке биде по местава излетнички уште од 6 сабајле колата до река...гајбата во вода да си седи ладна охоо до 2 саатот ке биде милина.И нормално фамилијарно собрани зошто никој не е болен нема гајле ;)
Не ни се наоѓа и нас крајот, ќе се ставам и јас во оваа група. Еве со Лурц се објаснувам он вика и тоа е премногу, ти од друга страна викаш дека и ова е малку требало да биде постегнато.

Затоа реков, ќутек му е мајката :)

Иначе, разликата во мерките за продолжен викенд во растојание од две недели мене ми е оправдан.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Не ни се наоѓа и нас крајот, ќе се ставам и јас во оваа група. Еве со Лурц се објаснувам он вика и тоа е премногу, ти од друга страна викаш дека и ова е малку требало да биде постегнато.

Затоа реков, ќутек му е мајката :)

Иначе, разликата во мерките за продолжен викенд во растојание од две недели мене ми е оправдан.
Ке прифатев без проблеми да важеа меркиве само за викендов.Први Мај требаше да биде забранет цел ден.Премногу олабавување е ова во текот на една недела.

Ситуацијата не е добра.Секој ден се повеќе луѓе ни умираат за жал а и уште повеќе се чекаат базирајќи се на луѓето што се на респиратор.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.551
Иначе, разликата во мерките за продолжен викенд во растојание од две недели мене ми е оправдан.
Ќе видиме за некои 10-14 дена дали е ок. Ако завршиме со нови кластери, ќе има пак плачки.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зашто не го плашат кога се работи за грипот?
Пак не те разбирам, најсериозно.
Не сакаш да се паничи народот и како причина за тоа прашуваш зошто не не' паничат со грип?

Зошто буквално во се' што ви нема логика или со се' што не се согласувате (не сте доволно стручни, веројатно) си завземате страна која ви е поблиску до логиката (без разлика дали е точна или не) и ја влечете истата а покрај неа паралелно се умараме со теории на заговор?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.332
Него што бидна со квалитетот на тестовите покрена некој прашање, посебно после скандалов со негативните тестови на градоначалникот на Куманово?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
е ова мислам дека е НАЈБИТНОТО прашање во целава приказна... шо се дешава со тестовите ?? oва прашање требаше да го одговори еритреецот и целата таа екипа од СЗО пред да започнат "со кампањата" за нов есенски бран...колку шо знам јас тие ги одобруваат тестовите, ама некако многу брзо одобруваат овој период, нели треба претходно да напраат испитувања, тестирања и слично.. изгледа сите тие чекори идат заедно во оваа ситуација...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Во написов има графички прикази на кривите во многу земји (сите земји над 10 000 жители и 100 случаи), во категории според максимум број на заразени на ден. Написов е од пред еден месец и ги обновуваат податоците секој ден. На француски е, ама ако сакате можете со Гугл Тренслејт да читате, или само да ги гледате графиците.
Еве ја нашата крива:
Прегледај го приврзокот 247962
Ауу графициве се многу јаки, шо викаат една слика, добро повеќе слики илјада зборови.
САД се во заебана ситуација, ако отворат сега, а ќе мораат, ќе му следи график како Перу, Аргентина, Колумбија итн.

Тотален хаос се лидериве на демократскиот свет.
 
B

Beginner

Гостин
Сака некој кладба дека на 1ви Мај излезеноста до 14:00 ќе е сигурно 80% :D Скара собирање со роднини мераци убав ќе биде овој Мај штета само многу ќе не избрзаат до 2 да се напраиме летва потоа како ќе се прибереме незнам ама сепак браво добра одлука :)

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.614
Поени од реакции
5.124
Што е работава не сум прател оддамна со ова по 200 на ден што тестираат само ? помалце се пријавуваат сега од пред неколку недели или што е работата, памтам по 700 тестираа дневно едно време.
"Пикот" паѓа ради малиот број пријавени за тестирање или ради малиот број тестирања ?
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Каде се продаваат protective suits за една употреба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom