Коронавирус (COVID-19)

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
За вакви случаи ич не ми е жал. Ем срцев болесник, ем љокај ракиите. Сигурно е од оние што ги збори @Trolejbus абе пиј ракија секој ден ќе живееш до 101 и назад.
цирозата често се јавува и од други причини. Од вирусни хепатити, еден миљон ги има. Од семејство знам случај за хепатит ц (од операција) кој предизвика цироза, а со пиењето е една чашка пиво неделно.
Посебно што пишува срцева слабост која исто може да доведе до цироза-оштетување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
цирозата често се јавува и од други причини. Од вирусни хепатити, еден миљон ги има. А посебно што пишува срцева слабост која исто може да доведе до цироза-оштетување.
Премал процент на население е тоа :) а и црниот дроб е орган кој многу брзо се регенерира и дури и е операбилен од тумори - доволно е дел од друг да пресадат и веднаш почнува процес на лечење. Кај нас добри 90% од заболените со цироза се алкохоличари затоа што не го ни оставаат да се регенерира.

Затоа 100 пати пишав на форумов дека можеби од коронава ќе научиме дека за здравјето се пази секој ден а не само во вонредно стање :) Алкохоличари, џанкери, консументи на свинско во изобилие кои одат на токсикологија како во вц што се иде, пушачи без осет, за нив коронава е типично you were warned сценарио.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.632
Поени од реакции
3.506
И кај нас саботата на кеј беше стандард, луѓето се шетаат и сончаат.
Кај нас нема да видиш луѓе во кафани што е стандард или по кладилници и кафичи на ленинова. Тоа ни во Германија го нема.
Мене уште најчудно ми е како преживеавме без кладилници и казина.
Ах, колку работи можат да се научат од целава ситуација во сите сегменти од општеството, сообраќај, работнички права, култура ама не сме паметни.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Знам дека нема да ме разбереш ама не може да е со мој камен по глава затоа што јас не викам дека треба да умре затоа што е алкохоличар како што викате вие, да ги оставите на раб на бездна. Јас велам дека не ми е жал ама ич.
Да го преформулирам прашањето: Ако твојот родител беше срцев болесник и посегнуваше по чашката, ќе ти беше ли жал? Оти родителите, какви се, такви се, тие се, други немаме.
Ако не грешам, ти беше против кога некој ќе напише дека старите не е жалосно ако умрат, и онака деновите им биле избројани. Затоа го спомнав каменот. Ако грешам, се извинувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
: Ако твојот родител беше срцев болесник и посегнуваше по чашката, ќе ти беше ли жал? Оти родителите, какви се, такви се, тие се, други немаме.
Ајде и јас да го преформулирам и упростам одговорот - Ако мој родител е алкохоличар, нема да чекам да фати цироза туку прво нешто што ќе направам е да го однесам во соодветна установа.

Ако има цироза и фати корона и се влоши ситуацијата, сигурно дека нема да скокам од среќа ама ќе ми биде јасно дека се очекувало, исто како што ми е јасно дека моиве со по 2 кутии цигари на ден дека си го бараат канцерот со боринче.
Автоматски споено мислење:

https://fokus.mk/chulev-za-1-maj-nema-potreba-od-prodolzhen-politsiski-chas/

Штом Наќе рекол дека не треба продолжен полициски час, тогаш сигурно таков ќе биде.
Прв закон на физика во техничка влада- се што предлага опозициски министер се одбива и се носи спротивна одлука
 
D

Deleted member 12196

Гостин
јде и јас да го преформулирам и упростам одговорот - Ако мој родител е алкохоличар, нема да чекам да фати цироза туку прво нешто што ќе направам е да го однесам во соодветна установа.

Ако има цироза и фати корона и се влоши ситуацијата, сигурно дека нема да скокам од среќа ама ќе ми биде јасно дека се очекувало, исто како што ми е јасно дека моиве со по 2 кутии цигари на ден дека си го бараат канцерот со боринче.
Ете. Зошто на некој начин не преземеш нешто за да престанат со пушењето? Мислам дека немаш шанси да ги убедиш. Тешко е со родителите. Сепак се родители, не можеме да употребуваме сила против нив (оние што можат да удрат на родител, не се загрижени за нивното здравје).
Имав случај, ми дојде гостин (пуштен на викенд од клиника каде беше на лекување), морав и јас со него сок да пијам. Изрази желба да се прошетаме по град, и во првата продавница нарача две пива. Што да му правам? Можев да преземам ригорозни мерки, тој утре ќе се крие од мене и пак ќе пие.

Инаку, и јас ќе кажам дека е подобро (помалку лошо) од вирусов да страдаат старите и изнемоштени, отколку младите. Па сега нека почнат дрвја и камења по мене.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ете. Зошто на некој начин не преземеш нешто за да престанат со пушењето? Мислам дека немаш шанси да ги убедиш. Тешко е со родителите. Сепак се родители, не можеме да употребуваме сила против нив (оние што можат да удрат на родител, не се загрижени за нивното здравје).
Имав случај, ми дојде гостин (пуштен на викенд од клиника каде беше на лекување), морав и јас со него сок да пијам. Изрази желба да се прошетаме по град, и во првата продавница нарача две пива. Што да му правам? Можев да преземам ригорозни мерки, тој утре ќе се крие од мене и пак ќе пие.

Инаку, и јас ќе кажам дека е подобро (помалку лошо) од вирусов да страдаат старите и изнемоштени, отколку младите. Па сега нека почнат дрвја и камења по мене.
Забегавме офтопик ама како ти со пријателот, така и јас со моите. Неколку пати им кажуваш, џабе е, имавме во фамилија случај на рак на бели дробови, видоа каква смрт имаше, пак продолжуваат. Јбг, секој со своето, со инка не се тура :) Сите ги откажуваат цигарите кога ќе стигнат на Онкологија ама тогаш веќе е предоцна.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
https://fokus.mk/chulev-za-1-maj-nema-potreba-od-prodolzhen-politsiski-chas/

Штом Наќе рекол дека не треба продолжен полициски час, тогаш сигурно таков ќе биде.
Прв закон на физика во техничка влада- се што предлага опозициски министер се одбива и се носи спротивна одлука
Дека џандар треба да одлучува за мерки во време на пандемија (y)
Неговото мислење го множам со нула, ама па навикнати сме секакви да ни носат одлуки 30 години уназад, па и ова не е ништо ново.
Може да го прашаш министерот дали има ресурси за воведување на ред и постапување по мерките. Јас сум сигурен дека нема. И не е он крив. Ама крив е што лови политички поени во матно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489


Да прашам, нели УВ зраците не помагаа против корона вирусот? Зошто тогаш се донирало апаратура за чистење на болницата? Мислам, за поздрав е донацијата ама дали помага?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490


Да прашам, нели УВ зраците не помагаа против корона вирусот? Зошто тогаш се донирало апаратура за чистење на болницата? Мислам, за поздрав е донацијата ама дали помага?
На фб групата за визирите фатив дискусија, мислам дека помага ама не е за користење во домашни услови, т.е. било доста опасно ако правилно не се користи
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ептен несериозно е објаснувањето од владата дека во четврток ќе кажат дали целодневен полициски час ќе има за продужениот викенд од три дена или ќе биде од сабота како изминатиот.

Не се носи таква одлука од денес за утре, исто како дебаклот кога го објавија полицискиот час во Куманово два саат пред да почне.

Еве србите недела дена унапред најавија дека ќа имаат тродневен целосен полициски час.
Не знам што му менува на некој кој навреме ќе си се обезбеди и мирна му глава од четврток натаму и не чека одлука.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Едвај чекам да излезе некој утре на прес и да каже дека нема да е локдаун викендот :D :love:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
А зошто сабота да не е работна до 3, многу помалку гужва ќе има деновите пред петок.
Е сеа и ти, даваш логички предлози... Ко на мајмун интеграл да го учиш да реши. Шо фајде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom