Коронавирус (COVID-19)

Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Баш ме интересира колкав е процентот на прекршување на мерките, па да се повторува констатацијата дека не се почитуваат толку често.
Притоа од мерките највише го јадат тие што ги почитуваат, а не тие што ги прекшуваат :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.070
Поени од реакции
11.048
Демократија во вид на боздоган!
Кажи му со збор, не разбора. Затвори го дома со полициски час, не разбора.
Ќутек и затвор!
Ни тоа не помага. Ќе се тепа обичниот народ кој пошол до аптека/маркет, а тие влијателните ќе си се возат каде сакаат и ќе прават што сакаат, нормално со дозволи.
Впрочем и овие обичниве имаат МАЛ удел за ширењево.
99% го прошириjа тие што биле странство на скијање или овие работодавачиве.
Што фајде дека ќе ме прекршува полицијта мене и тебе ако во исто време Витаминка или Гентерм си работи како ништо да не е?
А тие што ги носат законите, гледаат нив да му угодат. Така да, мн посложен е проблемот од удри со боздоганот на обичен народ.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Се сеќавате кога воведоа чипувани лични карти? Потоа им се закануваа на родителите со затвор ако не ги вакцинираат децата. Авионите цело време испуштаа хемикалии оние како ги викаат кемтрејлс. Па сега кога не летаат мора да побрзаат со антени за 5Г. Се е тоа дел од планот на милијардерите Ротшилд, Сорош и другите. Сите ќе не контролираат, СИТЕ!

Sent from my Redmi
Не само СИТЕ!!!!!!! :noze:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ни тоа не помага. Ќе се тепа обичниот народ кој пошол до аптека/маркет, а тие влијателните ќе си се возат каде сакаат и ќе прават што сакаат, нормално со дозволи.
Впрочем и овие обичниве имаат МАЛ удел за ширењево.
99% го прошириа тие што биле странство на скијање или овие работодавачиве.
Што фајде дека ќе ме прекршува полицијта мене и тебе ако во исто време Витаминка или Гентерм си работи како ништо да не е?
А тие што ги носат законите, гледаат нив да му угодат. Така да, мн посложен е проблемот од удри со боздоганот на обичен народ.
Знаеме кој го прошири ама сите имаме комшии брат, знаеме и кој не почитува полициски час. Јас во саботата (баш на Фрос и пратив видео) бев сведок на пола саат шлајфување под прозор на двајца друари (еден ми е комшија). Си се снимаа како ако тргне кола со голема брзина ќе му се затвори вратата која пред тоа ќе биде отворена (ОВОВОВОВОВОВОВОВОВОВО НЕВЕРОЈАТНО). Сааат време напред, назад, напред назад.

Не е син од богата фамилија, само е глуп и има kur mi e dvor mi e nisto ne praam, sam za sebe sum odgovoren размислувања.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
Вулкан во главата ми еруптира кога ќе прочитам за тие чиповите и за контрола на општеството.
Најново вртат статуси дека сето ова во Македонија со полицискиот час е за да се пренесат емигрантите :ROFLMAO:значи дај та короната нека убрза малце не се можи поќе :D
отидоа левел погоре
се ова било за да им дадат државјанство и како доказ слика 4ца на брод кои држат грчки л. карти
почнав да ја оправам дотичната ама будала ме направи и така си кренав раце со битолчанка ке се докажувам и јас


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
отидоа левел погоре
се ова било за да им дадат државјанство и како доказ слика 4ца на брод кои држат грчки л. карти
почнав да ја оправам дотичната ама будала ме направи и така си кренав раце со битолчанка ке се докажувам и јас


Sent from my iPhone using Tapatalk
Најјаки се со теориите за мигрантите, тука во оваа држава не дупат години наназад никој глас не дигнал ама сега ќе организираат полициски час за да ги пренесат мигрантите оти народот ќе се бунел хаха
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Прегледај го приврзокот 244588
Жими се јас мислам дека редно време е да се воведат мерки за ограничување на интернетот, не е можно каков народ ја гази земјата бе, не е можно.
Видете ја сликата хахаха, на пеинт поуба фотомонтажа ќе напраев јас
Што мајка би пуштале во Гренлад? Сакаат и тие 20 души да ги разболат.:ROFLMAO:
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Јас грешно слушнав или вистина Филипче рече дека ќе праеле скрининг во Дебар да виделе дали луѓето создале имунитет на вирусот? Со 50 заболени од 15 000 жители?
Да, така кажа. Како што разбрав имаат донација на 20.000 тестови за испитување на антитела (читај како тие на Систина) и рече дека планираат да направат рандом тестирања на голема група на граѓаните да проверат дали и други покрај тие 50 досега заболени го поминале вирусот без да знаат и да бидат регистрирани како заболени.
Веројатно тоа подоцна би дало податоци дали треба исто и за Куманово да се направи. Дали реално вирусот циркулира низ многу повеќе луѓе отколку тие што ги бројат
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Зошто, што не е во ред со мерката? Кај ќе одиш тие две недели и да не ти ги дадеа во домашна изолација?
На работа на пример?
До парк, или каде и да посакам во дозволеното време?

Ова е жива глупост - 15 дена во државен карантин па уште 15 дома?
Зошто да ми ја ограничуват слободата дополнително?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Да, така кажа. Како што разбрав имаат донација на 20.000 тестови за испитување на антитела (читај како тие на Систина) и рече дека планираат да направат рандом тестирања на голема група на граѓаните да проверат дали и други покрај тие 50 досега заболени го поминале вирусот без да знаат и да бидат регистрирани како заболени.
Веројатно тоа подоцна би дало податоци дали треба исто и за Куманово да се направи. Дали реално вирусот циркулира низ многу повеќе луѓе отколку тие што ги бројат
Видела Жаба да се коњ Поткива :icon_mrgr:

СВЕТ
Два дена во Швeдска драстично опаѓа бројот на заразени и починати , нема вонредни мерки
Шведска бележи најмал број на смртни случаи од коронавирус во последните два дена во двете последни недели.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.070
Поени од реакции
11.048
Знаеме кој го прошири ама сите имаме комшии брат, знаеме и кој не почитува полициски час. Јас во саботата (баш на Фрос и пратив видео) бев сведок на пола саат шлајфување под прозор на двајца друари (еден ми е комшија). Си се снимаа како ако тргне кола со голема брзина ќе му се затвори вратата која пред тоа ќе биде отворена (ОВОВОВОВОВОВОВОВОВОВО НЕВЕРОЈАТНО). Сааат време напред, назад, напред назад.

Не е син од богата фамилија, само е глуп и има kur mi e dvor mi e nisto ne praam, sam za sebe sum odgovoren размислувања.
Не велам дека нема такви, ама грубо земено, тој е помал проблем од овие што ги набројав јас.
Значи му се пуши ку*от на богаташите и фирмите а во исто време се враќаме 100 чекори назад во борбата со вирусот.
Мислам дека меркиве се носат да му одговараат на една рака луѓе, на кој што му е битно да му работат фабриките и да нема застој(анѓушев и слични), а се против скоро цела држава.
Битно си работеа 1 месец уназад, па сеа дали ќе го цицаме ние и државав курот, нема врска.
За вакви газди лекот е да му се земе 20-30% од минатогодишниот профит, и тие пари да се разделат како помош на помалите бизниси. Секако еден куп привилегии имале и ја ебаваат државата на 101 начин, нека помогнат малце сега.
Ама ако се случи ова, сигурно ќе не бомбардира нато, јер није демократија.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
На работа на пример?
До парк, или каде и да посакам во дозволеното време?

Ова е жива глупост - 15 дена во државен карантин па уште 15 дома?
Зошто да ми ја ограничуват слободата дополнително?
Ne teraj inat so sila...Nikoj namerno ne te nasol tebe da ti ogranici sloboda.Protokol bezbednosen e toa za site i toa e i za tvoe dobro i za okolinata.So ogled kakva drzava imame sreka e i sto nekoj se nafatil da donese lugje od nadvor.Takva e situacijata ne se znae koj jade koj pie.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Баш ме интересира колкав е процентот на прекршување на мерките, па да се повторува констатацијата дека не се почитуваат толку често.
Nemam formula ama ako e celta sto povekje da se namalat kontaktite megju lugjeto a i so toa potencijalnoto sirenje, togas sto pogolem procent na pocit toa poverovaten uspeh.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не велам дека нема такви, ама грубо земено, тој е помал проблем од овие што ги набројав јас.
Значи му се пуши ку*от на богаташите и фирмите а во исто време се враќаме 100 чекори назад во борбата со вирусот.
Мислам дека меркиве се носат да му одговараат на една рака луѓе, на кој што му е битно да му работат фабриките и да нема застој(анѓушев и слични), а се против скоро цела држава.
Битно си работеа 1 месец уназад, па сеа дали ќе го цицаме ние и државав курот, нема врска.
За вакви газди лекот е да му се земе 20-30% од минатогодишниот профит, и тие пари да се разделат како помош на помалите бизниси. Секако еден куп привилегии имале и ја ебаваат државата на 101 начин, нека помогнат малце сега.
Ама ако се случи ова, сигурно ќе не бомбардира нато, јер није демократија.
Се слагам јас и со тоа ти што го велиш, во право си дека им се дудла курац на големите бизнисмени.
Муабетот е дека тоа не е само кај нас, него секаде во светот политичари потклекнуваат на моќни бизнисмени и големи бизниси кои патем им финансираат политички кампањи. Доаѓаме до момент кога останатиот дел од населението не размислува и ќе гори снег со упаљач.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom