Коронавирус (COVID-19)

Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
До кај стаса неолибералниов капитализам, дури и во 1918 година во САД имало повеќе карантин од сега, за време на шпанскиот грип.

Сега ќе се изгубеле трилиони долари, сето нули во некој компјутер, но тоа стана нормално кога единствен квантитативен показател на среќа е станат БДП на една земја.
Не си разбрал, ама нема везе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не знам каква е ситуацијата со контролите искрено да ти кажам. Ама дека немаме капацитет за поголема бројка на пациенти истовремено да се хоспитализираат, немаме. Да направиме ко шо направија у Шведска па да се доведеме у ситуација лекарите да бираат кој ќе преживи, на клада ќе ги распневме, зашо тоа ќе бидат нечии дедовци, татковци кои немало да бидат соодветно третирани иако цел живот плаќале придонеси.
Ако си читал претходно ја бев против вакви рестриктивни мерки, зашо ќе удри по економијата прво, каква и да е. Ама со наши луѓе се нема разбирање, затоа не цел викенд, цела недела би направил полициски час. Па сите имаат некој у село, ќе се вратат година-две да покопаат некоја нива за да имаат да преживеат па ќе им дојде памет ваљда после.
За старите по селата, ретки се тие кои немаат никој за да ги посети и основни намирници да им однесе. За лекарства мислам дека има мобилни аптеки кои им носат лекарства на луѓе од поодалечени места (бар сум видел како носат у Јеловјане, Старо село у тетовско).
Од сосема друг агол гледаш на работите. Ситуацијата со закажаните прегледи е онаква како што ја опишав. Откажани се.
А за старите по селата... И да имаат некој да ги посети (има и такви кои немаат никого кој е блиску), заради полицискиот час не може. Најчесто ги посетуваат во сабота/недела, кога се слободни, сега ништо од тоа.
За црвениот крст не можам да кажам колку и дали воопшто се агилни. Ама тие да ми носат лекови? Нели требаат рецепти, тие ли ќе ги земат од матичниот па да ми донесат лекови?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Од сосема друг агол гледаш на работите. Ситуацијата со закажаните прегледи е онаква како што ја опишав. Откажани се.
А за старите по селата... И да имаат некој да ги посети (има и такви кои немаат никого кој е блиску), заради полицискиот час не може. Најчесто ги посетуваат во сабота/недела, кога се слободни, сега ништо од тоа.
За црвениот крст не можам да кажам колку и дали воопшто се агилни. Ама тие да ми носат лекови? Нели требаат рецепти, тие ли ќе ги земат од матичниот па да ми донесат лекови?
У моментов освен основните потреби за живот ништо друго не треба да им е приоритет на никого, а не дремење пред банки без никаква дистанца.

Сите кои имаат нешто у село за време на викендот сега се таму кај своите.
Не црвен крст, туку мобилна аптека, ти носат лекарства, даваш рецепт. Од претходно знаат кои лекарства се потребни и ги доставуваат. Ваљда на тој начин функционираат.
 
B

Beginner

Гостин
Зошто младите си заминуваат од Македонија?
Па бидејки не им се на ниво на овие што коментираат они се 10 класи пред нас и знаат кога ќе не чипуваат дури и се потрудија да ни објаснат на нас заостанатите ама џабе.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
У моментов освен основните потреби за живот ништо друго не треба да им е приоритет на никого, а не дремење пред банки без никаква дистанца.

Сите кои имаат нешто у село за време на викендот сега се таму кај своите.
Не црвен крст, туку мобилна аптека, ти носат лекарства, даваш рецепт. Од претходно знаат кои лекарства се потребни и ги доставуваат. Ваљда на тој начин функционираат.
Точно е дека некои преку викендот дремат по селата кај своите, ама некои не можат да го направат тоа. Ниту во петок имаат време да стасаат до селата, ниту во понеделник имаат време да се вратат на работа.
За црвениот крст не знам како функционира. Најдобро и да не дознаам. Велат дека туѓа рака не може да почеша како својата.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.165
Поени од реакции
17.962
Зошто младите си заминуваат од Македонија?
Па бидејки не им се на ниво на овие што коментираат они се 10 класи пред нас и знаат кога ќе не чипуваат дури и се потрудија да ни објаснат на нас заостанатите ама џабе.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Секој кој инсталирал Facebook и нонстоп дреми на него, веќе е чипуван.

Facebook не е крив за креирање на вирусов, но дефинитивно е најголем кривец за состојбава во која што се наоѓаме во врска со вирусот.

Ако не го укинат Facebook, не ни бега 1984.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
А каква е таа глупост, луѓето од дијаспора што пристигнаа со хуманитарните летови освен државниот карантин при пристигање - 14 дена треба + домашна изолација уште 14 дена?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
имаме доста строг полициски час, како во Србија и +1час...ама кога не е, ете ДЕНЕС групирања, види поред дрвото...


Хрватска нема полициски час. еве слики од плажа на Велегден, вчера, недела, а и нема ограничение до 16ч како кај нас, па пак нема групирање...
Излегува дека строгите забрани некогаш и спротивен ефект имаат
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Немаме ментален склоп, затоа ќе се расправаме по интернет со „човекови права“ и чипувања. Наместо полициски час треба да не' чекаат со пендраци пред врата, буквално пред секој влез и да не' дробат од ќутек, за после да прашуваме дали од фотеља смееме да се преместиме на двосед и обратно.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Немаме ментален склоп, затоа ќе се расправаме по интернет со „човекови права“ и чипувања. Наместо полициски час треба да не' чекаат со пендраци пред врата, буквално пред секој влез и да не' дробат од ќутек, за после да прашуваме дали од фотеља смееме да се преместиме на двосед и обратно.
Не така. Да ги едуцираме луѓето, па да ги пуштиме како сакаат. Ако на старите не им се живее, слободно нека се туркаат во банка и нека се групираат по парковите. И младите нека прават собиранки. Секој е господар на своето здравје и на својот живот.

Сакам демократијаааааа!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.119
Поени од реакции
16.586
Screenshot_20200413-181354~2.png
Жими се јас мислам дека редно време е да се воведат мерки за ограничување на интернетот, не е можно каков народ ја гази земјата бе, не е можно.
Видете ја сликата хахаха, на пеинт поуба фотомонтажа ќе напраев јас
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не така. Да ги едуцираме луѓето, па да ги пуштиме како сакаат. Ако на старите не им се живее, слободно нека се туркаат во банка и нека се групираат по парковите. И младите нека прават собиранки. Секој е господар на своето здравје и на својот живот.

Сакам демократијаааааа!
Демократија во вид на боздоган!
Кажи му со збор, не разбора. Затвори го дома со полициски час, не разбора.
Ќутек и затвор!
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас грешно слушнав или вистина Филипче рече дека ќе праеле скрининг во Дебар да виделе дали луѓето создале имунитет на вирусот? Со 50 заболени од 15 000 жители?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А каква е таа глупост, луѓето од дијаспора што пристигнаа со хуманитарните летови освен државниот карантин при пристигање - 14 дена треба + домашна изолација уште 14 дена?
Зошто, што не е во ред со мерката? Кај ќе одиш тие две недели и да не ти ги дадеа во домашна изолација?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Полициските часови се добри, ако се почитуваат.
Баш ме интересира колкав е процентот на прекршување на мерките, па да се повторува констатацијата дека не се почитуваат толку често.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom