Коронавирус (COVID-19)

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Резултатите од тестот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев се очекуваат околу 16 часот. Веднаш по добивањето на резултатите ќе одржам прес конференција да ги соопштам деталите, како и да информирам за состојбата и актуелните прашања со коронавирусот во земјата.

Во однос на редовната дневна статистика, потврдени се 48 нови случаи на Ковид 19 во изминатото деноноќие. Со ова вкупно во земјата се 711 дијагностицирани пациенти. Новодијагностицираните се по градови:
- Скопје - 11
- Куманово – 25
- Штип - 1
- Прилеп – 4
- Тетово – 1
- Струга – 3
- Охрид - 1
- Гостивар - 2

Во текот на изминатото деноноќие имавме и рекорден број на тестови, точно 496.
Денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два негативни теста на Ковид-19 се испишани 3 оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово. Два пати негативен и оздравен е пациент од Скопје кој се лекуваше во домашни услови.

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, во денешната статистика ќе бидат евидентирани 2 претходно починати лица. Едно лице од Лабуништа – Струга (63г) за кое Министерството информираше на 5 април. Пациентот беше донесен во тешка состојба на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, а неговиот тест е изработен постмортем. Во денешната статистика на ИЈЗ ќе биде евидентиран и починатиот притвореник од Истражниот затвор во Шутка, за кој информиравме во текот на вчерашниот ден.



Сега кога имаме потврда дека се тестираат и тие во домашна изолација, која наредна кликбејт завера ќе ја оправаме?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Па имаше и тогаш вируси, не значи дека бил корона. По пола одделенија и класови од основно и средно беа грипосани и не одеа на школо. И сега има други вируси што можеш да ги закачиш, а да не е коронава.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Сопругата исто имаше најлош грип во живот, се откорна од кашлање, цела недела беше со температура и омалаксана, во Февруари беше ова негде на почеток.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Свадба си прават у моментов со трубачи со сите салтанати.Епа ке си седиме у карантин ние напредните
Автоматски споено мислење:

Ова е постојано секој ден
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Постои ли шанса да сме го имале вирусот негде после нова година...моите беа ептен болни....сите со кои бев во контакт беа болни. И мене ме фати, еден ден до два температура и два три дена нос течење....немав ништо на плуќа, додека другиве се откорнаа од кашлање. Мајка ми вика најболна у живот била тогаш. Слушам искуства и од други...ептен заебани симптоми имале.
Може лупам глупости, ама не сум во тек...онака ми текна да прашам.
Еден главните симптоми е сува кашлица. Што би рекло дека не е тоа.
 
B

Beginner

Гостин
Нема шанси тогаш тоа да било корона во Јануари-Февруари да било немаше сега да имаме 700 заразени туку 7000. Затоа имаме и некоја среќа што вирусот кај нас покасно стигна и на време се реагираше.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593
Свадба си прават у моментов со трубачи со сите салтанати.Епа ке си седиме у карантин ние напредните
Автоматски споено мислење:

Ова е постојано секој ден
Прават колективен имунитет :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Какви корона какви бакрачи надвор има гужва како да е се спрема народов вечер да слави нова година. Едвај стигнав од работа до дома 1 саат и 25 минути патувам, улициве фул бе, со коли, пешки народ немам видено толку многу во Скопје.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
какви корона какви бакрачи надвор има гужва како да е се спрема народов вечер да слави нова година, едвај стигнав од работа до дома 1 саат и 25 минути патувам, улициве фул бе, со коли, пешки народ немам видено толку многу во скопје.
А кој е виновен за тоа? Толку го проширија полицискиот час што ги натераа сите да излегуваат во исто време.

Додека полицискиот час беше со поразумен термин, ова не се случуваше.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
А кој е виновен за тоа? Толку го проширија полицискиот час што ги натераа сите да излегуваат во исто време.

Додека полицискиот час беше со поразумен термин, ова не се случуваше.
Народот кој можи да биди виновен? Од понеделникот е кажано за полицискиот час, не кажаја како во Куманово. Истото беше и во Битола поминав низ град. Истото нека биди и четврток пред Велигден. :)
Ќе ги намали Вилипче крајот на април :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Наредна недела, полициски час од Четрврток 16h до Вторник 5h
Петок - Сабота - Недела - Понеделник - Дома :)
А им се смееме на тие шо изнакупија гз папир. Е за вакви денови купуаја.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
@CafeDelMar , дали е точно дека Шведска нема да лечи лица над 80 години и ќе избегнува лечење на лица над 60 години ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom