Коронавирус (COVID-19)

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
А шо да прават љугево?Зошто барањата за продолжување на редовна исплата на кредит не се вршат преку телефон?Туку мора пензионерот да поднесува барање дирекно во банка?
Во известувањето специфично беше нагласено дека може преку поплнување на форма на нет, и преку телефон, за да не доаѓаат луѓе во банка. Ова е микс од паника и навика.
Од она што гледам, со сите мерки од страна на нлб, буквално прават се што е можно да нема потреба физички лица да доаѓаат во банка, ама ете...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Мене од Прокредит ми се јавија за одложување, ама помала банка. Стопанска пак прво пуштија инфо да се јавиш или да пуштиш мејл, а после пратија форма за пополнување, дупла работа.
Банките требаше да покажат солидарност и да дадат целосно одложување кај пензионерите без камати без потреба да одат во банка. Али мислам дека и покрај ова пак ќе имаше гужва. Не помага тоа што затвараат филијали или работат со скратено време.
Можеа во согласност со Владата, пред овие мерки, да пуштеа 10 часовно работно време. Од друга страна, тие и онака не можеш да ги добиеш после 5, бетер се од јавна администрација.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Ај да прашам, јас сум проблем или ова државниве лабаратории не знаат кај тераат па брис од саботата нема уште никакви резултати упм...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Како беше муабетот, само Америка има нехумано здравство затоа што ако не платиш нема лечење? Е во Шведска плаќаме и тоа саглам секој месец, па еве го официјалниот извештај за лекарите. Кој не треба да добие нега на интензивна за да капацитетот се одржува:
Сите над 80 години
Сите што имаат уште 6-12 месеци живот
Сите над 70 години што имаат еден оштетен орган
Сите од 60-70 што имаат два оштетени органи

e5fcb141-be04-48a8-99ee-9ab828bcdbe4.jpeg
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Како беше муабетот, само Америка има нехумано здравство затоа што ако не платиш нема лечење? Е во Шведска плаќаме и тоа саглам секој месец, па еве го официјалниот извештај за лекарите. Кој не треба да добие нега на интензивна за да капацитетот се одржува:
Сите над 80 години
Сите што имаат уште 6-12 месеци живот
Сите над 70 години што имаат еден оштетен орган
Сите од 60-70 што имаат два оштетени органи
Не е само пациентот да преживее, туку постои и нешто што се вика квалитет на живот.

Буквално во секоја нормална земја се земаат во предвид и останати карактеристики на пациент пред да се разгледа евентуална терапија.

Шо фајде да спасиш 80+ пензионер ако после лекувањето мора 3 сестри 24/7 да го гледаат бидејќи нема да може сам да се грижи за себе?

Или 60+ со веќе два оштетени органи, си го спасил а тој може да живее само на апарати
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Како беше муабетот, само Америка има нехумано здравство затоа што ако не платиш нема лечење? Е во Шведска плаќаме и тоа саглам секој месец, па еве го официјалниот извештај за лекарите. Кој не треба да добие нега на интензивна за да капацитетот се одржува:
Сите над 80 години
Сите што имаат уште 6-12 месеци живот
Сите над 70 години што имаат еден оштетен орган
Сите од 60-70 што имаат два оштетени органи

Прегледај го приврзокот 243950
Грозно и језиво. Дочекал трансплантација после кој знае колку маки и сега? Језиво и нехумано.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во Бугариja днес изнесоха податоци от експеримента над 1016 полицаи, што беха тестирани со брзи тестови. Зашто полицаи? - заштото те имат наjмногу контакти со многу луге.
- 2-ма имат IgM тела - тоа значи дека сега имат инфекциjaва и ке бидат тестирани со PCR
- 7 имат IgG тела - тоа значи дека са прекарали виросот без да разберат или со благи симптоми
Сите други са негативни. Сами разбирате дека тоа е многу, многу, многу мал процент. Под 1% .
Тоест извадокот от тази популациjaва немат групен имунитет и малиот броj заболели во БГ наверно се должи на карантина што се почитува.
Истите тестови са направени и на 1000 човека во армиjaта, там исто процентот е сличен.
Мисли се кога отново да се направи отново ваков експеримент за да се следи како се натрупва имунитет.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
https://tocka.com.mk/vesti/338772/reisot-redzepi-se-zakani-ako-ne-pomognete-na-ivz-ke-gi-povlecam-povicite-za-zastita-od-pandemijata?fbclid=IwAR29h_eoLWvz42FowEhEM8ICsu5d8W5DFk8wwjPtkbAaQ0ZZBWdMTsqsQLk

Со овие живееме во иста држава...јас би им дозволил да идам да се клањаат секој петок. Би ги затворил само Македонците, а племево би го пуштил да се шета слободно, да се мешаат, да се клањаат, да се заразуваат меѓу себе, природна селекција, малку требење не е на одмет.
Каков болесник мајко мила.
Хк пу!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Едвај чекам да ме застане полицаец и да ме казни за тоа што нема да носам маска и ракавици во кола. Многу сакам да го видам тој казнен налог :)
Полека, не е ова за физички лица. И не е за надвор од полициски час.

 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Во известувањето специфично беше нагласено дека може преку поплнување на форма на нет, и преку телефон, за да не доаѓаат луѓе во банка. Ова е микс од паника и навика.
Од она што гледам, со сите мерки од страна на нлб, буквално прават се што е можно да нема потреба физички лица да доаѓаат во банка, ама ете...
Све тоа убаво кажано, а дали функционира во пракса ? Еве пример во АУС истото се кажува на луѓето, тие што имаат потреба да бараат помош од социјала, без разлика дали се редовни корисници или нови што изгубле работа, сите што имаат потреба да се обратат до социјала им се препорачува да не одат на лице место туку да користат услуги преку интернет или да се јават преку телефонските линии. Системот преку интернет првите денови не фунционираше воопшто а на луѓето им се даваше совет да одат преку интренет, последниве 10тина дена ситуацијата е подобра ама пак кога системот функционира кога не, телефонските линии воопшто не фунционираат од почеток на кризава до ден денес (можеш да се отепаш од јавување), а луѓево чекаат во редици по 4-6 сати на ден за да добијат сервис ( ми паѓа жал кај што ги гледам, не можат ни во вц да одат да не го изгубат редот). Ако е вака во Аустралија може да замислам како е кај нас а ти кажуваш што било нагласено. Лесно е некој да дели соопштенија а како е во пракса, тешко на тој што треба да заврши некоја работа.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378



Две студии ВРЕДНИ ЗА ЧИТАЊЕ. Ве молам раширете доколку имате некој близок доктор, @AlternativeF :


Накратко, кажува дека вирусот ја напаѓа крвта односно хемоглобинот и неговата функција да разнесува кислород.
Распаднатите гради се уствари гради полни со оксидирано железо од крвта.




Ве молам прочитајте и раширете.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Не е само пациентот да преживее, туку постои и нешто што се вика квалитет на живот.

Буквално во секоја нормална земја се земаат во предвид и останати карактеристики на пациент пред да се разгледа евентуална терапија.

Шо фајде да спасиш 80+ пензионер ако после лекувањето мора 3 сестри 24/7 да го гледаат бидејќи нема да може сам да се грижи за себе?

Или 60+ со веќе два оштетени органи, си го спасил а тој може да живее само на апарати
а за што плаќал тој човек цел живот уствари?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.723
Поени од реакции
9.759
а за што плаќал тој човек цел живот уствари?
Кој го ебе што плаќал, ќе ми се осмелува да живее и да користи пензија наместо да умре од солидарност кон државата. Јас мислам најдобро би било да се организираат гладијаторски игри со пензионери - штом дојдеш до пензија одма се бориш за живот, ем приходи од ТВ права и влезници ем ќе се олесни пензискиот фонд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom