Коронавирус (COVID-19)

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
50000 жители на 18 камења у сред Северно море....се покајал што отишол таму вирусот. Сам ќе се самоубие.
Два пати сум бил таму,ако сакаш да полудиш,тоа е вистинската дестинација!
 
B

Beginner

Гостин
Во цела оваа драма не ја оправдувам неа и нема пишано најбитното во целиот нејзин пост кога отишла за Америка на тој службен пат. А за дијаспората значи оваа НЕ живеела во Америка туку си отишла на службен пат во време на пандемија.
И да ако видете коментари мајка и е прв ред каде што ја брани на секој негативен коментар. А нејзиниот сопруг 2ри ред :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
У реду е, има поента, ко сите ние што иаме поента 30 години уназад, не открила топла вода, само сеа и се дава можност за себе промоција, знае дека ќе биде прочитана.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Заќутеа тие што викаа дијаспората го донесе вирусот. Туку тоа ама и личности како оваа добро покажуваат дека еден со друг не се мирисаме. Батали недостиг на ресурси ама без чувство на солидарност, пример не излагаш да не закачиш нешто па да пренесеш некому или во маркет место едно пакетче тестенини земаш за до 2025та, фали основната ментална матрица за успешно справување на ситуацијата. Рака на срце, од чиста среќа зависит како Македонија ќе помине со вирусов. Државата со тие ограничени ресурси само малку може да ублажи.
Не го донесе дијаспората. Поединци го донесоа.
Кај мене у населба го донесе Контраденко. Си го пратиле копиљот на скијање и го лажеа цело Скопје.

У авиониве и автобусиве што се враќаат у фајром има и мирен, културен народ, ама има и еквиваленти на тафталиџанскава фамилија.
И згора на тоа хејтаат овдешна дезорганизираност.
Пак ќе кажам - поради тоа си отишле од овде. Од што се изненадени?
Автоматски споено мислење:

Два пати сум бил таму,ако сакаш да полудиш,тоа е вистинската дестинација!
Мене ми е многу убава таа груба естетика, карпите. Следам некои фотографи од таму на инстаграм - лепота.....ама и вукојебина, само некои рунтави овци и говеда.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
1.903
„Печалбариве имаат набилдано его и очекуваат прием ко да доаѓа Роналдо, но и службенициве кои во се во државен сектор примени по партиска линија се осеќаат ко богови. Дрски и арогантни чудно едно.

Дека ќе се чека транспорт и место на сместување со часови е океј, сепак е вонредна состојба и треба да има разбирање, ама просторот може да биде достојно исчистен и барем патниците да бидат понудени со шише вода и еден херметички спакуван оброк.
Треба да постои стандард...

Куварот што нашол влакно во шопска...
Не е до тоа толку ни се можностите, тоа е људска грешка, џабе ако имаш квалитетен домат и пиперка, маслиново масло убава чинија и остар нож ако не ставиш куварска енергија и мерак во салатата.
Ме сфаќаш што сакам да кажам? Рецептот за добра салата е исти и тука и во Германија платата не е, ама не значи тоа дека треба да ме боли *** дека ресторантот не е на татко ми и платата ми е мала.
До менталитетот на луѓето е проблем не дека толку се можносите.
Исто е правење на салата и справување со кризава и секоја друга ситуација, џабе ако има услови и план ако тие што го спроведуваат
не им е гајле, треба да има соработка од сите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968

Пошто тука владее менталитетот на толпата и без два пати да се размисли се палат вештерки и се набиваат луѓе на колци, попрецизно секој оној што мисли поразлично од толпата, за Велигден сите да се нацртате по храмовите како што ви доликува со молитва и со причесна.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.865
Дури и да се во право за тоа што го зборат оваа ања и таа другата, пристапот им е од старт многу антипатичен и навлекува гнев на остала раја која и онака врие периодов и се фаќа и за најмали ситници, едната со муабетот за нејзиното образование контра вработените на граничните премини, другава прво linkedin профилот го приложуе кај е што е зашто е па после драми, што е најтрагично со тоа мртвиот глас позади шоферот застанала снима и збори гласно, го умара непотребно, бар него треба да го олабави за ништо не е он крив тука.

Навлекуваат гнев на секакви фаци, и на тие што под дифолт ги мразат дијаспорци и за све со коронава они им се криви, и тие што мрзат шмизли, и тие што полудуваат периодов па ваквите статуси им се пенал за истурање на лични фрустрации, затоа у коментари барем 70% од тие што им пишуваат ги тераат у три лепе пизде материне.

Никаков ефект немаат ваквите статуси, непромислени се и напишани у афект, поентата им е друга све тоа сфаќам ама вака кога ги составуваат, па уште и снимаат други возила, со регисгтрации, со малолетни деца у нив, е не иде, грешка у чекори праат до тој степен што повеќето на нетов да можат у штала со животни би ги стрпале овие 2 за наредни 14 дена, не у хотел.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Квачкава заворавила да ги означи проливер и наќе. Голем стап ако била неколку часа во неисчистена просторија. Што кажа Фрос место да јаде јавно гомна, можела да позачисти малце, круната од глава нема да и падне сигурно. Друго полоши услови имаат луѓето по болниците, па никој не пишува километарски статуси, ама нели некое мудо сум и можам да пишувам свашта. И трето со образованието, голем к.. ако имала поголемо образование и јас имам повисоко од образование од многу луѓе кои се на високо ниво во општеството, ама го немам нивниот статус.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.007
Дури и да се во право за тоа што го зборат оваа ања и таа другата, пристапот им е од старт многу антипатичен и навлекува гнев на остала раја која и онака врие периодов и се фаќа и за најмали ситници, едната со муабетот за нејзиното образование контра вработените на граничните премини, другава прво linkedin профилот го приложуе кај е што е зашто е па после драми, што е најтрагично со тоа мртвиот глас позади шоферот застанала снима и збори гласно, го умара непотребно, бар него треба да го олабави за ништо не е он крив тука.

Навлекуваат гнев на секакви фаци, и на тие што под дифолт ги мразат дијаспорци и за све со коронава они им се криви, и тие што мрзат шмизли, и тие што полудуваат периодов па ваквите статуси им се пенал за истурање на лични фрустрации, затоа у коментари барем 70% од тие што им пишуваат ги тераат у три лепе пизде материне.

Никаков ефект немаат ваквите статуси, непромислени се и напишани у афект, поентата им е друга све тоа сфаќам ама вака кога ги составуваат, па уште и снимаат други возила, со регисгтрации, со малолетни деца у нив, е не иде, грешка у чекори праат до тој степен што повеќето на нетов да можат у штала со животни би ги стрпале овие 2 за наредни 14 дена, не у хотел.
Тоа и јас викам, можат убаво човечки да напишат... ниту тие на граница полицајците им се криви, кои се изложуваат на ризик да бидат заразени, заради они што им текнало у последен момент да шетаат... Ниту па им се криви тие што ја спремиле собата, а истите тие говеда што биле со неа ја испрљале...

И на крајот на краиштата, она е у исти кош со истите тие говеда, затоа што исто како и тие говеда и она не ја почитувала препораката да не патува во странство. Да пишеше малку поприземно, можда ќе и споделев симпатии, а вака кој ја ебе, нека ја стават у некој смрдлив јебарник од хотел ...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.407
Поени од реакции
62.001
Има еден феномен со овие луѓе што се враќаат од надвор. Се хејтаат и оние кои со наведната глава, без никаква помезност, сакаат да се вратат дома. Во ист ќош се ставени и оние што со Бугарски пасоши работат надвор, и оние што биле некаде на гости, и привремени работници, и оние што мора 2 месеци пред да почне кризата да излезат од државата заради било која причина. Сите на куп.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Каде што ги сместиле во хотел па уште бараат незнам што, јас ваквите би ги затворил во некој хангар со елементарни услови па после нека серат.
Некој спомна за спортистите и студентите какви се услови и тоа во нормални околности, во кузман вц и купатило куче да врзеш ке избега, за маратонот во охрид не сместија во тие воени бараки искрено топ ми беше не се жалам, но далеку е од хотелски услови, трчав полумаратон во Подгорица сместен во спортска сала на душек топ провод и заебанција, на овие им сметал хотел каде биле по дваица во соба, абе мизерија.
Да сум власт после овој коментар за уши и затвори во најзабаталена некоја касарна па нека јаде говна после и да, како бе живеам тука 30 години никогаш сум немал поголемо курчење од службениците што би го памтел, а овие гастербајтери кога и да дојдат се некој им се понашал на граница, на шалтер, на бензиска, во хотел, секогаш не добиваат заслужена пажња, па матер му ебам зар до толку може човек да полета во облаци да мисли дека е некој курац фактор за да сите му изразуваат поштовање.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Не знам дали е викенд ефектот ама во Германија вчера и денес со малце понамалени бројки новозаразени. Со оглед што утре пред две недели се почна со мерките и затворање на све непотребно ќе биде интересна следната недела.
Кај нас на север се функционира освен хотелите. :)
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Алал да му е сите српски "експерти" ги интервјуира. :facepalm:
Абе гарант вонземјани се слетани некаде и диверзија е ковидов :pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom