Коронавирус (COVID-19)

Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
9.235
Од новиве во Струга како што разбрав доминантно биле од Лабуништа...Ќе мора таму да се преземи нешто порестирктивно.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
И да погодам Русите имаат подобра медицина :pos::pos::pos:


Особено Путин од кога дојде, без него ништо
Не се бламирај! Во Русија со 100$ лечиш настинка, со 1000 поозбилна болест, тоа е само сон за есаде! А што се однесува до медицина, мноогу си грешка, во САД медицина има само за избрани, во Русија скоро за сите!
Претпоставувам заклучоците за медицината во САД ти се од крими фимови, каде го решетаат цел и после го гледаш на апарати си лафи со сите, ко да ништо не било!
А за Путин не си далеку од вистината, иако верувам ненамерно! Кога имаше планирано викенд во Сочи, незнам какво времето да беше во Петок, Сабота и Недела пукаше сонце ;)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ako 53 e brojka pred da dojde pikot
dali toa znaci deka barem 3 pati poveke ke ima registrirani na krajot na april?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.703
Поени од реакции
5.332
Од новиве во Струга како што разбрав доминантно биле од Лабуништа...Ќе мора таму да се преземи нешто порестирктивно.
одамна требаше Лабуништа да се изолира, веднаш после Дебар...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Не се бламирај! Во Русија со 100$ лечиш настинка, со 1000 поозбилна болест, тоа е само сон за есаде! А што се однесува до медицина, мноогу си грешка, во САД медицина има само за избрани, во Русија скоро за сите!
Претпоставувам заклучоците за медицината во САД ти се од крими фимови, каде го решетаат цел и после го гледаш на апарати си лафи со сите, ко да ништо не било!
А за Путин не си далеку од вистината, иако верувам ненамерно! Кога имаше планирано викенд во Сочи, незнам какво времето да беше во Петок, Сабота и Недела пукаше сонце ;)
https://www.wisebread.com/the-high-cost-of-catching-a-cold-or-the-flu

The Cost of Treatment
The average person with health insurance will pay over $130 for flu treatment. The average person without insurance will pay more than $100 to see a physician and about $100 for prescription medication. Once you've made it to the doctor, you will also need to consider the cost of tests, medications, room fees, and physician services — which can quickly add up.

The Cost of Medicine
More than $10 billion is spent each year on hospitalizations and outpatient doctor visits related to the flu and about one-third of flu sufferers spend $250–$1,000 on treatment.

If the flu is caught and treated within the first 48 hours, you may be prescribed antiviral medication like Tamiflu or Relenza, which costs over $100 for the 10-day dose for patients without insurance. For insured patients, you can expect to spend around $20 for prescription medicine.

За деца е прескапо, за жал..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Како бе во ек на Пандемија која напаѓа бели дробови трчате да купувате цигари па и дури и штеки штекате по дома...
И сега како да ти објаснам ако си непушач? :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ја читав,артикл,као демек Италија ги брои сите,и со и без корона,за умрени од компликации од корона.
За кпа ќе помине фарсава,да лапаат повеќе компензација
Во Италија прават обдукција на мртвите од пред некоја недела, така да не.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Франција ги брои и тие што умираат надвор од болниците од корона, тоа е разликата.
Ја читав,артикл,као демек Италија ги брои сите,и со и без корона,за умрени од компликации од корона.
За коа ќе помине фарсава,да лапаат повеќе компензација
Автоматски споено мислење:

Во Италија прават обдукција на мртвите од пред некоја недела, така да не.
по,600-900 мртви дневно,тешко би се справиле ако прават детална обдукција.
незнам
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
малку е 3 смртни случаи на 33000 заболени, добро сме поминале....во Хрватска на околу 42000 случаи грип кажуваа 45 мртви, на 48000 55 мртви
... од друга страна кај нас од ковид19 има во споредба со РХ значително повеќе смртни случаи, споредбено со број на заболени
Е сега замисли ако им земале брис за грип на сите починати во Македонија наместо 3 колку ќе биле во “графата починати од грип“.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Голема бројка денес од соседите видов дека Бугарија има 13 нови.Нешто не е во ред нашиот систем веќе сме шампиони на балканот очигледно некаде грешиме дали е до свеста на граѓаните или до мерките од власта не сакам да коментирам.Цела среќа што Словенија навреме ја затвори границата и се укинаа авионските летови инаку Италија ќе ни беше спаринг партнер.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Не се бламирај! Во Русија со 100$ лечиш настинка, со 1000 поозбилна болест, тоа е само сон за есаде! А што се однесува до медицина, мноогу си грешка, во САД медицина има само за избрани, во Русија скоро за сите!
Претпоставувам заклучоците за медицината во САД ти се од крими фимови, каде го решетаат цел и после го гледаш на апарати си лафи со сите, ко да ништо не било!
А за Путин не си далеку од вистината, иако верувам ненамерно! Кога имаше планирано викенд во Сочи, незнам какво времето да беше во Петок, Сабота и Недела пукаше сонце ;)
Сериозен си со муабетов? Си бил во Русија? Си се лечел таму?


За разлика од тебе јас имам роднини и во Одеса, Украина (ок не русија али дел од советскиот сојуз со слична медицина) и малку подалечни роднини кои живеат во Воронеж, Русија. Имам и јас одено таму...

Тие во воронеж имаа родител кој доживеа мозочен удар, не си свесен ни па некој што не поминал низ такво искуство е свесен низ какви маки поминаа.

Русија ако немаш пари да дадеш мито на докторите или ако немаш пари на приватно да појдеш црно ти се пишува, дури од тоа што ми кажуваа мислам дека овдека полесно ќе поминеа на клинички во Скопје.

Не знам колку пари дадоа ама можам да те уверам беше многу повеќе од 1000 долари.

Ни во Украина состојбата не е нешто подобра, мито и корупција на секој чекор, и секое ниво на власт.

Ама важно путин е цар, икони почнаа да му печатат :facepalm:


Извинете за офф топик.
 
Последно уредено:

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.911
Поени од реакции
9.516
Од новиве во Струга како што разбрав доминантно биле од Лабуништа...Ќе мора таму да се преземи нешто порестирктивно.
Таму знаеа дека имат само се криеа еден куп имат по Италија од нив. Проблем кај овие е шо и на болница да појдет уште кучето шо не го влечет по нив. Чекајте ваму како се понашет по Струга допрва ке ескалират пошо овие се скоро па сигурно шетани по пазари,маркети итн.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Ако ти кажам дека на неврологија (а сигурно и на други оддели) сестрине и болничарине секој ден се справуваат со пациенти чии роднини им шверцаат цигари? :facepalm: замисли да лежиш поради мозочен удар, пола моторни функции наново да ги учиш како тодлер што се вика и со цел ум на цигара да бараш да идеш :pos:
Џабе е, за цигара кај нас повеќето и газ ќе дадат.
Бев во 8ми септември на ургентен минатиот викенд, и дур чекав еден постар човек сакаше на чуварот да му даде торба затоа што син му, 21 годишен, лежел на некој оддел. Човеков вика во торбава има книги, не може син ми без книги, па ајде тој од обезбедување се јавуваше негде, па дојде една сестра, па друга, и на крај му рекоа извини не можеме да ја земеме торбата, примаме само цигари и лекови, ако треба да му носиш лекови или цигари ок, ако не тоа е тоа. Виде не виде човеков си замина :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom