Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Како бе во ек на Пандемија која напаѓа бели дробови трчате да купувате цигари па и дури и штеки штекате по дома...
Јас се чудам воопшто како може некој да пуши цигари во 2020 година, ама ај друг муабет е тоа... :toe:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
Луѓе медиумите не се многу за верување во Русија, бројките се невозможни, секоја секунда по еден брис да тестираат тоа се 3600 тестови на саат...или 86400 за 24 саати нон стоп да се работи...

Joke се бројките едноставно.
Што е толку чудно? Еве земи во Русија да има 1600 пунктови за тестирање (што е малку за толкава држава), тоа значи дека секој саат по 2 се тестираат на секој пункт за да ги достигнат тие бројки.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ком момента регистрираните заразени во БГ се изкачи на 498,а днес има 3 умрели (вкупно 17 умрели).
От понеделник стартира апликациja донирана от ИТ компаниите во БГ,со коja секи граганин ке може всеки ден да дава отчет на 5 прашаниja за неговата здравствена состоjба и тази информцациja да оди ком здравствениот систем и наjвеке матичниот лекар на секи един, за да може да биде баран, ако е во ризик.
Донациите от грагани и фирми преминаха 3 милиона евра. 2 фабрики во БГ работат за произвоство на аспиратори, след което ке бидат пратени за сертификациja. Месната индустриja започна да произведуа шлемови и гумени наочари.
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Што е толку чудно? Еве земи во Русија да има 1600 пунктови за тестирање (што е малку за толкава држава), тоа значи дека секој саат по 2 се тестираат на секој пункт за да ги достигнат тие бројки.

Ни оддалеку нема толку пунктови, и не е само да се тестира треба некој да го земе брисот, да го траснпортира со сите мерки за заштита...итн.

Со оглед на тоа колку се медиумите под контрола на Путин се земам со резерва што ќе дојде од нив, до вчера верглаа дека уствари короната е биолошки напад на САД врз Кина за да ја ослабат кинеската економија...
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Па можно е, чим одат на тоа дека тестираат само пријавени во болници пациенти, некои, кои имаат хронични болести и не се пријавиле навремено во болница можно е да ги заведат и како починати од друга работа. Не знам како оди цела процедура, но во оваа гужва све е можно.




https://стопкоронавирус.рф/ai/html/3/attach/2020-04-04_coronavirus_government_report_1_.pdf

На страна 7 од документот стои: 64.500 тестови направени вчера, 639.600 вкупно
друже,ја РИА читам,т.е читам тоа шо ќе ми излезе у лента на јандекс. Се трудам да не читам повеќе многу многу околу вирусов..
Може и јас да не сум разбрал.Ете.
Автоматски споено мислење:

друже,ја РИА читам,т.е читам тоа шо ќе ми излезе у лента на јандекс. Се трудам да не читам повеќе многу многу околу вирусов..
Може и јас да не сум разбрал.Ете.
Циклусот е од 10 до 10 саат.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Ако ти кажам дека на неврологија (а сигурно и на други оддели) сестрине и болничарине секој ден се справуваат со пациенти чии роднини им шверцаат цигари? :facepalm: замисли да лежиш поради мозочен удар, пола моторни функции наново да ги учиш како тодлер што се вика и со цел ум на цигара да бараш да идеш :pos:
Џабе е, за цигара кај нас повеќето и газ ќе дадат.
На интерно еднаш излегува од соба еден старец, пропаднат цел, свиткан, одвај одеше, се потпираше на ѕидот од што не можеше, кашла, ти се чини секој момент ќе се угуши и ќе падни тука, и на крај со клатење излегува на балкон и таман кога си помислив ете конечно дедево воздух ќе земи, си извади цигари и почна со пушење o_O
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
друже,ја РИА читам,т.е читам тоа шо ќе ми излезе у лента на јандекс. Се трудам да не читам повеќе многу многу околу вирусов..
Може и јас да не сум разбрал.Ете.
Автоматски споено мислење:


Циклусот е од 10 до 10 саат.
А бе океј, нема грешка, само како што ги пишуваше тие големи бројки ми падна чудно, па помислив да проверам на интернет. Сепак премногу се по пола милион тестови дневно, дури и за Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
Ни оддалеку нема толку пунктови, и не е само да се тестира треба некој да го земе брисот, да го траснпортира со сите мерки за заштита...итн.

Со оглед на тоа колку се медиумите под контрола на Путин се земам со резерва што ќе дојде од нив, до вчера верглаа дека уствари короната е биолошки напад на САД врз Кина за да ја ослабат кинеската економија...
САД има 1.300.000 тестирани, колку е тоа на ден откако започна кризава???
И тоа пази САД народот е потежок за контрола, поаздисан...

Зошто по автоматизам веруваш на САД, а се сомневаш во Русија??
Автоматски споено мислење:

А бе океј, нема грешка, само како што ги пишуваше тие големи бројки ми падна чудно, па помислив да проверам на интернет. Сепак премногу се по пола милион тестови дневно, дури и за Русија.
преку 600.000 вкупно, а не дневно.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
А бе океј, нема грешка, само како што ги пишуваше тие големи бројки ми падна чудно, па помислив да проверам на интернет. Сепак премногу се по пола милион тестови дневно, дури и за Русија.
зашто премногу?
свој тестови,свој лабаратории
Друже масовно се тестира,Москва и МО е само 25 миљона..
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Луѓе медиумите не се многу за верување во Русија, бројките се невозможни, секоја секунда по еден брис да тестираат тоа се 3600 тестови на саат...или 86400 за 24 саати нон стоп да се работи...

Joke се бројките едноставно.
Сосема е возможно Русија со своите научни капацитети да тестира 65.000 луѓе дневно. Германците исто така тестираат слична бројка, додека германците нешто ситно и над оваа бројка. Е сега 500К дневно и тоа само во Москва е тешко да се поверува, но на официјалните бројки од нивните институции никаде не фигурира оваа бројка, јасно стои 640.000 тестови вкупно, додека 64.500 во текот на вчерашниот ден.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.016
А бе океј, нема грешка, само како што ги пишуваше тие големи бројки ми падна чудно, па помислив да проверам на интернет. Сепак премногу се по пола милион тестови дневно, дури и за Русија.
Според worldometer, САД од вчера до денес има 500К тестови. А Русија 50К.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Сосема е возможно Русија со своите научни капацитети да тестира 65.000 луѓе дневно. Германците исто така тестираат слична бројка, додека германците нешто ситно и над оваа бројка. Е сега 500К дневно и тоа само во Москва е тешко да се поверува, но на официјалните бројки од нивните институции никаде не фигурира оваа бројка, јасно стои 640.000 тестови вкупно, додека 64.500 во текот на вчерашниот ден.

За тие бројки зборев од пола милион, тоа е невозможно и е чиста про путин пропаганда и да се појавило некаде на нет како вест.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
зашто премногу?
свој тестови,свој лабаратории
Друже масовно се тестира,Москва и МО е само 25 миљона..
Па невозможно е наспрема другите светски земји, пример германците исто приближен број тестираат днeвно(60К-70К), а располагаат со околу 200 лабаратории. Сега за да се стигне до 500К тестови треба да имаат 2000 лабаратории.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom