Коронавирус (COVID-19)

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
ne uspevam da pratam se so e pisano na temata, slobodno brisete ako ova e postirano prethodno

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/extrema-prishojningar-pa-hygienprodukter

na muabetite deka nasite kompanii poskapuvale produkti. ovde javno iznesuvaat deka kompanijata so snabduva,
nezz dali i bolnici ili se drzavno, bara x10 od sumata, razlog visa sila

kaj so ziveam, Vasteras, sredstvo za dezinfekcija i maski se produkti za sverc :ROFLMAO:
samo so kupiv sise sredstvo za dezinfekcija 1L okolu 15 evra.
poima nemam so mu e realna cena, ni sum go kupuval, i se nadevam deka nikogas povekje
nema da treba da go kupuvam :ROFLMAO:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.586
Ме немаше една недела морав да одморам од црни вести. Иначе бев во Систина, направив Игм и игг тест заедно со вереницата. Таа е негативна, кај мене Игм антителото е позитивно, му се јавувам на матичниот доктор ми вика ако немаш симптоми нема тест. Немам температура, болка ништо, налце анксиозност ради ситуацијава нормално. И сеа шо да правам неќат ни да ме тестираат?
Абе пишува на влезот на Систина на две табли огромни, ако си позитивен треба да правиш тест во ИЈЗ за да се утврди дали си позитивен на вирусот или не. Ти сега имаш антитела во тебе, но не е сигурно дека го имаш и вирусот. Затоа и оставаш број и име/презиме кога плаќаш на каса, би требало да те исконтактираат периодов, а за тоа време седи си во самоизолација. Веројатно ради ограниченоста на тестовите не те повикале одма, друго објаснување немам. Ако не ти се јават за некој ден тогаш јави се во Систина и прашај.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Која дебилана човече, прогласуваат полициски час од вечер од 9 до понеделник во последен момент, во Куманово се дешава чурљава ако досега го немале вирусот сега во гужвите пред маркетите ке го добијат, а со тоа владата ке направи тотално спротивен ефект од посакуваниот...

Кои се тие советници неми е јасно што ги советуваат членовите на владата да донесуваат овакви дебилни мерки.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
Пријател од Канада од Торонто, ми кажа дека локалните служби му соопштиле да очекуваат:

they’re expecting 3,000 to 15,000 deaths. 80,000 to 150,000 cases over 15 to 18 months and they are expecting 2-3 waves

само за Онтарио.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.562
Поени од реакции
7.329
И во Австрија, како и во Италија, во статистиката „жртви од корона„ влегуваат сите кои умреле со и од вирусот

Со други зборови, 90 годишна баба која паднала и скршила колк а пред умирање закачила корона вирус бидејќи била хоспитализирана - оди во статистика „жртва од корона„ (пример од австрискиот весник)

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Како може бе ваква непрофесионалност од самото министерство? Како може да го броиш во починати лица двајца со тест кој не е готов ? Страшно, жими се делува како новинар да пушта кликбејт наслов.
не верувам дека ради реда кажале... едноставно според клиничката слика виделе дека најверојатно причината за смрт е вирусов....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Пријател од Канада од Торонто, ми кажа дека локалните служби му соопштиле да очекуваат:

they’re expecting 3,000 to 15,000 deaths. 80,000 to 150,000 cases over 15 to 18 months and they are expecting 2-3 waves

само за Онтарио.
Тоа се коментира и овде - зборува се 3-4 waves
Автоматски споено мислење:

Србија +305 нови случаи од 748 тестирани.

Изгледа влегуваме во критична фаза.
От 4 до 8 недела е нормално да има бум после првиот регистриран. Факт е дека многу касно воведоха мерките и тоа сега експлоадира.
Можем само да се молим здравствениот систем во Србиja да издржи на пикот и да работиме да не се дешава во другите држави вака.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
не верувам дека ради реда кажале... едноставно според клиничката слика виделе дека најверојатно причината за смрт е вирусов....
Види, во Италија имаше случаеви на самоубиство на медицински лица и слично кои биле заразени од корона ... психички не можеле да го издржат притисокот, што значи дека не мора физички да те делка коронава, може и психички ... по логика на нештава и работиве каде причинa / виновна за се е корона !!!!
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Многу од тие фирми не работат. (Не знам дали сите, ама тие поголемите не работат).
Ја работам во една од нив, не би да споделам која. Ние сме 250 луѓе на работа, дали се рачуна во голема не знам, а имаме 10тина колеги од Куманово.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абе пишува на влезот на Систина на две табли огромни, ако си позитивен треба да правиш тест во ИЈЗ за да се утврди дали си позитивен на вирусот или не. Ти сега имаш антитела во тебе, но не е сигурно дека го имаш и вирусот. Затоа и оставаш број и име/презиме кога плаќаш на каса, би требало да те исконтактираат периодов, а за тоа време седи си во самоизолација. Веројатно ради ограниченоста на тестовите не те повикале одма, друго објаснување немам. Ако не ти се јават за некој ден тогаш јави се во Систина и прашај.
Во пракса не функционира до сега се расправав со матичниот и вентар за јавно здравје - неќат да ме тестираат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Од почетокот на кризава до денес слушнав многу контрадикторни препораки и насоки. Овде зборувам за мејнстрим вести, СЗО, насоки од владите во погодените држави и разно-разни доктори и експерти (не анти-ваксери и хипстери, да не одиме во таа насока).

Ќе ми се извините што немам време да барам линкови, ама еве во кратко дел од работите кои до сега поминаа како препораки:

1. Носете маски
Препорака која се повторуваше доста често и барем каде што живеам, се уште е на сила. Логиката е дека маската колку-толку ќе те заштити ако некој земе да кива наоколу.

2. Не носете маски
Еден доктор дури и викаше на твитер: Сериозно, престанете да купувате маски, не помагаат! Ова беше и официјален став на СЗО пред некое време ако не се лажам, став кој сега го преиспитуваат. Логиката е дека со купување маски, им снемува за медицинскиот персонал, и наводно маските треба да се носат само ако си заразен, за да не заразиш други, а не како заштита.

Факт е дека во азиските земји каде што традиционално се носат маски, смртноста е помала отколку во Европа каде што не се носат. Дали е ова еден од факторите, не знаеме.

3. Вирусот е потежок од вообичаеното и паѓа на земја

4. Вирусот лебди во воздух и до три саати


Ете ти беља. Па сега види дали ќе носиш маска или не.

5. Не можете да го фатите вирусот од овошје и зеленчук. На вирусот му е потребен жив организам за да преживее.

6. Мијте ги овошјето и зеленчукот со вода, по можност гответе го зеленчукот.


Ова придонесе некои ајвани да го мијат зеленчукот со сапун пред да го конзумираат.

7. Избегнувајте ибупрофен, вели СЗО.

8.
СЗО нема против да земате ибупрофен.




И така натаму...


Тоа значи дека сите се реално затекнати од ситуацијава ... Затоа е паниката...
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.392
Поени од реакции
7.323
U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano 305 novih slučajeva zaraze virusom korona, pa je broj obolelih porastao na 1.476, saopštilo je Ministarstvo zdravlja. Preminulo je još osam osoba, što je ukupno 39 smrtnih slučajeva od posledica Covid 19.

Od poslednjeg izveštaja do danas u 15 sati testirani su uzorci 748 osoba, a ukupno je do sada testirano 5.756 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.

Hospitalizovano je 874 pacijenata, a na respiratoru je njih 81.



41% testirani se zarazeni
:shook:
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Иде Дојчланд, џабе ја критикувавме Меркел, во право беше уште одма, не карантини, што сакаат нека стават, нема сопирачка. Ќе дојде време кога ќе мора да се одлучи дали ќе се оди во банкрот тотален или да се укинат мерките.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
 

Kajgana Shop

На врв Bottom