Коронавирус (COVID-19)

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Зошто да каже дали даваат резултати? За да оној кој го има превентивно сам си глуми матичен, си го препише тој лек и се отруе?
Te razbiram totalno i drzi voda ova ali sepak ne ke moze celo vreme da go odbegnuva ova prasanje koe realno e mnogu bitno za lugjeto...A za lugjeto toj sto se nameracil sam da se leci na toj ni Gospod nema da mu zabrani da si go naprai svoeto :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Од почетокот на кризава до денес слушнав многу контрадикторни препораки и насоки. Овде зборувам за мејнстрим вести, СЗО, насоки од владите во погодените држави и разно-разни доктори и експерти (не анти-ваксери и хипстери, да не одиме во таа насока).

Ќе ми се извините што немам време да барам линкови, ама еве во кратко дел од работите кои до сега поминаа како препораки:

1. Носете маски
Препорака која се повторуваше доста често и барем каде што живеам, се уште е на сила. Логиката е дека маската колку-толку ќе те заштити ако некој земе да кива наоколу.

2. Не носете маски
Еден доктор дури и викаше на твитер: Сериозно, престанете да купувате маски, не помагаат! Ова беше и официјален став на СЗО пред некое време ако не се лажам, став кој сега го преиспитуваат. Логиката е дека со купување маски, им снемува за медицинскиот персонал, и наводно маските треба да се носат само ако си заразен, за да не заразиш други, а не како заштита.

Факт е дека во азиските земји каде што традиционално се носат маски, смртноста е помала отколку во Европа каде што не се носат. Дали е ова еден од факторите, не знаеме.

3. Вирусот е потежок од вообичаеното и паѓа на земја

4. Вирусот лебди во воздух и до три саати


Ете ти беља. Па сега види дали ќе носиш маска или не.

5. Не можете да го фатите вирусот од овошје и зеленчук. На вирусот му е потребен жив организам за да преживее.

6. Мијте ги овошјето и зеленчукот со вода, по можност гответе го зеленчукот.


Ова придонесе некои ајвани да го мијат зеленчукот со сапун пред да го конзумираат.

7. Избегнувајте ибупрофен, вели СЗО.

8.
СЗО нема против да земате ибупрофен.




И така натаму...


 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Te razbiram totalno i drzi voda ova ali sepak ne ke moze celo vreme da go odbegnuva ova prasanje koe realno e mnogu bitno za lugjeto...A za lugjeto toj sto se nameracil sam da se leci na toj ni Gospod nema da mu zabrani da si go naprai svoeto :)
некаде читав, а може е тргнато, Росоклија дал големи критики за лечењето со лекот за маларија и азотримицин... опасно било, ако за овие лекови се чека да се изјасни министерот...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
некаде читав, а може е тргнато, Росоклија дал големи критики за лечењето со лекот за маларија и азотримицин... опасно било, ако за овие лекови се чека да се изјасни министерот...
Росоклија е парадер, хипстер, искрено мислам дека пенис од колено не разликува.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Te razbiram totalno i drzi voda ova ali sepak ne ke moze celo vreme da go odbegnuva ova prasanje koe realno e mnogu bitno za lugjeto...A za lugjeto toj sto se nameracil sam da se leci na toj ni Gospod nema da mu zabrani da si go naprai svoeto :)
Битно е за хипохондрици и оние кои што и без оваа ситуација сами се лекуваат, сами си препишуваат лекарства и пред да ги забранат антибиотиците (без рецепт) сами и со тоа се кљукаа :)
Ќе ни смени нешто доколку знаеме дали делуваат лекарствата или не? Реално, апсолутно ништо. Само на два типа на луѓе ќе им игра улога, оние кои сами се лекуваат и ќе се дрогираат со секакви лекарства (абе ова не е тоа ама исти состојки има, може и ова да помогне) и оние кои што некако едвај се придржувале до мерки да кажат „абе има лек, што курац сеа можам да излагам без маска и да дремам да пијам пиво пред зграда со друштво, ќе ме излечат“.

Според мене, нема потреба сега за сега да одговара на тоа прашање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Од почетокот на кризава до денес слушнав многу контрадикторни препораки и насоки. Овде зборувам за мејнстрим вести, СЗО, насоки од владите во погодените држави и разно-разни доктори и експерти (не анти-ваксери и хипстери, да не одиме во таа насока).

Ќе ми се извините што немам време да барам линкови, ама еве во кратко дел од работите кои до сега поминаа како препораки:

1. Носете маски
Препорака која се повторуваше доста често и барем каде што живеам, се уште е на сила. Логиката е дека маската колку-толку ќе те заштити ако некој земе да кива наоколу.

2. Не носете маски
Еден доктор дури и викаше на твитер: Сериозно, престанете да купувате маски, не помагаат! Ова беше и официјален став на СЗО пред некое време ако не се лажам, став кој сега го преиспитуваат. Логиката е дека со купување маски, им снемува за медицинскиот персонал, и наводно маските треба да се носат само ако си заразен, за да не заразиш други, а не како заштита.

Факт е дека во азиските земји каде што традиционално се носат маски, смртноста е помала отколку во Европа каде што не се носат. Дали е ова еден од факторите, не знаеме.

3. Вирусот е потежок од вообичаеното и паѓа на земја

4. Вирусот лебди во воздух и до три саати


Ете ти беља. Па сега види дали ќе носиш маска или не.
И ја ги приметив одма овие две различности.
IMO, после све што прочитав и видов од овие ствари, тука има влијание позитивната пропаганда:

Маските не штитат многу-многу и нема некоја разлика, од аспект на лична заштита, дали ќе ги носиш или не. Особено ако немаш близок контакт со никој посебно, на пример, за до продавница. Но, битно е сите да носат маски за да ги штитат останатите од себе си.

Ако знаеш дека вирусот лебди, дека маските штитат, тогаш повеќе шанса има да ставиш маска и така да ја заштитиш околината од себеси.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Битно е за хипохондрици и оние кои што и без оваа ситуација сами се лекуваат, сами си препишуваат лекарства и пред да ги забранат антибиотиците (без рецепт) сами и со тоа се кљукаа :)
Ќе ни смени нешто доколку знаеме дали делуваат лекарствата или не? Реално, апсолутно ништо. Само на два типа на луѓе ќе им игра улога, оние кои сами се лекуваат и ќе се дрогираат со секакви лекарства (абе ова не е тоа ама исти состојки има, може и ова да помогне) и оние кои што некако едвај се придржувале до мерки да кажат „абе има лек, што курац сеа можам да излагам без маска и да дремам да пијам пиво пред зграда со друштво, ќе ме излечат“.

Според мене, нема потреба сега за сега да одговара на тоа прашање.
Brat psihicki padnavme veke od premnogu za zal crni informacii na koj pagjame sekojdnevno i zatoa mene i kako roditel i kako sin na lugje vo godini so koj zaedno ziveam bi bilo barem malce pozitivno ako se slusne i nesto ubavo vo vrska so virusot.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.678
Вчера еден шофер ми објаснуваше, се' било за големите компании да ги купат помалите. Добиваше од мене 20 минути на телефон "da be da...eeeee da be, mame si ebale oni hehe da be dabeee eheeee abe ajde toa e abee da beee toa e sto da praime da be eheeee gomna kapitalisticki toa e".
Ја од такстит еден уште пред три недели ја добив лекцијава, при што актерите беа ословувани со Русот, Амерот и Кинезот, за 7 минути вожња можам да кажам дека добив crash course по геополитика, за на крај да ми биде препорачано само ракија да пијам и да не се нервирам.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Во Кина имаше еден куп видеа како паѓаат луѓе на улица од вирусов. Со оглед дека има многу повеќе заболени и починати во светов, дали има исто такви видеа како паѓаат луѓе од Европа, Америка, Иран или тоа беше само пропаганда на Кина?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
На вирусот му е потребен жив организам за да преживее.
Јас иако имав петка биологија, не се убивав од учење, ама памтам дека вирусите живеат и надвор од жив организам и таму истите не покажуваат знаци на живот. Внатре во жив организам истите добиваат форма на жив организам и се размножуваат.
Студиите што се споделуваа по интернетов деновиве кажуваат дека истиот се задржува на одредени типови материјали во различен период.
Инаку, освен експериментално да се докаже, нема друг начин некој да каже како го фатил. На пример, ќе се вратиш со кого се си разговарал во последните денови, ама никој нема да пише дека забораил да ја избрише теглата со ајвар од Стокомак. За експериментално да се докаже, треба да заразат здрав човек, а се' додека нема лек и вакцина, тоа не би го праеле....освен у некој политички логор у Кина.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Во Кина имаше еден куп видеа како паѓаат луѓе на улица од вирусов. Со оглед дека има многу повеќе заболени и починати во светов, дали има исто такви видеа како паѓаат луѓе од Европа, Америка, Иран или тоа беше само пропаганда на Кина?
За Иран сум видел.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Ја од такстит .. да ми биде препорачано само ракија да пијам и да не се нервирам.
денес некаде сретнав препорака, наши народни лекови за белодробни болести,тегавец, другите не ги запомнив, дали глуварче беше ?? .... б.т.в.,президентот на Туркмекистан ( тој што го забрани со закон зборот коронавирус и каде што граѓани кој на улица носат маска одма се апсат) на неговите граѓани им препиша и лек: Peganum harmala а кој е таму познат и во примена...
Нема да ме чуди, не само приодот кон Пандемијата од аспект на карантин, туку и врста на лекови, а и употреба на респиратори да биде сосем различно употребено од држава до држава... времето ќе покаже кој бил во право...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.443
За жал причините не ги гледам. Ама ги гледам последиците. Денес прогласуваат смртен случај од корона, а подоцна ќе испитуваат дали починатиот е позитивен на корона. Што треба да значи ова? И што треба да мислам?

За докторите од Куманово официјално е вистина. Така изјавија по медиумите и на радио. Дали е точно, јас не можам да тврдам.
Не знам за ова денес стварно, очајна и глупа грешка на сите поврзани со случајот, ако е така како што се претставува. Инаку не знам како ја сфаќате вие смртта од короната, мислите дека буквално сите умираат директно од короната? Не, кај многу има само убрзување на процесот или шатдаунирање на организмот ако си влечат некоја хронична болест. Еве земи прост пример, акутен астматичар човек да добие корона, мислам дека ти е јасен исходот. Имаш примери и кај што здрави и прави луѓе умираат директно од корона, има примери каде короната влијае на како да кажам „убрзување“ на смртта со тоа што ги оштетува дишните патишта т.е. белите дробови и тоа предизвикува додатни проблеми на организмот, итн итн.

Сигурно не пишуваат дека некој што погинал во сообраќајка дека умрел од корона, тотален нон сенс е тоа. На секоја Влада и држава одговара бројот на починати да е што помал, а не да придодаваат. Мене ме плашеше да не ги прикриваат случаите, ама еве барем за сега нема такви глупости и верувам дека нема ни да има во иднина, сепак се работи за пандемија, за ризичен вирус од кој може многу луѓе да бидат загрозени.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ме немаше една недела морав да одморам од црни вести. Иначе бев во Систина, направив Игм и игг тест заедно со вереницата. Таа е негативна, кај мене Игм антителото е позитивно, му се јавувам на матичниот доктор ми вика ако немаш симптоми нема тест. Немам температура, болка ништо, налце анксиозност ради ситуацијава нормално. И сеа шо да правам неќат ни да ме тестираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom