Коронавирус (COVID-19)

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Види, вакви постови заслужуваат жустра реплика ама ќе заобиколам и нема да бидам безобразен за да ти доловам зошто шпекулацијата е погрешна работа, поготово во тема во која што се пишуваат по 20тина страни на ден и во тема во која што една шпекулација може да донесе до хистерично однесување на маса народ. Затоа, апелирам да намалите со шпекулирање а ти ако мислиш дека е ништо страшно пребаци се на фејсбук и рокај статуси. Тука, санкција за „ништо страшно да пошпекулираме“.
Ја разбирам јас поентата што ја кажуваш, само не ја разбираш ти мојата поента... Неможеш да ловиш шпекулации селективно... и што се однесува до тоа што мене ми се обраќаш за шпекулации, јас од тоа што се случува во Македонија, ги пратам само мерките што ги превземаат официјалните лице во врска со ситуацијава и горе доле тука што ќе читнам.. Тоа што го пишувам е општо за ситуацијата и не е поврзано за ниеден случај, ниту пак нешто сум пишал што сум наслушнал од некаде... Ниту пак претерано пишувам на темава..

Тоа што го напишав беше чисто од неутрален аспект, немора секоја комуникација на тие што имаат поинаков став од тебе да ти е закана со санкции и чуда, не те прави тоа по автоматизам во право, туку тоа те прави само арогантен модератор на форумов... Можеш за промена подобро да комуницираш... сепак ти си на некој начин официјален претставник на овој форум, јас сум само падобранец тука, кој може ќе го јаде банот за своето неуко мислење за шпекулациите, а ти ќе бидеш тој што го прави впечатокот.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ја разбирам јас поентата што ја кажуваш, само не ја разбираш ти мојата поента... Неможеш да ловиш шпекулации селективно... и што се однесува до тоа што мене ми се обраќаш за шпекулации, јас од тоа што се случува во Македонија, ги пратам само мерките што ги превземаат официјалните лице во врска со ситуацијава и горе доле тука што ќе читнам.. Тоа што го пишувам е општо за ситуацијата и не е поврзано за ниеден случај, ниту пак нешто сум пишал што сум наслушнал од некаде... Ниту пак претерано пишувам на темава..
Не ти се обратив тебе за шпекулации него ти мене.

немора секоја комуникација на тие што имаат поинаков став од тебе да ти е закана со санкции и чуда, не те прави тоа по автоматизам во право, туку тоа те прави само арогантен модератор на форумов... Можеш за промена подобро да комуницираш... сепак ти си на некој начин официјален претставник на овој форум, јас сум само падобранец тука, кој може ќе го јаде банот за своето неуко мислење за шпекулациите, а ти ќе бидеш тој што го прави впечатокот.
Може вака групно секоја дискусија да не ја завршувате со "abe dobro admin si jas sum samo obicel clen aj ne mi se zakanuvaj".
Не мора да јадеш бан, можеш да престанеш да пишуваш сам по себе ако си доблесен и не можеш да се воздржиш од шпекулирање. Многу сте некако осетливи и чувствутелни последниов период lelelelee zosto odma zakani sto e rabotava. Глеам Ѓоко и порака ми пишал некоја која секако нема да биде отворена зошто вон дискусија во тема која што сакам да ја читам апсолутно не ме интересира што има да ми каже.

Уште еднаш и за последен пат, намалете со шпекулации затоа што истите носат до хистерично однесување кај многу луѓе. Доколку вие храбри луѓе, трезвени и препаметни можете да размислувате трезвено во секое време, некој едноставно не може.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Не знам,јас фаќам скоро 130 кг со 185 см :(
Не те знам лично, верувам дека си добар човек и се грижиш за оние околу тебе, но мајка му стара... почни да се грижиш малку и за себе. ‍:гик:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Не ти се обратив тебе за шпекулации него ти мене.



Може вака групно секоја дискусија да не ја завршувате со "abe dobro admin si jas sum samo obicel clen aj ne mi se zakanuvaj".
Не мора да јадеш бан, можеш да престанеш да пишуваш сам по себе ако си доблесен и не можеш да се воздржиш од шпекулирање. Многу сте некако осетливи и чувствутелни последниов период lelelelee zosto odma zakani sto e rabotava. Глеам Ѓоко и порака ми пишал некоја која секако нема да биде отворена зошто вон дискусија во тема која што сакам да ја читам апсолутно не ме интересира што има да ми каже.

Уште еднаш и за последен пат, намалете со шпекулации затоа што истите носат до хистерично однесување кај многу луѓе. Доколку вие храбри луѓе, трезвени и препаметни можете да размислувате трезвено во секое време, некој едноставно не може.
Онака чисто колку да се знае, само за мене и Ѓоко важи тоа или сите што шпекулираат? И ако е „"abe dobro admin si jas sum samo obicel clen aj ne mi se zakanuvaj".“ Зошто тогаш: „Тука, санкција за „ништо страшно да пошпекулираме“.
А притоа 90% од постовите во темава се шпекулации, а ова ми е упатено мене, што речиси не сум активен на темава...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Онака чисто колку да се знае, само за мене и Ѓоко важи тоа или сите што шпекулираат? И ако е „"abe dobro admin si jas sum samo obicel clen aj ne mi se zakanuvaj".“ Зошто тогаш: „Тука, санкција за „ништо страшно да пошпекулираме“.
А притоа 90% од постовите во темава се шпекулации, а ова ми е упатено мене, што речиси не сум активен на темава...
Човеку, како да ти е тебе упатено кога ти мене ме цитираше? :)
Не, не е за тебе, односно не е само за тебе или само за Ѓоко него за секој, вклучувајќи ме и самиот себе си.
Еве јас прееска дискутирав со @Macedon1um за економската помош од државата а имам информација која сеуште не е потврдена дека Синеплекс вработените ги праќа на „6 месечен одмор“ ама додека не биде официјално нема да пишам. Колку и да е тоа веројатно, сеуште не е потврдено. Сфаќаш што сакам да кажам или уште треба да си цртаме во пеинт?

Да дојдам, да го пишам тоа на темава само ќе биде хистерија од непотврдена информација.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Ти пишав Пеѓа дека како модератор(ако си ...) треба да посочиш факт кој каде излажал....а не со етикети лепење
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Човеку, како да ти е тебе упатено кога ти мене ме цитираше? :)
Не, не е за тебе, односно не е само за тебе или само за Ѓоко него за секој, вклучувајќи ме и самиот себе си.
Еве јас прееска дискутирав со @Macedon1um за економската помош од државата а имам информација која сеуште не е потврдена дека Синеплекс вработените ги праќа на „6 месечен одмор“ ама додека не биде официјално нема да пишам. Колку и да е тоа веројатно, сеуште не е потврдено. Сфаќаш што сакам да кажам или уште треба да си цртаме во пеинт?

Да дојдам, да го пишам тоа на темава само ќе биде хистерија од непотврдена информација.
Ок бе ти го сватив ставот уште првиот пат и нема потреба да ми црташ. Ти си со таков став, некој друг е се поинаков став... Јас не му одговорив на Јулиус, затоа што тој е обичен член, туку тебем дека а ти си еден од тие што нели треба да ја водат дискусијата, да биде разумна. Бидејќи повеќето читам тука, а помалце пишувам, а и можам да кажам дека оваа тема ми е главен извор на инфомрации за состојбата во Македонија. Излегов со мислење дека шпекулациите се во ред (на крајот на краиштата види ги постовите, вријат од шпекулации и непотврдени вести).

Можеше многу фино да ми објасниш дека политиката на кајгана за темава е да се избегнат шпекулации и без тоа да биде со шлаг и црешна на врвот... Како прво и основно не е убаво со постар така да се однесуваш.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ок бе ти го сватив ставот уште првиот пат и нема потреба да ми црташ. Ти си со таков став, некој друг е се поинаков став... Јас не му одговорив на Јулиус, затоа што тој е обичен член, туку тебем дека а ти си еден од тие што нели треба да ја водат дискусијата, да биде разумна. Бидејќи повеќето читам тука, а помалце пишувам, а и можам да кажам дека оваа тема ми е главен извор на инфомрации за состојбата во Македонија. Излегов со мислење дека шпекулациите се во ред (на крајот на краиштата види ги постовите, вријат од шпекулации и непотврдени вести).

Можеше многу фино да ми објасниш дека политиката на кајгана за темава е да се избегнат шпекулации и без тоа да биде со шлаг и црешна на врвот... Како прво и основно не е убаво со постар така да се однесуваш.
Види вака, јас искрено немам намера и не ни мислам дека треба да му се објаснува на некој член како да се однесува (ќе те земам тебе за пример) во теми а истиот да е член на форумов повеќе од 10 години, активен член се разбира. Ако ти, член веќе 13 години (претпоставувам имаш над 25-6 години во најмала рака, веројатно и повеќе) не можеш да доловиш во која тема, при кој муабет треба да се шпекулира (не ти е ова фудбал, па за трансфер на Кутињо ќе збориме) тогаш не можам, не сакам не ни имам потреба да се објаснувам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
Види вака, јас искрено немам намера и не ни мислам дека треба да му се објаснува на некој член како да се однесува (ќе те земам тебе за пример) во теми а истиот да е член на форумов повеќе од 10 години, активен член се разбира. Ако ти, член веќе 13 години (претпоставувам имаш над 25-6 години во најмала рака, веројатно и повеќе) не можеш да доловиш во која тема, при кој муабет треба да се шпекулира (не ти е ова фудбал, па за трансфер на Кутињо ќе збориме) тогаш не можам, не сакам не ни имам потреба да се објаснувам.
Ок тогаш, да знаеш дека темава воопшто не дава впечаток дека во неа не се шпекулира... или можеби ти субјективно одлучуваш што е шпекулација, а што не...
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.364
Поени од реакции
7.293
Во изминатите 24 часа направени се 392 тестирања, а од нив потврдени се 44 нови случаи на коронавирус. Досега вкупно во земјава се направени 3.518 тестови.

-----------------------------------------------------------
Srbija
Oko 3.600 osoba je testirano do sada, a ukupno 900 je zaraženih, dakle četvrtina.
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/uzivo-tezak-dan-u-srbiji-eksplozija-korona-virusa-za-24-sata-115-novoobolelih-cak/0dmpgx6

Во Македонија има ист број на направени тестирања како во Србија, но трипати помалку заразени.
 
Последно уредено:

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Во изминатите години бројот на населението се намалувало на вештачки начин преку војни креирани од големите лидери. Сега ќе се намалува на ваков начин очигледно. Треба да се помириме со фактот дека голем дел од светската популација ќе отиде јабана. Некој порано некој подоцна. И верувајте дека на голем дел од лицата кои излегуваат на пресовите ширум светот не им е грижа за туѓото здравје. Едноставно се нашле во небрано и немаат друг избор освен да глумат. Ајде барем овој министерот се труди да се покаже , а овој заменикот зошто воопшто излегува на пресот? Се сокрил позади мониторот. Властите во Србија донесоа мерка во вид на помош за народот, а кај нас нема некоја добра мерка со која би се помогнало на граѓаните. Плус убаво напоменаа погоре, вработените во приватниот сектор како да не постојат воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Во Русија 500 нови случаи.

Позитивен е и докторот со кој се сретна Путин.

 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Да ве потсетам уште еднаш, има тема за коментари во врска со економијата.
Лично препукување се брише, а отсега и санкционира со казнени поени бидејќи милијарда пати бевте предупредени.
Офтопик и шеги и досетки се бришат, тие што ќе бидат упорни ќе добијат и казнени, а најупорните ќе добијат бан од тема.
Несоодветно однесување со мајки, шајки и вулгарности се казнува, исто така доволно пати бевте предупредени.
Немојте после да плачете и да прашувате зашто, како и од каде.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.406
Поени од реакции
61.999
Никој не проба да релативизира идиотштини што се случуваат кај нас по повод ситуацијава, а очигледно во иста мера и насекаде во светот...

Пљукање и генерализација на цел еден народ, на којшто ти најверојатно припаѓаш и тоа при споредба на запад, и тоа при очиглед на разноразни идиотштини што се случуваа таму, ко на пример бацување на Кинези, релативизирање на проблемот и слично... Од западот многу луѓе кои беа без регулиран престој ги избркаа... Оние што беа со ворк пермит и ги отпуштија во меѓувреме, кој ги ебе што плаќале данок и здравство (некои и со години) на таа држава а ?

Море мрш гони се и ти и сите што наоѓаат секаде нешто како причина да си го плукаат сопствениот народ. Малодушници од нагнасен вид... од таквите се раѓаат ванчомихалјовци, вишиевци, квислинзи бандераши и разни вазали и пушикурановичи низ историјата....
Пак ке ти речам, не си ме разбрал, ама не можам да ти нацртам. Во мојот пост точно укажувам за кого зборам, никаде не пишав дека зборувам за сите Македонци, така не пробувај да ми импутираш флоскули. Со оглед на личниве навреди, си се пронашол некаде во постот. За плукање е секој еден кој не може основно ниво на култура да испочитува. Било да е Македонец, Албанец или Клингонец.

Ова со регулираниот престој, не знам што си очекувал. Од Македонија бркаат луѓе со нерегулиран престој, тоа е законот, не знам што не ти е јасно. Си напишал пост, колку да имаш реплика, завршувајки со ниво на дискусија кое е еднакво на невиден простаклук.

Прашање од животна важност - дали има средношколци од денешните заболени :cuc: кажете ми еве како вам ви помага ваква информација, било одговорот да е да, било да е не.

П. С. Ја да сум Венко на оваа глупости ќе и истресам наместо одговор :tapp:
Само Клоп за овие.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom