Коронавирус (COVID-19)

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Првиот заболен во Битола е од Плодност кој сигурно имал контакти со пациенти. На крај екарите ќе испаднат најнесовесни.

Е сеа стварно итно треба да ги префрлат овие од Епинал, за да не ги заразите. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Малце шега ама ти една бригада ако собереш, таа целата ке биде со корона висур после недела дена. :)
Да, али сите знаеме дека нив не ги фаќа. Они се збираат на ангро, пунат џамии, локали не затвараат, за нив не важи корона, а ни никакви каурски одредби. Не фаќала короната у џамија. Ене, види слика од Гостивар, од пред некој ден или вчера у Тетово колку се собирале навечер.
Ако сакаме ние нормалните луѓе у Македонија да средиме да се почитуваат правилата за заштита и од страна на муслиманите, треба АлБагдади или Ердоган да го замолиме да излезе и да им каже.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Одма го идентификуваа во Битола првиот заболен од корона.
Јас мислам да се обеси кај сатот и да се запали, дури не е касно...
Прегледај го приврзокот 241158
За маденца и да се обеси на сатот.
Кој и да е, побрзо нека оздрави
Првиот заболен во Битола е од Плодност кој сигурно имал контакти со пациенти. На крај екарите ќе испаднат најнесовесни.

Е сеа стварно итно треба да ги префрлат овие од Епинал, за да не ги заразите. :D
Од кај знајш ти дека имал контакти со пациенти?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.538
Поени од реакции
34.700
Зошто да ве прашаат бе луѓе, радиоактивност ли емитираат вратените од Малта па ќе ви наштетат? Сфаќаш што значи дека седат во изолиран простор, никаде не се движат? Зошто сте саможивни толку?
...тука си потполно во право споредбено со радиоактивност т.е. контаминација од биолошки агенс, радиоактивноста се детектира со радиоактивни апарати, ама ова контаминација од биолошки агенс како што е коронавирус Ковид19 нема детекција, лесно би било да карантинот би значело САМО „седење во изолиран простор“, но како ќе се храни тие што се во карантин? како ќе добијат потребна здравствена услуга?
дали храната им се даде целосно (конзерви, и нерасипливи продукти) за две недели и се закова вратата да не мрдаат каде се во карантин? или секој ден им се носи оброк, влегуваат излегуваат вака незаштитени?
тоа ли е карантин? тоа ли е изолација? колку може да живее коронавирус врз тие пластични садови со што се пренесува оброкот 2, 3 дена, немој да ми кажете дека ги фрлат садовите и носат други? луѓето кој се несоодветни заштитени за ваква вирусна контаминација ќе бидат тие што ќе го пренесат вирусот од внатре коннадвор! дали тие садови ги враќаат назад за други оброци? дали тие што ги носат оброците се со скафандери целосни покриени како астронаути од глава до пети?

3-SISTINA-KORONA-3akh3bes1r0b3figmfmm0w.jpg 90844602_256910791979705_7365600460004130816_n-3akiaolpitq6phytjty9z4.jpg

...вака ли се носи храна во место под карантин, со отворени кломпи доле и овие хартиени мантили, со незаштитени очи и заштитни маски Н95 ?

ibis-karantin.jpg

видите го лебот на пултот, видите ги двајцата полицајци без соодветна заштита ниту маскаН95 (обична хирушка маска поради психолошки ефект?) беза капа и наочари внатре во хотелот каде има луѓе во карантин? тогаш што е смислата на тие други покриени од горе до доле? ова све се потенцијални преносители на вирусот од внатре кон надвор :facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
:lolzz:
ќе праиме муабет наскоро, за ова
Засега:

Шведска 10.12 милиони жители - 3069 заразени - 0.030%
Данска 5.6 милиони жители - 2201 заразени - 0.039%
Норвешка 5.3 милиони жители - 3970 заразени - 0.075%
Финска 5.5 милиони жители - 1167 заразени - 0.021%

Така да, од досегашните бројки, ич не изгледа смешно тезата.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Лажат Кинезите, како на почеток. Едноставно е. Дури сакаат да наметнат дека не излегло од кај нив. За да добијат симпатии, праќаат помош низ државите. Едноставно е не мора секојпат апстрактни причини да бараме. НЕ се Кинезите Богови како што некои ги величат.
Јас не гледам многу да ги величат како богови на форумов, ама затоа има на претек ching-chong стереотипи, како да сме во 19 век во САД. Кинезите не се ни подобри ни полоши од било кој друг народ на светот, ни државата им има подобри намери од други глобални играчи. Помошта која ја даваат на државите, ја наплаќаат или монетарно или преку политичко влијание. Вистина е дека 1 месец не излагаше информција дека има епидемија во Вухан, но месец дена и самите не знаеја дека вирусот се има толку проширено. Тоа останува како нивна одговорност. Меѓутоа останува и фактот дека, откако ја согледаа сериозноста на епидемијата, ставија во карантин цела провинција од 60 милиони и му купија на светот два месеци за да се припреми. Ако не го направеа тоа, овие сцени ќе ги гледавме по цел свет уште во февруари. Споделуваа од старт медицински и научни информации, дозволија влез на странски експерти и фрлија огромни ресурси на вирусот. Останатиот дел од светот (неговите лидери) можеше да ги искористи тие два месеци да си ги реоганизира здравствените системи, да обезбеди повеќе легла за интензивна нега, да обезбеди повеќе медицински ресурси, да разработи детални планови за превенција и мониторинг на увезени случаеви. Ама, они одбраа да се фокусираат на лилјаците и стаорците што Кинезите ги јадат и дали карантинот е ради протестите во Хонг Конг, или не. Лесно е сега да се користат како scapegoats за несериозноста на пристапот на некои држави, ама не гледам дека истото се прави за САД за Шпанскиот грип, или за Мексико за свинскиот грип. Оние држави кои од старт ја разбраа заканата, како Ј. Кореја, Јапонија, Тајван и Сингапур, сега се државите кои најдобро се справуваат со епидемијата.

Како и да е, за мене е загрижувачки што, засега, најпогодени се најголемите урбани центри во развиените држави и истите имаат најстрмни криви на раст на заболени и починати. Најпогодени се Ломбардија, Њујорк, ЛА, Мадрид, Барселона, Париз, Лондон, богати региони со одлични здравствени системи, а воопшто не можат да се справат со напливот на пациенти. Проблемот ќе се мултиплицира кога вирусот ќе почне неконтролирано да се шири по Џакарта, Мексико сити, Каиро, Мумбаи, Лагос и останатите. Веќе има знаци дека вирусот е опасно проширен во Латинска Америка, Централна и Јужна Азија и Северна Африка. Во време на пандемија, историски, најсиромашните најлошо поминуваат.
Загрижувачка е и состојбата во САД, каде вирусот се шири неконтролирано во 50 држави, а во Европа, УК, Холандија и Германија може за брзо да се најдат во ситуацијата на Италија, Шпанија и (се повеќе) Франција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Засега:

Шведска 10.12 милиони жители - 3069 заразени - 0.030%
Данска 5.6 милиони жители - 2201 заразени - 0.039%
Норвешка 5.3 милиони жители - 3970 заразени - 0.075%
Финска 5.5 милиони жители - 1167 заразени - 0.021%

Така да, од досегашните бројки, ич не изгледа смешно тезата.
Ја ти гарантирам дека ќе успеам со мојата фантастична стратегија на нетестирање, да имам официјална бројка на 0 до кај еден заразен дневно у било која држава.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Знаеш што. Изигравај "влијателен" и софистициран граѓанин на државава. Линчовај други луѓе.

Од аналитичари ко тебе и саркастични коментари како "баграта неќе да ме тестира" дали сум жива.
Пу јазк да ти е, и на тебе и на тие што те оставаат да користиш сарказам во време кога луѓе умираат.

Совесен граѓанин си, експерт по сештологија.

Ја напраевте темава токсична, оди на реддит паламуди вака" жив си ти уште" хехехе да те видам дали ќе те трпи некој.

Пљофка човек.
Мене прашањето ми е скроз сериозно, не знам што се тригерна вака. Не знам од каде ти идеја дека употреба на зборот багра за овие комуњариве на власт би било сарказам? Особено кога иде од мене. Сите на форумов знаат дека ги презирам.

Само ме интересираше дали успеа да се тестираш, после недела дена со очигледни симптоми. Зошто видовме дека има случаи кои ги тестираат кога веќе е предоцна, како случајот на жената од Струга денес.

Се извинувам доколку предходното прашање те навреди, стварно не ми беше таква намерата.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
ОК немал контакти овој од Плодност, ќе ве заразат овие од Епинал. :facepalm::facepalm::facepalm:
Абе те прашав од кај знајш? Кој ти кажа?
Јас колку шо разбрав откако имал контакт со заболено лице бил 14 дена во самоизолација. Не викам дека е 100% така.
Или па можинти од Штип (или од кај и да си) имаш поќе информации?
То те прашав јас, не дали ќе не заразат тие од Епинал:tapp:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
тоа ти е слика од КАРАНТИНОТ ЦЕНТАР а долу се роднините отидени да се видат

шо мислеше ти за кој хотел карантин се работи ??
Немаш потреба од идиотско понашање.

Прво таја е на минимум 5 м од роднините НА ЏАМ. Минимално препорачано растојание е 1.5-2м растојание ако сте во гужвс пример, освен ако не ја плукни не гледам ништо лошо тука. Карантин е забрана за излегување од собата а не гледање. Не му се роднините в соба влезени. Драматизирате тотално без врска.

Ете го првиот случај тотално не поврзан со овие. Првиот случај ми е роднина и е идиот класичен.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Објаснувањето за смртниот случај е реалната трагична состојба во нашево здравство.
Има симптоми, била во контакт со заболениот доктор, на 24 Март и закажуваат тестови кои ги прават на 26 Март, а резултатите како позитивен случај 1 ден подоцна. Во меѓувреме и се влошува состојбата, матичниот бара да се префрли на инфективно во Охрид и да се хоспитализира...а жената си останала дома.
Има ли пилот воопшто? Одговорност?
Била во контакт со првите двајца од Дебар...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom