Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки,значи како последица на вирусов ми се појави нов проблем...
Понижена температура... не можам да кренам повеќе од 35.8-36
Најпаметно е да му се јавиш на лекарот што те води.. не знам како оди тоа во Русија. Имаш проблеми со координација, со говор, да те тресе организамот? Хипотермија се јавува и при тешко измачување на телото, ко трчање/пливање маратон, да не е ова реакција дека телото е уморно од болеста? Можеме само да погодуваме, мислам дека најпаметно е да се јавиш :/
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Значи каде ќе бидат сместени не одлучуваат ниту граѓаните ниту Владата. Тоа се оние хотели кој ќе се нафатат во оваа криза да ги сместат повратниците за 10 евра на ден со сите услови (3 оброка). Ете прочитав дека 40 луѓе од Малта се сместени и во Хотел Монтенегро во Велес. Значи како се пријавуваат газдите на хотелите, во зависност од групата и големината на хотелот така ги сместуваат. Дефинитивно на државата и фалат уште сместувачки капацитети, зошто слаб е одзивот на хотелите за 10 евра.
со кратки зборови Господ нека ни е напомош на сите - капацитетите ни се такви какви што се, а и државата и нејзините механизми..............сите еден ден ќе заболиме од ковид 19 , само работата е да се заштитиме додека не се најде соодветна терапија која ќе биде ефикасна
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Најпаметно е да му се јавиш на лекарот што те води.. не знам како оди тоа во Русија. Имаш проблеми со координација, со говор, да те тресе организамот? Хипотермија се јавува и при тешко измачување на телото, ко трчање/пливање маратон, да не е ова реакција дека телото е уморно од болеста? Можеме само да погодуваме, мислам дека најпаметно е да се јавиш :/
На секој саат мерам температура и запишувам. вчера сабајлето ме стресе,треска,исто кп да имам температура.таман пред да ме тестираат, ама издржав.Послем тестирањето,имаше конкретно тресење,и мутна глава,ко да сум пијан.се јавив, дојдоа земаа крв, и рекоа дека најверојатно feedback од вирусот и лекарствата.ми дадоа диета и чекам понатамошни инструкции
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Значи каде ќе бидат сместени не одлучуваат ниту граѓаните ниту Владата. Тоа се оние хотели кој ќе се нафатат во оваа криза да ги сместат повратниците за 10 евра на ден со сите услови (3 оброка). Ете прочитав дека 40 луѓе од Малта се сместени и во Хотел Монтенегро во Велес. Значи како се пријавуваат газдите на хотелите, во зависност од групата и големината на хотелот така ги сместуваат. Дефинитивно на државата и фалат уште сместувачки капацитети, зошто слаб е одзивот на хотелите за 10 евра.
Cekaj da ne gi pravime pred vreme heroi ovie gazdite koi gi izdavaat hotelite,mislam deka 10 evra ke bidi cena samo za smestaj bez hrana
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.726
Поени од реакции
9.764
Враќањето на државјаните во своите матични земји го направија сите, не само МК и тоа многу побрзо и во поголем размер. Германија со авиони врати 200.000 само од одмори, заглавени по други земји. Е сега има и некои што би ги шамарел пред да се качат на авион ко еден познаник кој минатата недела(!!!) му дошло идеја да оди на одмор во Турција или Египет или каде и да беше. Ама нели германски државјанин, одговара Германија за него па може и да го кренат од таму со авион иако јас би го оставил. Кога се затворија границите меѓу Германија и Полска останаа заглавени многу од Балтикот во 60 километарска колона на автопат, The walking dead сцени (имаше и некои починати на граница, 1 или 2 мислам). Балтичките земји пуштија бродови да ги вадат од таму и да ги носат дома.
Не чув никого никаде да се жали за ова и да вика мрш короништа. Сега со затворени граници и без работа тие што беа надвор дополнително на економијата којашто уште сега е во колапс кога ќе почнат да му тежат на системот и нема да праќаат пари од Малта или каде и да работеле за семејствата во МК ќе почне брзо да ви фали дијаспората.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Се кладам дека најмалку пола од тие што урлаат на статусот кај тој умс Битола што ја почна хајкава се рокаат со кого стигнат без заштита, мијат раце еднаш на ден и угостуваа Грци кога првично не беа затворени угостителските објекти.
Za ova si vo pravo
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
и ти ја вртиш дека некој зборува против печалбарите.............излеа толку ви сечи ...............граѓаните се против мерките, а не против печалбарите
„Граѓаните“ се против тоа карантинот да е кај нив.
„Граѓаните“ зборуваат „еејјјј супер што ги вратија нашиве од странство, греота се стварно, сами у странскиве земји, браво за владава што ги врати, само тргајте ги подалеку од мене, да не ги глеам, они имаат корона, бегај бегај сатано!!!“
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јако е што низ коментарите на статусот на тој ретардираниот може да се забележи дека и за ова пак скопјани и Скопје се криви :ROFLMAO:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
„Граѓаните“ се против тоа карантинот да е кај нив.
„Граѓаните“ зборуваат „еејјјј супер што ги вратија нашиве од странство, греота се стварно, сами у странскиве земји, браво за владава што ги врати, само тргајте ги подалеку од мене, да не ги глеам, они имаат корона, бегај бегај сатано!!!“
никој не рече дека се заболени ниту зомбирани бе пријател шо си зинал толку како дете во слаткарница
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
И шо ти рекоа да јадеш?
кафето да го заменам со т.н чифир,тоа ти е силно заварен црн чај,кој се пие у мали дози.Јадкасти(бадем,лешник,кешо) бобовие(црн грав, жолта леќа) киноа, силни супи.
Вдишување со нос,издишување на уста
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
никој не рече дека се заболени ниту зомбирани бе пријател шо си зинал толку како дете во слаткарница
Ама ипак ти не ги сакаш у Битола, зошто... не знам... ќе ти го земат местото у кафичот на Широк сокак ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom