Коронавирус (COVID-19)

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Кина има 3 947 active cases. За 20тина дена ќе се чисти овие.
По тоа што читам, иако се минорни мислење, моментално во Кина кријат бројки затоа што сакаат да го смират народот и целосно да го вратат производството. Се сомневам дека за некоје време пак ќе експлодира таму ситуацијата. Се надеваме дека нема така да дојде. А за САД уште пред недели се предвидуваше дека најлошо ќе ги снајде. Трамп блеферот на големо ја прокоцка работата.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ком 8 часа има нови 12 заразени и вкупно броjките стасаха 276. Се уште има 8 човека со опасност за живота, като за 1 веке почти нема што да се направи повеке. Наjмладиот пациент е на 3 години.
После заповедта на министара за здравство ,сека болница да подготви специални места за болните от COVID-19, днес штабот докладва дека са подготвени 7473 кревета от нив за интензивна нега (тоа са кревети со респиратори) са 1347. Тоа е побараниот капацитет от министерството от сите болници (мисли се и на приватните) да е во готовност.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
По тоа што читам, иако се минорни мислење, моментално во Кина кријат бројки затоа што сакаат да го смират народот и целосно да го вратат производството. Се сомневам дека за некоје време пак ќе експлодира таму ситуацијата. Се надеваме дека нема така да дојде. А за САД уште пред недели се предвидуваше дека најлошо ќе ги снајде. Трамп блеферот на големо ја прокоцка работата.
Заеби Америка и Кина, Германија станува проблематична работава, надвор од контрола е од вчера со новите случаеви. Не се сеќавам уште рано сабајле да почнат со 3340 нови позитивни и 14 мртви, нормала беше околу 1000 нови позитивни до кај 10 саат. Кај мене вчера од 65 на 81 се искачија, не паметам исто таков скок во градов. До пред 5-6 дена беа 30. Ќе не исправи кривата нас на крај наместо ние неа...вака нема долго да оди. Мора нови решенија за да се избегне колапс.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Заеби Америка и Кина, Германија станува проблематична работава, надвор од контрола е од вчера со новите случаеви. Не се сеќавам уште рано сабајле да почнат со 3340 нови позитивни и 14 мртви, нормала беше околу 1000 нови позитивни до кај 10 саат. Кај мене вчера од 65 на 81 се искачија, не паметам исто таков скок во градов. До пред 3-4 дена беа 30. Ќе не исправи кривата нас на крај наместо ние неа...вака нема долго да оди. Мора нови решенија за да се избегне колапс.
Ova bese predvideno do Veligden ke raste i se nadevaat deka togas ke bide pikot. Voglavno vo Germanija pomladi lugje ne vo rizicnite grupi se zarazeni mislam prosekot negde e 45 godini no tie sto umiraat vo prosek se 81 godina. Pored mene vo Germanija vekje mnogu lugje se zarazeni no ne sekjavaat ili veke go pominale virusot. Optimist sum deka nema da eskalira so ogled sto ima nekoja disciplina vo narodot. I normalno se pravat mnogu testovi nad 400.000 se vekje napraeni i zatoa imaat i golem del slucaevi sto gi odkrivaat.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Негде читав дека една од причините за толкава смртност во Италија била и претераното земање на антибиотици. Италијаните за сенешто земале антибиотици. А тие го паѓаат имунитетот ако се земаат претерано. Иначе за споредба во Германија многу тешко се дава антибиотик, само во итни случаи.
Автоматски споено мислење:

Добро пак ќе се повторам што прават Јапонциве стварно не ми е јасно, а не е нација што прикрива или лажира.

Japan1,38747359981
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Негде читав дека една од причините за толкава смртност во Италија била и претераното земање на антибиотици. Италијаните за сенешто земале антибиотици. А тие го паѓаат имунитетот ако се земаат претерано. Иначе за споредба во Германија многу тешко се дава антибиотик, само во итни случаи.
Problemot vo Italija e sto najcesto se testiraat tie koi vekje imaat jaki simptomi i so toa golem del od tie sto vekje go imaat virusot ostanuvaat netestirani. Vo Germaniaj se izvrseni 400.000 testovi ne znam kolku vkupno se vo Italija napraveni dali ima nekade brojka?

Za antibioticite ne bi sakal da komentiram oti ne znam ama i vo Germanija ima lekari koi lesno gi prepisuvaat. Licno iskustvo: Pri vagjanje na umnici od zabarot mi bea prepisani antibiotici, preventivno ako fati infekcija. Od druga strana maticniot mi rece deka toa ne moze da razbira oti tolku brzo daval posto nemalo potreba. Sakam da kazam ima i takvi i takvi.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Најлош здравствен систем, не ги бива за вонредни состојби и имаат голем број на неосигуреници. Здравство само за оние што имаат пари.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
САД имаат најдобри болници во светот. Проблемот е со пристапот на таа здравствена заштита за сите.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Америка има жители колку Италија,Германија,Франција и пола Европа заедно.Така да имајте предвид кога читате бројки на заразени
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како бе Америка не ја бива за вонредни состојби.. :D Медицинскиот центар во Тексас им е колку цела Македонија по површина. Финтата кај нив е што се 400 милиони, огромен дел од нив се по цели денови транзит а ова брзо се шири, земајте го и тоа во предвид. Е сега здравственото не им чини, со полиси е како кола кога осигураш ама тоа е познат проблем.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
САД имаат најдобри болници во светот. Проблемот е со пристапот на таа здравствена заштита за сите.
Па пишано е де затоа и експлодираа. Не им е покриена социјалата и имаат многу неосигурани.
Некои помалку моќни држави од нив се подобро покриени и имаат построги мерки.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Негде читав дека една од причините за толкава смртност во Италија била и претераното земање на антибиотици. Италијаните за сенешто земале антибиотици. А тие го паѓаат имунитетот ако се земаат претерано. Иначе за споредба во Германија многу тешко се дава антибиотик, само во итни случаи.

Japan1,38747359981
Од она што јас видов досега кај таљијаниве, многу конзумираат tachipirina - у превод парацетамол . Еднаш кивне и одма пие парацетамол... Друго за морталитетот , се што умре тука се препишува како резултат на Корона.. кола да те згази ќе те пишат од Корона..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Pa i kaj nas vo posledno vreme dosta se pie Paracetamol. Vi site onie kesi kako Ferveks ima Paracetamol. A dosta se trošat...
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.490
Поени од реакции
4.042
Од она што јас видов досега кај таљијаниве, многу конзумираат tachipirina - у превод парацетамол . Еднаш кивне и одма пие парацетамол... Друго за морталитетот , се што умре тука се препишува како резултат на Корона.. кола да те згази ќе те пишат од Корона..
Од каде си сигурен за последната реченица?
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
И тоа какви диети, пржени јајца и сланина....катастрофа.

Сепак мора да се праи обрт, ако препорачува зеленчук и овошје кој ќе му дојде у клиниката?
Abe sega plukate i go navreduvate Zan Mitrev a skraja da e da ni zatreba ama site pobrzo bi odele kaj nego otkolku vo drzavna bolnica(nezavisno za koja bolest).Sega gledav na fb postirano video od televizija 24 (ona za popovite sto povikuvaat na liturgija) i koga gi citam komentarite ne mozam da se iznacudam kolku nenormalni luge ima ,ke go pobedele virusot so molitva i liturgija i baknuvanje na krst,a preventivno ke gi ostavele vratite od crkvata otvoreni za da se luvtira.Ne sum protiv vernicite i ubavo e covek da veruva (ke bide pozitiven i nadezen)ama za razlika od preporakite na Zan Mitrev za neizleguvanje od doma i inhalacii sto sigurno nema da nastetat,ovie popovi go nosat nekogo vo zabluda sto samo mozi da pridonese za pobrzo sirenje na virusot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom