Коронавирус (COVID-19)

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676

Нато Нато мое златооо:cuc:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Жими се дај олабајте со овие хистеричните предвидувања, не ми се отвора тема, а има некои корисни информации, Кока Кола другар напи се едно кока количе и шеќер ќе ти падни и све со таа психа.
На никој не ни е сеедно ама дај малце позитивно гледај на работите.
Факт е дека вирусот не е играчка, факт е дека брзо се шири и дека шансите да го закачиме голем дел се секој ден поголеми, ама исто така факт е дека нема да испоцркаме сите.
И јас бев испаничена ама сега од како се намали движењето низ град и мерките се построги посмирена ми е душата.
Седи дома, пушти си филмче, чајче и крцкај си.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
На фактот дека Турција и Косово, скроз на почетокот, немаа ниту еден регистриран случај, кај нас муслиманите фабрикуваа "пророштва" според кои цел свет ќе заболел, само Турција и Косово не.
А патем, Црна Гора која пред десет дена немаше ни еден регистриран случај и по тоа беше единствена во Европа, денес е полоша од Македонија.
јасно дека што црногорците што турците лажираа,да си ја спасат сезоната.
А Вучич шо се расплакал насекаде,за помош?
Еве и пд Русија барал.
Колку има Србија,а колку ЦГ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ние имаме 96, а ЦГ 110 на милион. Србија е доста назад сеуште. Они имаат 52.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Ние имаме 96, а ЦГ 110 на милион. Србија е доста назад сеуште. Они имаат 52.
најверојатно лажираат за да си го спаси гзот вучич оти несериозно го сфатија вирусот, рестрикции касно воведоа и нема шанси да се со таа бројка
иначе ме чуди како тоа систина набавила 15к тестови а државава неможе, Венко се вадеше као сега сите имале побарувачка и тешко се стигало бла бла


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Па нормално дека помалите земји дека ќе имаат повеќе според глава на жител.
Сан Марино, Исланд, Фарските, Андора, се далеку пред сите според тоа. Ама полесно ќе им биде на Исланд да се посвети на бројка од 1000-2000 него ли некоја голема земја со по 100 000 заболени.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Не знам која ти е поентата, што сакаш да доловиш? Ти пиша убаво еден член иди шетај се иди у бусови прај шо сакаш, не замарај.
Толку си сигурен во твоите претпоставки и знаења и пак „јас пак да прашам хур дур, основна физика не знаеш бур дур“

Оф леле ти беше тој со брашната и зејтините, пак треба да ти повторувам?
Продолжи да се радуваш затоа што ќе имаш залихи, што да ти кажам.
Поегоистичен муабет од ова „хаха ви кажав како ќе биде“ нема. Многу ми е бедно. За жал истото го имам и во муабети во живо со постари лица, стварно не знам како го немате надраснато моментот на „хаха, ви кажав“.
Мајка ти ако ја гледаш секој ден како јаде многу лоша храна и има стресови и викаш немој ќе фатиш дијабет, кога ќе фати, ќе и викаш „знаев, ти кажав?“
За 10000+ немаше поголем фонт? Мислам треба посензационално оваа вест од Алсат да ни се пренесе. Сигурно пола од овие се со Корона, леле што ќе правиме!?!??!?!
Не е моментот егоизам или не бе опаш, ниту е моментот дали сум предвидел или не, моментот е што секој ден луѓето забораваат дека треба да се пазат од секого. А не да го релативизирате вирусот до последно а после тоа да си ја чукаме главата.


P.S:

 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Кина спрема жители ќе испадни гола вода, ене ги само двоцифрени бројки имаат секој ден, таму е веќе во нормала се вратено.
Друга планета се моментално тие :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
По глава на жител колку има заболени, е податок кој подобро ја доловува состојбата во една земја, отколку вкупниот број на заболени. Инаку, земји со два жители, а еден заболен, би биле бољи од земји со 20 000 жители, а двајца заболени.

Секако не е тоа едниствениот, ниту најточниот параметар по кој би одредиле каде е ситуацијата подобра или која земја подобро се справува (во услови кога заради дневнаполитика некои земји не тестираат колку што е препорачано). Станува збор за комплекс од фактори и параметри, кои треба да се земат в предвид.

Сепак, ако ги имаме/земеме само тие два параметри (вкупен број и број на милион жители), јас секогаш попрво го земам второто, како податок кој повердостојно ја опишува состојбата.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40

Ќе ве замолам да ја лајкнете страната. Јас, со уште една колешка (студентки сме на општа медицина во Скопје) ја создадовме со цел да го пренесеме нашето знаење на другите на тема медицина.
Бидејќи КОВИД-19 е актуелна тема моментално, најмногу акцент ќе има за тоа.

Можете да скролнете на најпрвиот пост и да прочитате за маските за лице. Какви маски ни се потребни за заштита, и дали и колку штитат обични е маски.

Немаме финансии баш за да одвоиме за фб реклами. Затоа би ви била благодарна ако лакнете и не следите.

Stay safe! ❤

п.с. Ако има тема која ве интересира, слободно пишете и ќе ја разработиме
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Кога сме кај бројки америте веќе избија на прво место и по вкупни и по активни случаи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom