Коронавирус (COVID-19)

Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Се кладам дека во 40 минути човеков може да ги прочита сите делови на Song of Ice and Fire. Единствен начин да го изгледаш без да ти се сврти во главата за 10 минути е вака:

Прегледај го приврзокот 240000

Иначе ништо ново ама за поздравување е секој обид да се едуцира народот, само полеееека брате...
За мене еден од најдобрите новинари во земјава уз Васко Попетрески. Инаку Ио, на нашиот народ мораш вака да му објасниш, се останато на малце повисок степен на обраќање ќе резултира со осудување и негледање на емисијата. Што знам, мене па смешен ми е и можам да го слушам без проблем. :D
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Два дена по ред добри вести од Италија, бројот на заболени и починати се намалува, искрено се надевам дека овој тренд ќе продолжи и за 2-3 недели ќе се нормализира состојбата. Бројот на починати претставува подобар показател на трендот на заразата во однос на бројот на заразени. Бројот на заразени е во директна врска со бројот на тестирани и повеќе фактори влијаат врз него, додека бројот на починати е во директна врска со стапката на смртност и од него може да се процени бројот на заразени пред ~19 дена.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
На Италија помош и пратија Кина, Русија, Куба иако како член на Еу имаше санкции кон овие држави а од пријателите мушмули.
Европска унија мај асс...и нас исто не чека, очигледно треба патот да го насочиме на друго место додека е време
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Прашање кое ме мачи во моментов што откако ете ќе се победи целосно коронавирусов т.е ќе нема заболени воопшто долг период и во Македонија и во било кој друга држава во светов а тоа ќе оди сигурно доста долг период додека се случи.
Дали тогаш воопшто би можло повторно не дај боже да има повторно коронавирус?

На ова некое мое мислење е дека нема се наеднаш да функционира одма нормално и народов да направи јуриш на одмори, шетање по светов.. се ќе почне да функционира со доза поголем страв од повторно враќање на вирусот и со засилени мерки на претпазливост.

Очекувам некој ваши мислења околу сето ова.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
На Италија помош и пратија Кина, Русија, Куба иако како член на Еу имаше санкции кон овие држави а од пријателите мушмули.
Европска унија мај асс...и нас исто не чека, очигледно треба патот да го насочиме на друго место додека е време
И Германија и Франција помагаат од денес, примајки пациенти од Италија на лечење кај нив . :oleee:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
И Германија и Франција помагаат од денес, примајки пациенти од Италија на лечење кај нив . :oleee:
Затоа ли им се намалил бројот на починати?
Шала на страна редно беше
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Се надевам дека намалувањето на ново-заболени во Италија се должи на карантинот, а не тоа што намалија со тестирање.
Се надевам и јас ама за жал тоа никој не можи да го знае.
Пак имаат голема бројка на починати, ама се надевам сега после помошта од Кина, Русија и Германија ќе се средат работите.
Автоматски споено мислење:

Прашање кое ме мачи во моментов што откако ете ќе се победи целосно коронавирусов т.е ќе нема заболени воопшто долг период и во Македонија и во било кој друга држава во светов а тоа ќе оди сигурно доста долг период додека се случи.
Дали тогаш воопшто би можло повторно не дај боже да има повторно коронавирус?

На ова некое мое мислење е дека нема се наеднаш да функционира одма нормално и народов да направи јуриш на одмори, шетање по светов.. се ќе почне да функционира со доза поголем страв од повторно враќање на вирусот и со засилени мерки на претпазливост.

Очекувам некој ваши мислења околу сето ова.
До тогаш ќе излези вакцината
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За мене еден од најдобрите новинари во земјава уз Васко Попетрески. Инаку Ио, на нашиот народ мораш вака да му објасниш, се останато на малце повисок степен на обраќање ќе резултира со осудување и негледање на емисијата. Што знам, мене па смешен ми е и можам да го слушам без проблем. :D
Вон тема, Снежана Лупевска е мој број 1.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Мене не ми е јасно како може новиот коронавирус да реагира на лекови против маларија, која ја предизвикува паразит? Вирус реагира на терапија против паразит? Тој дел никако не ми влегува во глава ...
Go namaluva vospalitelniot proces(zgolemuva PH vrednost na lizozomite na kletkite koi "lovat" antigeni i so toa namaluvaat "vojna" t.e namaluvaat imunski odgovor preku namalena fagocitoza, hemotaksa i.t.n) .Znači ne deluva direkno na virusot nego namaluva posledicite od aktivacijata na našiot imunski sistem, vpročem virusot ne te ubiva tuku tvojot sistem koj ke odreagira preburno.
Te сфаќам скроз и добра поента имаш. Баш ќе прашам по дома ама по мое мислење (значи нагаѓам) брисот не е земен како што треба кај жената штом тестовите биле негативни, тие се свесни ваљда ако некој неписмен го земал брисот, се погодило баш тој пост мортем тестот да е позитивен и затоа ја бројат жената во ставка починати а заразени со корона. Барем по некоја логика, само анте мортем детектиран заразен со коронавирус треба да се вбројува во статистика.

Ај некој постручен нека објасни и мене ме копка :D :D
Kaj covek koj do pred 1 min izgleda ok vo smisla vo stoecka polozba, pri svest, bez motoricki ili kognitivni izpadi nenadejna smrt najcesto e predizvikana od druga pricina( infektivnite zaboluvanja so katastrofalen metabolen disbalans go zemaat danokot gradualno i so ocekuvan redosled vo smisla infekt-SIRS-sepsa-MOF-smrt). Pricini za nenadejna smrt mozat da bidat mnogu pr: srcev infarkt,srceva aritmija so hemodinamska zagrozenost, belodrobna embolija, pnevmotoraks, hipovolemija(nenadejna disekcija ili ruptura na aorta) i.t.n. Ova samo obdukcija moze da pokaze. Po moe cista slucajnost sto bila istovremeno zarazena.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Прашање кое ме мачи во моментов што откако ете ќе се победи целосно коронавирусов т.е ќе нема заболени воопшто долг период и во Македонија и во било кој друга држава во светов а тоа ќе оди сигурно доста долг период додека се случи.
Дали тогаш воопшто би можло повторно не дај боже да има повторно коронавирус?

На ова некое мое мислење е дека нема се наеднаш да функционира одма нормално и народов да направи јуриш на одмори, шетање по светов.. се ќе почне да функционира со доза поголем страв од повторно враќање на вирусот и со засилени мерки на претпазливост.

Очекувам некој ваши мислења околу сето ова.
Нема да се победи целосно, сега како резултат на изолацијата, лето и останати фактори можи да дојди до редуцирање, од Октомври - Ноември пак е тука вирусот, ова го кажуваат странски експерти...

Само мене ми се чини дека после ова ЕУ ќе си еби матер?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На Италија помош и пратија Кина, Русија, Куба иако како член на Еу имаше санкции кон овие држави а од пријателите мушмули.
Европска унија мај асс...и нас исто не чека, очигледно треба патот да го насочиме на друго место додека е време
Ќе цркнат ама помош од Кина и Тусија нема да побараат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom