Коронавирус (COVID-19)

Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Има и бетер од Цаца.
Главниот епидемиолог од Ставропольски крај (област у Русија,голем колку Чешка) денес е позитивен на корона.
На 12 се вратила од ЕУ,и место у карантин да седи,си шетала,идела на работа,на предавања.
Автоматски е лишена од секакви должности,и звања.И послем болница иде 7 години затвор.
Исто така и тие со кој се договарала да не седи у карантин.Они по 2 години.
Словенските племиња се најклети!
Ама глеј неа како одма и ебале матер, 7 години ќе го јаде, а Цаца наша првично рекоа дека не може да ја разрешат пошо сме биле во предизборен процес :pos:, па кога видоа дека истропаа зелени ја разрешија и еве пред некој ден и кривична доби. Нема да сум зачуден доколку не лежи затвор, сепак Северен Фиром е ова. :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Има и бетер од Цаца.
Главниот епидемиолог од Ставропольски крај (област у Русија,голем колку Чешка) денес е позитивен на корона.
На 12 се вратила од ЕУ,и место у карантин да седи,си шетала,идела на работа,на предавања.
Автоматски е лишена од секакви должности,и звања.И послем болница иде 7 години затвор.
Исто така и тие со кој се договарала да не седи у карантин.Они по 2 години.
Словенските племиња се најклети!
Ама Путин диктатура демократски слободи геј права стратешки партнери
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Japanski lek adut u borbi protiv virusa korone? U Italiji počinju sa eksperimentalnom upotrebom „avigana“
Predsednik Regiona Veneto Luka Zaia, u regionu trećem po broju pozitivnih i preminulih u Italiji, usvojio je protokol o eksperimentalnoj upotrebi japanskog leka „avigan“, očekujući urgentnu autorizaciju Italijanske Aifa.
изгледа помал проблем се лековите а поголем проблем папирологијата и дозволи за употреба во болница , секоја држава си има своја медицинско/фармацевтска бирократија...
Од друга страна сега имаме тотален колапс на патувања и транспорт, па и тешко секој болен сам да си бара чаре... за било која болест
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Овој 'прониклив' народец точно знае дека Короната се пренесува исклучиво после 9 навечер, па затоа се почитува полицискиот час, а сабајле гурај се по автобуси како и до сега...Впрочем еден куп фотографии од скопскиве автобуси направени сабајле сведочат за ова...
Втора работа - уште поважна, овој народец не е глуп да чека да се зарази па после да се лечи, не е будала. Два пати сум сведок во аптека дека без рецепт се земаат по неколку кутии Сумамед антибиотик, демек превентивно да се пие против Короната...Овој народец од независноста на Македонија па до сега не научи дека антибиотик е лек што се препишува исклучиво од доктор заради утврдена бактериска инфекција и ради ништо друго. Посебно сериозен антибиотик како Сумамед се дава исклучиво по антибиограм заедно со добар пробиотик и витамини бидејќи имунитетот го прави партал...
Оваа вештачки создадена пандемија е капак за проникливото и селски лукаво македонче, при тоа неедуцирано за ништо...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Во пријавата за смрт стои cardiac arrest, односно срцево затајување, а не инфаркт. Ова се става како причина за смрт во најголем дел од смртните случаи, затоа што означува запирање на срцето, што не е исто со инфаркт. Шарлатанството и сензационализмот, особено во новинарството, често е поопасно од сите болести заедно.
...дали Chloroquine ќе биде лек за избор при терапија при инфекција со коронавирус КОВИД19 мислењето е различно, некои се загрижени од токсичните ефекти!
Recipharm Sweden by Astimex Pharma нивниот Klorokinfosfat RPH Pharma не бил одобрен како антивирусно средство или за употреба во врска со пневмонија, а Нигерија (уште од 20015 год) го има во листата на забранети лекови според предупредувањето на СЗО околу несакани ефекти на овој антималаричен лек (ототоксичност)!
...лично мое мислење околу овој антималаричен лек е со резерва, (некако ми остана нешто дека беше поврзано со аритмии и екстрасистоли „Rythmochin“, ама тоа понатаму во друга тема).
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.897
Поени од реакции
16.207
Тоа е кога секој еден има неограничен пристап на интернет.
За кратко време сите станаа доктори, гинеколози, епидемијолози, професори абе сФе.
Се чудам само како тие истите на толку широко познавање не успеале да завршат едно е....о средно образование а камоли факултет.
До пред скоро родителите со кило ќебапи им поправаа единиците за денес истите тие предавања да држат шо од медицина, шо од политика.
Мене ми е незгодно кога ги читам и слушам а камоли на тие што се високо образовани, кој знае како му е.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Ама Путин диктатура демократски слободи геј права стратешки партнери
Би пишал нешто искрено,али луд ќе же направат,матер ќе ми ебат ))))))
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Ама глеј неа како одма и ебале матер, 7 години ќе го јаде, а Цаца наша првично рекоа дека не може да ја разрешат пошо сме биле во предизборен процес :pos:, па кога видоа дека истропаа зелени ја разрешија и еве пред некој ден и кривична доби. Нема да сум зачуден доколку не лежи затвор, сепак Северен Фиром е ова. :)
Како што знам последно, одбиена е кривичната за Цаца.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Вирусот точно и предизвикува cardiac arrest. Пнеумонијата е лоша, и не лекувана и лекувана може да доведе до Белодробен Фаилур, или кардиак арест.
... мене многу ме интересира штом ја лечеле по телефон какво било тоа лечење и дали воопшто и препорачале терапија што сама си ги снабдила лековите и што од тоа пиела? харикирам, можеби токму од „терапијата по телефон“се случило затајувањето на срцето ако жената немала никава хронична болест...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
... мене многу ме интересира штом ја лечеле по телефон какво било тоа лечење и дали воопшто и препорачале терапија што сама си ги снабдила лековите и што од тоа пиела? харикирам, можеби токму од „терапијата по телефон“се случило затајувањето на срцето ако жената немала никава хронична болест...
Што значи овој збор?
Дали имаш намера хара-кири да праиш или на битолски е нешто?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Предобра емисија има направено Ефтов за коронава, ви препорачувам да ја погледнете оти нема да зажалите.
Се кладам дека во 40 минути човеков може да ги прочита сите делови на Song of Ice and Fire. Единствен начин да го изгледаш без да ти се сврти во главата за 10 минути е вака:

vasko.jpg

Иначе ништо ново ама за поздравување е секој обид да се едуцира народот, само полеееека брате...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Aj nekoj neka proveri brojkite za Italija od denes...gi nemam sajtovite kade se gleda
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Како што знам последно, одбиена е кривичната за Цаца.
Не знам можно е, затоа реков нема да ме чуди и да не лежи затвор иако заслужува ригорозна казна за непрофесионалното и нечовечкото однесување.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.039
Поени од реакции
12.461
Aj nekoj neka proveri brojkite za Italija od denes...gi nemam sajtovite kade se gleda
602 нови смртни случаи
4790 новозаболени
Благо опаѓање во однос на вчерашниот ден.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom