Коронавирус (COVID-19)

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Светов се соочува со нешто големо, нешто непознато и мислам дека ке претрпи големи промени, но кој ќе преживее, ке раскажува.
интересно ми е што младите креваат повеке паника од постарите, се бунат кој што купил, дали правел резерви дома..па тој купил денес ама нема да излезе од дома еден период.
Туку друго сакам да знам, дали некој даде објаснување, наредба- КОЈ ТРЕБА ДА СЕДИ ДОМА а КОЈ ТРЕБА ДА ИЗЛЕГУВА.
ПОД ИТНО ПОЛИЦИСКИ ЧАС...ние допрва почнуваме да влегуваме во хаосот во кој немаме кадар, стручни лица, така да и 1000 респиратори да ни донесат како помош, кај нема кој да ракува со нив.
Ваљда скраја да е ко ќе дај душа некој, ќе се свести народов. Дека не е до брашното, туку до кадрите е.


Кај ја изваде само министеров бројкава човече за кадар од 1000+ анестезиолози. Мое мислење е дека немаме толку во земјава. Не хејтам никого, ама тоа е реалност.

Еве пример значи од прва рака, прилепска болница има 5-6. Не сме ние земја со милијарда жители. Или ги рачунаат и специјализантите.


Башка сестри нема. Од прва рака инфото е. Анестезиологија пп нема сестри, нема кадар. И тој што го има го примија пред 2 месеци, обука треба.
Не е ова плукни па удај се.


За Анестезиологија и Реанимација да си кадарен треба обука добра од една година интензивно минимум. И ова го кажувам од искуство, сум видела. Оние што ги ставоја како ICU техничарки во прилеп/сестри анестезиологија, значи не знаат.

Обука треба јака за тоа, не зборувам за нешто банално Анестезиологија и Реанимација ти е во прашање.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Ваљда скраја да е ко ќе дај душа некој, ќе се свести народов. Дека не е до брашното, туку до кадрите е.


Кај ја изваде само министеров бројкава човече за кадар од 1000+ анестезиолози. Мое мислење е дека немаме толку во земјава. Не хејтам никого, ама тоа е реалност.

Еве пример значи од прва рака, прилепска болница има 5-6. Не сме ние земја со милијарда жители. Или ги рачунаат и специјализантите.


Башка сестри нема. Од прва рака инфото е. Анестезиологија пп нема сестри, нема кадар. И тој што го има го примија пред 2 месеци, обука треба.
Не е ова плукни па удај се.


За Анестезиологија и Реанимација да си кадарен треба обука добра од една година интензивно минимум. И ова го кажувам од искуство, сум видела. Оние што ги ставоја како ICU техничарки во прилеп/сестри анестезиологија, значи не знаат.

Обука треба јака за тоа, не зборувам за нешто банално Анестезиологија и Реанимација ти е во прашање.
400 анестезиолози кажа Филипче, а не 1000+
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
400 анестезиолози кажа Филипче, а не 1000+
Не сакам да хејтам. Во ск колку анестезиолози има. Во поголемите градови колку?!

Не сме некоја земја со милијарда жители. Неаме толку анестезиолози, ако рачунаш специјализанти не знам бројката дали е толкава сепак. Голема бројка е да кажеш 400 анестезиолози, на милион популација.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Незнанм за вас, но мене ми фуфка од сето ова. Колку повеќе се качува бројката за заразени, толку повеќе ме плаши сето ова. Работам од дома, и немам гајле, но ме плаши за моите, посебно за татко ми што е стоматолог.
Второ, како упм држава ќе се справи ако бројката стигне над 50? А мислам дека за неколку дена ќе биде и тоа.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
има кадар и во приватните клиники, сите се на располагање во ваква состојба, ваљда со нив ја има таа бројка
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.609
Мене најмногу ме загрижува ова направиле тест од 12 луѓе кои се излечиле целосно после тоа кај 2-3ца имало промени во белите дробови и капацитетот им бил послаб за 20-30%
80% od nacijava se pusaci, veke im e namalen kapacitetot.
Isto kako i kina.
 
M

Macedon1um

Гостин

Владата на вечерашнава седница донела одлука за замрзнување на цените на основните продукти.

Тоа значи дека трговците нема да смеат да ги зголемуваат цените на основните производи повеќе од цената која е утврдена како референтна, а таа е цената што тие продукти ја имале на денот кога СЗО прогласи пандемија, односно 11 март, или пред 5 дена.

Станува збор за леб, сол, зејтин, млеко и млечни производи, јајца, брашно, место, тестенини, лекови и дезинфекциони средства, со состојба на денот за прогласување од СЗО, освен за оние за кои има доказ дека се зголемени влезните фактури.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.834
Mislam premnogu se panici na forumov, pa se sobiral narod, izleguval nadvor I slicno, premnogu panika, olabevte malku, deka treba da se namali frekfencijata na luge, treba, Ama ova so karantini I slicno treba da se znae kade treba a ne sekade, pa vojna imase vakva panika nemase,
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
По милионити пат, не можеш да затвориш граничен премин за твои граѓани.
Нас не не заразија кинези, туку наши, што иселеници, што туристи.

Тоа со изолација можда, ама добар дел дошле од неризични региони.
Ни една земја не превзема таква мерка.
Италијанка, Германец, Француз, Австриец се дојдени пред 2 дена, авионски. Не се наши граѓани.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Mislam premnogu se panici na forumov, pa se sobiral narod, izleguval nadvor I slicno, premnogu panika, olabevte malku, deka treba da se namali frekfencijata na luge, treba, Ama ova so karantini I slicno treba da se znae kade treba a ne sekade, pa vojna imase vakva panika nemase,
Не ти се чини дека ова е нај опасно? Во војна дел ке загинат дел ке избегаат.Од ова бегање нема
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Треба да се прецизира еден датум. Пред недела дена или не знам, ете у влада нека одлучат. Све што е после тој датум отидено од курташак надвор од државава, да не се прима назад.
Се ангажира цела држава, доктори, болнички персонал, армија, полиција.....живееме у полупсихоза, анксиозност, депресија.....дека на некое смрдле не му било да му пропадне некој аранжман у Кортина.
Ај и оние гастербајтери, па и некако да ги разберам, мада и тие не се баш токму, ама овие распрдениве (меѓу кои има и луѓе шо лично ги знам) би им се наебал јако за ова што го праат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Сабајле во КАМ една девојка, жена, што ли беше, со маска скоро преку цело лице, почна да му се дере на едно старче позади неа како стоел на пола метро од неа, а требало да стои на едно метро растојание. И овој вика е како да измериме сега едно метро, од кај знаеш ти што е едно метро, и почнаа да се препуцаваат.
Стариов зема по некоја минута се тргна на друга каса, се најде пред мене љутата жена, па се замислив малце колку е уствари едно метро, да не се доближам некој цм појше од што треба па да ме натепа. Стварно стресни ситуации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom