Коронавирус (COVID-19)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
+5 официјално, а за другите двајца ќе чекале уште една потврда ради унификација на прегледите. Инаку, двајцата излегле позитивни на тестовите направени во Жан Митрев.
Значи, +7 нови.
За двајцава се шпекулираше и сабајле, наводно некои странци.

Инаку, другарка долета сабајле од Австралија, менувајќи авион во Турција. Точно НУЛА проверки и направиле на аеродромите, вклучувајќи го и нашиот. Ги проверувале само оние кои им ЛИЧЕЛЕ на болни.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Тоа Жан Митрев за приватно гарантира ПОЗИТИВЕН исход :D Живо ме интересира што ќе покаже контролата

Туку, ми паѓа во очи разликата меѓу земјите во смисол на смртен исход. Приметувам во арапските земји, има преку 2-3 илјади дијагностицирани, а смртни случаи НУЛА. Може сепак топлото време врши работа?
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Лошо што тие што се на респираторна ќе им бидат потребни и до 3-4 недели да закрепнат...
 
M

Macedon1um

Гостин
Освен храна и лекови, еве мене денеска ми се расипа фен, па среќа најдов отворена продавница во која продаваат и тоа. Понекогаш не се само храната, тоалетната и лековите потребни во изолација
Да фен е first world problem во ваква ситуација, се знае што е битно храна и вода се друго мање више. После коронава малку повеќе ќе го цениме медицинскиот кадар, земјоделците што произведуваат храна и овие во маркетите што за минимална плата остваруваат илјадници контакти со муштерии
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Тоа Жан Митрев за приватно гарантира ПОЗИТИВЕН исход :D Живо ме интересира што ќе покаже контролата

Туку, ми паѓа во очи разликата меѓу земјите во смисол на смртен исход. Приметувам во арапските земји, има преку 2-3 илјади дијагностицирани, а смртни случаи НУЛА. Може сепак топлото време врши работа?
Некако и мене натаму ми оди логиката. Можи ќе се шири, ама ќе се намалат смртните случаи. Засега само Скопје и Дебар ризични градови.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
... ете тоа е, едно информираат на ТВ, а друго на терен, па уште воодушевени као многу се направило читајќи само напишан текст на ТВ ? што со совети и препораки тоа ли е здравствена интервенција во време на пандемија, границите обезбедени со контроли на ТВ, а на терен... ти му викаш дека доаѓаш од жариштето -Италија, тој ти вика терај немај гајле, не треба ништо? :facepalm:
Пред некој сат на вести ,,Лицата кои влегуваат во Македонија потпишуваат изјава дека доаѓат од земјите со висок или среден ризик, за разлика од некои останати земји каде е забрането влез во државата за лица кои доаѓаат од овие подрачја, или со самиот влез во државите лицата се спроведуваат веднаш во карантин"

Друго - скоро сите земји околу нас ги затворија границите, Америка забранија влез за лица кои доаѓаат од Европа, а кај нас уште си идат авиони од секаде и си потпишват изјави. Исто сите гранични прелази СЕУШТЕ си работат нормално скоро и без никаква контрола.
Иначе ние изолирани сме, миеме раце, се капиме... без гајле :mad:
Битно читаш коментари по ФБ бравоооо за нашите, најпрви од сите реагираа.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Позитивно е што 20+ заразени се од Дебар, а во карантин е целиот регион. Е сеа тие 5+ од Скопје/Македонија се реално закана за државата + туристите и печалбарите што ни се враќаат од странство
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Тоа Жан Митрев за приватно гарантира ПОЗИТИВЕН исход :D Живо ме интересира што ќе покаже контролата

Туку, ми паѓа во очи разликата меѓу земјите во смисол на смртен исход. Приметувам во арапските земји, има преку 2-3 илјади дијагностицирани, а смртни случаи НУЛА. Може сепак топлото време врши работа?
Кои се тие арапски држави?
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
5 се сигурно, 2ца од Жан Митрев (ќе ги тестирале на државна за сигурно.. али најверојатно и тие имаат).

Таксистот 4 дена возел после девојката која е позитивна..
Мислам дека не рече за таксистот дека е позитивен. Рече само дека е контактиран.

Патничката од Холандија и 4 од Дебар се засега.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Чим кај овие што сами се пријавиле има тогаш господ знае колку ги има што се шетаат а поима немаат дека имаат.
Epa nemoze bas da se setaat i pojma da nemaat. Ke se griposani, ke imaat simptomi. Baska kakvo sto e vremeto nema da sakaat taka griposani, usmrkani, raskaslani da si se setaat kako sto si mislis (panicno).
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Може ќе преживеам, ама ќе фатам настинка, па нема да знам дали е корона или не :D
п.с. Јас кај што сум на планина, моментално температурата е 1 степен, вчера снег врнеше ... не е баш толку топло
Немаш гајле од Корона чим си на планина.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Да фен е first world problem во ваква ситуација, се знае што е битно храна и вода се друго мање више. После коронава малку повеќе ќе го цениме медицинскиот кадар, земјоделците што произведуваат храна и овие во маркетите што за минимална плата остваруваат илјадници контакти со муштерии
Ниту пишав некаде дека не треба да ги цениме (не знам зошто ова мене ми го одговори), ниту реков дека фен е first world problem, реков дека е потребен дури и во ваква ситуација.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Пред некој сат на вести ,,Лицата кои влегуваат во Македонија потпишуваат изјава дека доаѓат од земјите со висок или среден ризик, за разлика од некои останати земји каде е забрането влез во државата за лица кои доаѓаат од овие подрачја, или со самиот влез во државите лицата се спроведуваат веднаш во карантин"

Друго - скоро сите земји околу нас ги затворија границите, Америка забранија влез за лица кои доаѓаат од Европа, а кај нас уште си идат авиони од секаде и си потпишват изјави. Исто сите гранични прелази СЕУШТЕ си работат нормално скоро и без никаква контрола.
Иначе ние изолирани сме, миеме раце, се капиме... без гајле :mad:
Битно читаш коментари по ФБ бравоооо за нашите, најпрви од сите реагираа.
Како се сите граници отворени? Само 5 премини функционираја и од утре и тие ќе бидат затворени за сите возила освен за транспорт на производи. Колку шо разбрав и аеродромот во Скопје ќе биди затворен.
 
M

Macedon1um

Гостин
Epa nemoze bas da se setaat i pojma da nemaat. Ke se griposani, ke imaat simptomi. Baska kakvo sto e vremeto nema da sakaat taka griposani, usmrkani, raskaslani da si se setaat kako sto si mislis (panicno).
Има случаи каде што на луѓе со добар имунитет не ни се појавуваат симптоми а веќе пренеле корона вирус на други лица, друго не тек одма се појавуаат симптомите - вчера на твитер од доктор кој работи во Жан Митрев прочитав дека 80% од случаите имале симптоми тек после 7 дена од заразувањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom