Коронавирус (COVID-19)

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
10.844
Го гледав видеото на Жан Митрев, имав впечаток дека говори Иван Исцелител... :vrtioci:
Ke dobijam hejt ama mora da se kaze.
Zan Mitrev e odlicen kardiohirurg i treba da se fokusira na taa bransha bidejki e ekspert vo taa bransha.

Prethodno davase dieti za slabeenje, a sega dava soveti za nesto so e vo del na infektologija.

Treba malce so rezerva da se zima toa sto go kazuva, pred se covekot gleda da si napravi PR.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
437
Поени од реакции
635
Мало потсетување на 2009 и свинскиот грип
мал извадок од текстот
На 18 март 2009 година во Мексико беше регистриран првиот смртен случај од нов вирус кој го нарекоа свински грип (H1N1).
Светот го спаси од паника фармацевтскиот гигант GlaxoSmithKlin кој претходно како да се спремал за апокалипса и цели 3,5 години работел на вакцина за свински грип. Компанијата оперативно ја заврши работата и веќе во јуни 2009-та почна со производство на готова вакцина.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.411
Го гледав видеото на Жан Митрев, имав впечаток дека говори Иван Исцелител... :vrtioci:
Гледаме како искачаат секакви доктори со високи звања и мнооогу пракса и тропаат чудни глупости, или барем така звучи тоа што го зборат за некој кој ете има многу знаење од медицина и општо наука, ама не толку пракса, како нив.

Можеби тука треба да се запрашаме дали исклучивиот научен пристап е објективен, бидејќи големата пракса е, условно кажано, разликата кај двата субјекта, а не знаењето.

IMO, слепа верба во науката е необјективен став.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.479
Поени од реакции
10.384
По логиката на Жан Митрев да инхалирате и да си ги исполните белите дробови со топол воздух и така вирусот ќе цркнел, тогаш пушачите и дувачите би требало веднаш да оздрават
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.878
Поени од реакции
34.454
Кога сме кај бројки америте веќе избија на прво место и по вкупни и по активни случаи.
Се очекуваше да експлодира и кај нив. Месец дена се позади Италија, а вадат поголеми бројки.

Најлош здравствен систем, не ги бива за вонредни состојби и имаат голем број на неосигуреници. Здравство само за оние што имаат пари.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.590
Поени од реакции
35.411
Најлош здравствен систем,
Зависи како гледаш на работите. Во САД (Тексас) се некои од најдобрите медицински установи во светот. Ако си многу богат, САД го има најдоброто здравство.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
59
Поени од реакции
145

Ќе ве замолам да ја лајкнете страната. Јас, со уште една колешка (студентки сме на општа медицина во Скопје) ја создадовме со цел да го пренесеме нашето знаење на другите на тема медицина.
Бидејќи КОВИД-19 е актуелна тема моментално, најмногу акцент ќе има за тоа.

Можете да скролнете на најпрвиот пост и да прочитате за маските за лице. Какви маски ни се потребни за заштита, и дали и колку штитат обични е маски.

Немаме финансии баш за да одвоиме за фб реклами. Затоа би ви била благодарна ако лакнете и не следите.

Stay safe! ❤

п.с. Ако има тема која ве интересира, слободно пишете и ќе ја разработиме
Зошто мешате јазици, страната е за странци шо се на курс по македонски или...?
Иначе фб рекламите не се ефективни, само лажна ботска активност.

Стејнувајте сејфнати и вие.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.594
Поени од реакции
17.544
Ах заборавив, едно наградно прашање. Жан Митрев се насменува само еднаш, минимално, во видеото.
Прашањето: што спомнува Жан во моментот кога се насмевнува?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.878
Поени од реакции
34.454
Зависи како гледаш на работите. Во САД (Тексас) се некои од најдобрите медицински установи во светот. Ако си многу богат, САД го има најдоброто здравство.
Може имаат најдобро здравство за богати, ама останатите не им е покриени и не знаат да се снајдат во вакви вонредни ситуации.

Затоа оние што живеат покрај граница со Канада се осигурани таму.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.768
Поени од реакции
1.999
От последните минути Бугариja ке направи експеримент на 1000 грагани (тоа ке бидат медици, полицаи, шофиори на граскиот транспорт, спешната помошт и други) со брзи тестови за IgG (колко % от граганите са преминали болеста) за да видат каков имунитет са натрупали тези луге, кои са наjчесто изложени на рискот за да се направи математски модел,кога ке може да зборуваме мало по мало да рестартираме икономиката.
Како цело математичките модели велат дека се очекува пикот около Великден.
От днешниот совет на ЕУ Германиja е приела да продаде уште 80 аспиратора на Бугариja и ако таа одбива повекето нарачки.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
596
Поени од реакции
1.931
Кога започна аутбрејкот на коронавирусот во февруари Трамп ги банираше сите летови од/кон Кина. Да го направеше тоа и Европа сега немаше цел свет да биде во логдаун, ама наместо тоа Италијанците направија #гушникинез за да му докажат на светот дека не се расисти како лошиот Трамп. Поради дебилната политичка коректност Италијанците се заебаа, а воедно и нас поради тоа што имаме голема дијаспора таму и од таму се префрли кај нас.


This didn't age well.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
24.227
Поени од реакции
14.752
Кога започна аутбрејкот на коронавирусот во февруари Трамп ги банираше сите летови од/кон Кина. Да го направеше тоа и Европа сега немаше цел свет да биде во логдаун, ама наместо тоа Италијанците направија #гушникинез за да му докажат на светот дека не се расисти како лошиот Трамп. Поради дебилната политичка коректност Италијанците се заебаа, а воедно и нас поради тоа што имаме голема дијаспора таму и од таму се префрли кај нас.


This didn't age well.
,,,preprochitaj shto si napishal pa stavi si go prstot na glava,,,
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.590
Поени од реакции
73.078
Аууу, што напраиле миленијалциве у САД....ау боже сачувај, spring break у болници ќе праат сега...
Автоматски споено мислење:

Лагано четврт милион за неколку дена ќе има од сега ако продлжи вака ова во САД :eek:
Буквално пар дена им требаа да ги поминат кинезите (ок можда кинезиве кријат бројки, ама сигурно и во сад има многу што не се тестирани)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.092
Поени од реакции
2.225
Се очекуваше да експлодира и кај нив. Месец дена се позади Италија, а вадат поголеми бројки.

Најлош здравствен систем, не ги бива за вонредни состојби и имаат голем број на неосигуреници. Здравство само за оние што имаат пари.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
USA se 350mil a Italija e nekoi 60mil taka da I brojkite kaj amerite sekako Ke bidat mnogu pogolemi. Iako so virusov nikakvi matematiki ne vazat...
 
На врв Bottom