Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
Уште на тв да се прочуе за ова со тоникот и гледаш утре тепачки по маркети за тоник како за тоалетна шо имаше :ROFLMAO:
треба и Џин... всушност терапијата е таа против треска од маларија... ама нели кај короната имало атипични и без треска ???

А можеби некој мали ефекти за намалување на треската би дал и анасонот
( мастика, узо) ?, ќе видиме дали во грчки медиуми ќе има нешто околу тоа ??
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.308
Поени од реакции
5.517
Не знам кој им го води тимот бидејќи читам многу спротивставени мислења од професори на Каролинска, на KTH итн. Некои викаат и цело време апелираат да се воведе карантин, дури имаше изјава и од Тегнел дека моментално е касно и за карантин.
А не можам да не мислам дека одлуката за herd immunity е политичка и економска. Шведска има помал број на болнички легла по глава отколку Италија, од Германија е мнооогу далеку. Чим една Германија не си дозволи такво нешто , навистина се прашувам кои други мотиви ( освен економски ) има Шведска за да упорно го тера овој пристап?
Во ризична група спаѓаш?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.466
Поени од реакции
14.607
Не знам кој им го води тимот бидејќи читам многу спротивставени мислења од професори на Каролинска, на KTH итн. Некои викаат и цело време апелираат да се воведе карантин, дури имаше изјава и од Тегнел дека моментално е касно и за карантин.
А не можам да не мислам дека одлуката за herd immunity е политичка и економска. Шведска има помал број на болнички легла по глава отколку Италија, од Германија е мнооогу далеку. Чим една Германија не си дозволи такво нешто , навистина се прашувам кои други мотиви ( освен економски ) има Шведска за да упорно го тера овој пристап?
Те разбирам, само се обидувам цело време да останам рационална, и најмалку да сјебам психа.
Они веруваат дека карантинот не е решение, дека пикот ќе го има секој држава, со карантин или без карантин. Суштината во тој пик е да остане со разумни бројки што ќе може да се издржат.

После синоќе, и веќе кажав, тука ќе нема место за мртвите по кревети да лежат, по ходници ќе завршат ... свесна сум. Само се обидувам да го најдам позитивното што сепак го прават. Не останаа само со изјави, реагираат со болници веќе и нарачана медицинска опрема. И знам дека и тоа не е некоја комплетна утеха затоа што во тие болници е потребен персонал ...

Едноставно, не може да си дозволат економски крах, посилно е од нив. Што зезаш, шведите гага за цимет ролничка се тепаат, ти па за пад на економија. :)

Колку побрзо се помириме дека останува на нас да се заштитиме и да чекаме ова да се смири, полесно ќе ни биде.
Сакам да сум грешка за секоја лоша прогноза и секој гнев што овде го напишав, и за едно 6 месеци од сега да излезе Шведска пример за многу други. Искрено сакам ...
Автоматски споено мислење:

Економските не се мал мотив ... А една од теориите на заговор е дека имале проблем со пензискиот систем. Последново не знам дали е точно, на нет не најдов потврда
Имаат. Овде се живее бесконечно. :)))
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
Паметно затоа што ќе видиме тоалетна гејт и по аптекиве
поодамна не може да купиш приватно никаков антибиотик без рецепт, гледав лани во аптека една жена молеше да и продадат антибиотик приватно, ѓоа за кучето и треба..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.466
поодамна не може да купиш приватно никаков антибиотик без рецепт, гледав лани во аптека една жена молеше да и продадат антибиотик приватно, ѓоа за кучето и треба..
Знам дека не можеш ама идат по матични и на глава им се качуваат, ние сме единствена земја каде што пациентот кажува на матичниот што да му препише. Веројатно сега ќе има рестрикции на кого се му се препишува, нешто слично како лекарствата на розев рецепт што се.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.777
Поени од реакции
13.195
[/QUOTE]
Целосно затварање нема да помогне, но ќе му даде време на системот да се спреми соодветно. Наместо да нарачува респиратори Шведска спрема ковчези за мртвите.
Се сомневам искрено дека состемот ќе биде поспремен после 1,2 месеци. Веќе ми делува прилично истоштен, и здравството, и економијата а и граѓаните се пошизени.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
17.247
Поени од реакции
14.379
We update the numbers several times a day - and the number of infected people in Germany is still increasing. In the meantime, more than 25,000 people in Germany have been infected with the corona virus, and 107 have died.

But there is also good news: As Lothar Wieler, head of the Robert Koch Institute, announced, the number of those recovering is also increasing. "At least 2809 of the confirmed cases have recovered," said Wieler on Monday. The RKI published this number for the first time on Monday.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
11.785
Поени од реакции
11.912
треба и Џин... всушност терапијата е таа против треска од маларија... ама нели кај короната имало атипични и без треска ???

А можеби некој мали ефекти за намалување на треската би дал и анасонот
( мастика, узо) ?, ќе видиме дали во грчки медиуми ќе има нешто околу тоа ??
Како се научени кај нас се шо ќе прочитаат да применуваат и со л...а да им речат дека треба да се меша ќе практикуваат :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.161
Поени од реакции
5.088
Ма каков тоник, не планирам со оркестар пак да шетам во ушиве. Во едно шише тоник има 10 пати помалце концентрација од тоа што се користи дневно како лек.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.539
Поени од реакции
12.675
Знам дека не можеш ама идат по матични и на глава им се качуваат, ние сме единствена земја каде што пациентот кажува на матичниот што да му препише. Веројатно сега ќе има рестрикции на кого се му се препишува, веројатно нешто слично како лекарствата на розев рецепт што се.
Да , ама има ред други званични глупости.. силни кортико спрејови ( не за алергија) ги даваа така, а исто се опасни..
Плус не можеш да дојдеш до специјалист, а ако појдеш на приватен и терапијата ти е приватна...
Друго, тоа шемата за неутрофилни/лимфоцити или брис за да препише матичниот антибиотик е релативна работа ...а мене специјалистот во октомври за идеални вредности на крвна слика и седиментација 2/4 ми препиша Серапептазе 21 ден и Панцеф (мислам 5 дена) и се опраив ...
Сега со ситуацијата, тешко и ако си од друго нешто болен, што знам дали и приватни доктори специјалисти функционираат ??
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.466
Ама напнаа новинариве со cause of death, зошто седело инфаркт дека во посмртницата, не е дека некој крие нешто туку појма си немаат од проста логика и после тоа создаваат параноја по народов. Да сакаа да скријат немаше ни да кажат дека жената била пост мортем тестирана позитивна.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
17.247
Поени од реакции
14.379
156 billion euros! The federal government supports families, tenants, employees, the self-employed and companies in the corona crisis with an unprecedented aid package.

As the German press agency learned from government circles, the cabinet decided several large protective screens and extensive changes to the law on Monday. To ensure that aid arrives quickly, the Bundestag should approve the measures on Wednesday and the Federal Council on Friday.

After six years without new debt, the black zero falls in the federal budget - the cabinet decided on a supplementary budget with new debt of around 156 billion euros. To this end, the Bundestag is to put an emergency regulation into effect on the debt brake on Wednesday.

:eek::eek:
156.... Човече... Нас не пуштија дома до даље со скратено работно време и плата 60% ете зошто поради кои мерки, пособено дека договорот ни е неограничен АМА сме на пробно 6 месеци. Ние мислевме ќе ни речат auf Wiedersehen o_O
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Ама напнаа новинариве со cause of death, зошто седело инфаркт дека во посмртницата, не е дека некој крие нешто туку појма си немаат од проста логика и после тоа создаваат параноја по народов. Да сакаа да скријат немаше ни да кажат дека жената била пост мортем тестирана позитивна.
Во пријавата за смрт стои cardiac arrest, односно срцево затајување, а не инфаркт. Ова се става како причина за смрт во најголем дел од смртните случаи, затоа што означува запирање на срцето, што не е исто со инфаркт. Шарлатанството и сензационализмот, особено во новинарството, често е поопасно од сите болести заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom