Коронавирус (COVID-19)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.816
Поени од реакции
4.366
Цела Ломбардија, Мадрид, Калифорнија, во Кина не ги рачунам.
Футбалот ги зафркна таму, се претпоставува дека највеќе се заразиле на стадионите, илјадници наеднаш. Некогаш и добро е што немаме некој спорт - ете.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
840
Поени од реакции
1.258
Tesko e da se napravi izolacija na Skopje, nevozmozno e.:(
Зошто да е тешко, еве Бугарија види пред два дена влез и излез во сите градови само со посебна дозвола. Како што се зголемува број на заразени во Скопје, доста луѓе го напуштаат градот и идат као на посигурно каде што имаат станови/викендички, во Охрид, Источна Македонија итн. Во Охрид на пример преполно било со луѓе од Ск. Слободно движење од град во град, слободно ширење на вирусот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.111
Поени од реакции
12.173
Има што лажат несомнено. Ама не би искрено.

Да го праќаат бар тој брисот 1500ќе дадам не жалам.

Но да се визам во воз или автобус, ако сум потенцијална да заразам некој, ако не да се заразам.

Нема логика навистина ситуацијава.


Значи логика и теорија нема сите градови се зафатени, само за Битола и Прилеп се ќути. Шансите да нема случај на оваа бројка официјална во овие градови се рамни на нула.
Во Битола ги прскаше оној Ју Тубе Пранкот :facepalm:
..можно е друго, таму засега не се покажуваат симптоми...
Туку друго нешто, србите по некој медиуми лансираат инфо, наводно на кинески доктори, дека секој што ќе се зарази со коронавирус ќе му бидат оштетени алвеолите ?? Имаше за тоа некаде релевантно или е се уште е непознаница ??
Автоматски споено мислење:

Зошто да е тешко, еве Бугарија види пред два дена влез и излез во сите градови само со посебна дозвола. Како што се зголемува број на заразени во Скопје, доста луѓе го напуштаат градот и идат као на посигурно каде што имаат станови/викендички, во Охрид, Источна Македонија итн. Во Охрид на пример преполно било со луѓе од Ск. Слободно движење од град во град, слободно ширење на вирусот.
Грција пред некој ден, а сега и Хрватска забранија напуштање на општина каде жителот има трајно пребивалиште... значи не во Охрид, не би смееле ни во викендица на Треска да појдат тие од општина центар ??
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
840
Поени од реакции
1.258
КОВИД-19

Германија веќе ја рамни кривата на инфекции, вели шефот на јавното здравство

https://www.mkd.mk/svet/vesti/germanija-vekje-ja-ramni-krivata-na-infekcii-veli-shefot-na-javnoto-zdravstvo
Автоматски споено мислење:

https://www.mkd.mk/makedonija/obrazovanie-i-zdravstvo/naskoro-terapija-od-kinin-i-sumamed-za-koronavirusot-najavuvaat
Наскоро терапија од кинин и сумамед за коронавирусот, најавуваат од Министерството за здравство

За заболените од коронавирусот во земјава брзо ќе почне да се применува лекарска терапија од кинин и сумамед, најавуваат извори од Министерството за здравство.Според информациите од Министерството, сумамед има, сега се набавува кинин, и обезбедени се количини за околу 10 илјади пациенти.
Инаку, сумамед може да се купува само со лекарски рецепт и ќе биде на товар на Фондот за здравство.
Инаку, кининот е познат и како лек против маларија, а успешно с еприменувал и ХИВ вирусот, како и за САРС.
Многу несакани ефекти имало од Кининот, дури и фатални особено кај оние со кардиоваскуларни заболувања итн. затоа уште не им одобруваат етички, ќе експериментираат со леков ама ако нема друго тоа е.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0883944120303907

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1473309903008065
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.221
Поени од реакции
12.128
По се изгледа Шведска, Холандија и Англија имаат право во нивниот пристап на овој проблем.

СЗО вели дека целосно затварање на луѓето нема да помогне во сузбивањето на вирусот туку дека тој ќе се појави пак штом луѓето излезат од карантин.

Ова требаше у старт да биде јасно, без да каже СЗО. Меѓутоа полесно е да се биде хуман место разумен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.091
Поени од реакции
13.378
Цела Ломбардија, Мадрид, Калифорнија, во Кина не ги рачунам.
Збориш за земји кои се далеку над нас у развиеност.
И региони кои се затворија кога немаа више друго решение за да се запре ширењето.
Македонија нема ни капацитет ни можности, ни услови да го затвори Скопје. За еден Дебар, ангажирани се 1000 луѓе да го држат под клуч и тоа е град кој нема никаква индустрија или е од било какво витално значење на државата.
Така да целосен карантин у Скопје ќе се деси ако некад бидеме на ниво на тие шо ги наброја погоре.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
1.988
Збориш за земји кои се далеку над нас у развиеност.
И региони кои се затворија кога немаа више друго решение за да се запре ширењето.
Македонија нема ни капацитет ни можности, ни услови да го затвори Скопје. За еден Дебар, ангажирани се 1000 луѓе да го држат под клуч и тоа е град кој нема никаква индустрија или е од било какво витално значење на државата.
Така да целосен карантин у Скопје ќе се деси ако некад бидеме на ниво на тие шо ги наброја погоре.
Во моментов се согласувам со ова, но мислам дека ако недај боже се крене бројкава до некои 1000 луѓе (во рок од една недела т.е во краток период) од кои 800 да се Скопје, мислам дека ќе го затворат. И народот ќе го фати страв па 99% ќе останат дома и нема многу многу да се рашетуваат. Еве, не е дека не почитуваме мерки, последниве 3/4 дена реално нема движење (освен некој 500 луѓе паметни низ парк). Вчера полициски час за прв пат, па ако сме реални, добро пројде.

Стравот ќе си го направи своето. Али ако испадне дека џабе седиме дома, и за 2 месеци пак почне да се шири (како што пишуваат) ондак налет.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
529
Поени од реакции
1.452
... наводно на кинески доктори, дека секој што ќе се зарази со коронавирус ќе му бидат оштетени алвеолите ?? Имаше за тоа некаде релевантно или е се уште е непознаница ??
Има да научна стадија која го покажува тоа. Намален капацитет на белодробие. Имав постирано линк поназад.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.547
Поени од реакции
9.280
Збориш за земји кои се далеку над нас у развиеност.
И региони кои се затворија кога немаа више друго решение за да се запре ширењето.
Македонија нема ни капацитет ни можности, ни услови да го затвори Скопје. За еден Дебар, ангажирани се 1000 луѓе да го држат под клуч и тоа е град кој нема никаква индустрија или е од било какво витално значење на државата.
Така да целосен карантин у Скопје ќе се деси ако некад бидеме на ниво на тие шо ги наброја погоре.
Цели Филипини се у лок даун до 15 Април. Метро Манила ти е метропола поголема од цела Југославија заедно. Давао, Себу и уште 5-6 града има што се поголеми од Скопје. Ако се сака се може.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.467
Поени од реакции
11.027
По се изгледа Шведска, Холандија и Англија имаат право во нивниот пристап на овој проблем.

СЗО вели дека целосно затварање на луѓето нема да помогне во сузбивањето на вирусот туку дека тој ќе се појави пак штом луѓето излезат од карантин.

Целосно затварање нема да помогне, но ќе му даде време на системот да се спреми соодветно. Наместо да нарачува респиратори Шведска спрема ковчези за мртвите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.967
Кинин имаше во Швепс?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
1.680
Има али ептен мала концентрација, нема шанси да е ефективно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.440
Кинин имаше во Швепс?
да :D Само да не се предозираш со цистерна швепс и како што пиша една членка, дека и зуеле ушите од кининот после хахаха
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.091
Поени од реакции
13.378
Цели Филипини се у лок даун до 15 Април. Метро Манила ти е метропола поголема од цела Југославија заедно. Давао, Себу и уште 5-6 града има што се поголеми од Скопје. Ако се сака се може.
Ја не знам како успевате да праете споредби вакви.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
16.687
Поени од реакции
13.698
Абе маме да ебам. Грлото ми беше настинато пред 3-4 недели и шлајм имам/в. До некни пиев ладно пиво и газирано :icon_lol: и еве 3-4 дена само густи сок и чај. Тука премн дува и во грлото и во градите.

Сега последните 2 недели градите ми се тешки како со шлајм ама не кашлам, пијам течности на моменти ме подстегнуват. Немам температура и отежнато дишењеа вака мие скоро 2 недели. Коќе земам длабок воздух осеќам од грло до градите како воздухот да е премногу ладен, како кај настинка кога ќе преладиш. Немам ни температура, кашлица нити отежнато дишење сосем како настинка.

На моменти косата ми се крева а овде имаме еден доктор ма да уште немам картица од АОК (здраствено осигурување или што и да беше).

Во нашето градче нема заболени нити имам контакт со некој и ете во цела куќа се дружам сосите никој го немам префатено.

Ептен зезната ствар... Нека заврши побрзо оти обична настинка да има чоек ќе се мрдни.

Добро е шо во Германија има подобрување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom