Коронавирус (COVID-19)

Член од
20 април 2012
Мислења
3.312
Поени од реакции
8.394
Допрва ќе моли цел Балкан, на сметка на Мира Дизел ликови испушти медицински кадар во Германија, редно беше да се истрпат последиците.
Сега нека бараат стручњаци кај партиските лепачи на плакати.Нели тие им беа најбитни на партиве!?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.182
Поени од реакции
12.665
Дечки само,лекарство од маларија му е мајката.
еве читам сабајлево додека не се пронајде лекарство назначено специјално за КОВ19 ќе се користи лекарство против маларија! Тоа е официјално.

исто официјално е дека Москва купува од Бразил и Тајван уште 20.000 апарати по итна постапка.
Дека нема ))))
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.552
Поени од реакции
2.298
Од многу гомна јадење, кренав температура и јас. Засега ниска температура, со затнат нос без да тече. Првите симптоми ги имам, иако немам кашлица, а не чувствувам ниту болка во грлото. Повеќе е како болка од синуси.
Не сум бил на страна, ниту пак сум контактирал со некој од странство или некој за кој знам дека е заразен. На работа одев скоро редовно и имав контакт со некои 5-6 луѓе, со редовни коростења на анти септици.
Ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата. Имам и потечна столица, иако тоа ми личи дека е од што сум напрегнат во моментов.
Стравот веќе ми се роди, не заспав цела вечер :D Значи ако се јавам за тестирање, никогаш нема да дојдам на ред ради тоа што не сум контактирал со заболен?
I mene nosot mi techit po malku vekje edna nedela i isto tolku vreme cuvstvuvam deka poteshko disham na momenti. Se e do psiha.....
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
55.562
Психички е повеќе, јас се истрипав досега неколку пати дека имам темература.
Самата атмосфера те прави да се почуствуваш така, ништо не ти е.


ПС:Лесно ти е тебе на 11+ шо да кажат некои со температура 11 степени под нулата, тие нека му ја мислат :icon_mrgr:
Работата е што неколку денови се чувствувам "ко да ќе се разболам". Психата почна да ме убива кога дознав дека пред да настане хасов, сум седел во кафич со еден што се вратил од Милано, кога таму веќе беше лоша состојба. Од тогаш, помина повеќе време отколку што трае инкубација и никој од друштвото немаше никакви симптоми. Сепак, доволно за да губам впздух при дишење :D
На работа константно се разговараше на тие теми, само корона, корона, корона. Откако не пуштија да работиме од дома преку еден ден, малку се опуштив. Ама, изгледа премногу, затоа што викендов работевме во двор, а јас најчесто бев во кратки. Се пуштив и еднаш со точак низ населба, се напрегав со возење по угорници.
Сепак, ме плаши тоа што работата ми е во строг Центар каде што се движат туристи. До претходната недела, одев со автобус на работа (од понеделник пешки), сум јадел и пазарел од места во ГТЦ, иако константно сум користел антисептици. На работа сме биле само по двајца во канцеларија последнава недела и сите се придржувале максимално до мерките. Никој нема никакви симптоми.
Во секој случај, не е дека не сум бил изложен на опасности, од каде да знам дали во продавница имало некој заразен...
Во последниве 15 дена, сум имал контакт едвај со 10тина души и тоа најблиските. Никој нема никакви симптоми, освен што татко ми буфта од пушење две кутии цигари на ден :D
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.182
Поени од реакции
12.665
Од многу гомна јадење, кренав температура и јас. Засега ниска температура, со затнат нос без да тече. Првите симптоми ги имам, иако немам кашлица, а не чувствувам ниту болка во грлото. Повеќе е како болка од синуси.
Не сум бил на страна, ниту пак сум контактирал со некој од странство или некој за кој знам дека е заразен. На работа одев скоро редовно и имав контакт со некои 5-6 луѓе, со редовни коростења на анти септици.
Ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата. Имам и потечна столица, иако тоа ми личи дека е од што сум напрегнат во моментов.
Стравот веќе ми се роди, не заспав цела вечер :D Значи ако се јавам за тестирање, никогаш нема да дојдам на ред ради тоа што не сум контактирал со заболен?
вирусна инфекција имаш,немаш корона ))))
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.795
Поени од реакции
17.317
Дечки само,лекарство од маларија му е мајката.
еве читам сабајлево додека не се пронајде лекарство назначено специјално за КОВ19 ќе се користи лекарство против маларија! Тоа е официјално.

исто официјално е дека Москва купува од Бразил и Тајван уште 20.000 апарати шо итна постапка.
Дека нема ))))
Ima, oti da nema? Ali koj ide prv dobiva prv pa i mora mozebi povekje da plati, neli. Ne treba da se stedi na ova posto momentalno e najdobra investicija pa i za vo idnina. Duri vo Makedonija ne uspevaat da donesat smesna brojka aparati, drugi drzavo uste pred nekolku dena reagiraa. Primer Germanija, koja momentalno vazi za dobro opremena zemja, po brz postapka poraca 10.000 novi aparati od Germanska firma, bez tenderi i pazaranje tuku ke ja plati pazarnata cena. Zaludno potroseno vreme so ogled deka ustavi znaat ekspresno preku nokj da menuvaat.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Ком 8 сутринта, заразените во БГ са веке 190, като един е во критична состоjба.
За последните 2 недели 200 000 бугарски грагани са се вратили во државата,а само за последниот ден 8000 по воздух и 15 000 по земja.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.182
Поени од реакции
12.665
Ima, oti da nema? Ali koj ide prv dobiva prv pa i mora mozebi povekje da plati, neli. Ne treba da se stedi na ova posto momentalno e najdobra investicija pa i za vo idnina. Duri vo Makedonija ne uspevaat da donesat smesna brojka aparati, drugi drzavo uste pred nekolku dena reagiraa. Primer Germanija, koja momentalno vazi za dobro opremena zemja, po brz postapka poraca 10.000 novi aparati od Germanska firma, bez tenderi i pazaranje tuku ke ja plati pazarnata cena. Zaludno potroseno vreme so ogled deka ustavi znaat ekspresno preku nokj da menuvaat.
кажаа нема,стопирана е порачката
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.816
Поени од реакции
4.366

Само спремен здравствен систекако Германскиот е лек за вакви епидемии.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.552
Поени од реакции
2.298
Работата е што неколку денови се чувствувам "ко да ќе се разболам". Психата почна да ме убива кога дознав дека пред да настане хасов, сум седел во кафич со еден што се вратил од Милано, кога таму веќе беше лоша состојба. Од тогаш, помина повеќе време отколку што трае инкубација и никој од друштвото немаше никакви симптоми. Сепак, доволно за да губам впздух при дишење :D
На работа константно се разговараше на тие теми, само корона, корона, корона. Откако не пуштија да работиме од дома преку еден ден, малку се опуштив. Ама, изгледа премногу, затоа што викендов работевме во двор, а јас најчесто бев во кратки. Се пуштив и еднаш со точак низ населба, се напрегав со возење по угорници.
Сепак, ме плаши тоа што работата ми е во строг Центар каде што се движат туристи. До претходната недела, одев со автобус на работа (од понеделник пешки), сум јадел и пазарел од места во ГТЦ, иако константно сум користел антисептици. На работа сме биле само по двајца во канцеларија последнава недела и сите се придржувале максимално до мерките. Никој нема никакви симптоми.
Во секој случај, не е дека не сум бил изложен на опасности, од каде да знам дали во продавница имало некој заразен...
Во последниве 15 дена, сум имал контакт едвај со 10тина души и тоа најблиските. Никој нема никакви симптоми, освен што татко ми буфта од пушење две кутии цигари на ден :D
Edinstveno shto "ne se slozuvam" so ekspertite na ovaa problematika e deka "lukot nema da ne spasi od virus". Sakam da kazam lupaj zdrava hrana, isfrli industriski shekjer od zivotot, jadi svezi salati sekoj den, ovoshje sekoj den, isfrli nezdrava industriska hrana kako pashteti, majonezi, kechapi, margarini, zdenki itn i taka d amu pomognime na organizmot nash ako nishto drugo barem polseno da se izbori so bilo kakva infekcija koja bi ja zakachile. Ova e moj sovet i jas se pridrzuvam do nego....
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.667
Поени од реакции
3.420
Не змам шо ти е поентава?Значи се работи за тешко болни,неизлечиви случаи.Кој би извршил еутаназија за обична настинка,алооо!:facepalm:
Поентата ми е дека ако е свесен пациентот треба сам да потпише еутаназија (да пишам и јас едно „алооо!“ или нема потреба) :)
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.288
Поени од реакции
3.076
Изгледајте ја емисијава од вчера на Васко Ефтов. Од прва до последна минута, се кажано на место. Посебно вие што мислите дека треба да се удри по патите на тие у администрација, кои најголем дел се сиромашни, а не по олигарсите кои ја опљачкаа државата, олигарси кои прават милијарди на сметка на напатениот и осиромашен народ, давајќи им минимални плати, третираќи ги ко робови. Али ако народот смета дека наместо по олигарсите треба да се удри по народот и не заслужува ништо подобро од ова што 30 години ни се дешава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.440

Оние кои што влегуваа во групниот карантин беа нервозни, а атмофсерата беше тензична. Една госпоѓа одбиваше да ги носи куферите, други господино панично бараше и молеше нешто од полицијата.
Што заклучуваме? Дека не е до условите, туку народот ни е бордерлајн ретардација со IQто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom