Коронавирус (COVID-19)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.090
Поени од реакции
6.429
Го фати некој делот со Авионот ?
Од Шпанија стигнал некој авион со наша заболена ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.437
6 нови заболени.
ЕДНА НОВОЗАБОЛЕНА со покачена температура патувала од барселона со авион. Имала ракавици и маска...
цццц
Дијаспорскине групи види ги.. Им кажуваат дека и да дојдат ваму дека ќе мора 14 ДЕНА КАРАНТИН тие упорно - prevozzzz od Ljubljana do Kochaniii?????? еден и вика седи си кај што си, таа му враќа, глеј си работа. Е вакви ќе не ебат
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341
А црквите и џамиите да ги затвореа? Нели господ е насекаде може и од дома да се молиме или онлајн евентуално.
Автоматски споено мислење:

Дијаспорскине групи види ги.. Им кажуваат дека и да дојдат ваму дека ќе мора 14 ДЕНА КАРАНТИН тие упорно - prevozzzz od Ljubljana do Kochaniii?????? еден и вика седи си кај што си, таа му враќа, глеј си работа. Е вакви ќе не ебат
Имав една наставничка во основно викаше - од главата си патиме.
 
Член од
5 јули 2014
Мислења
16
Поени од реакции
40
Вирусот нема својство да дели: мажи - жени, белци - црнци - жолти, македонци - албанци, СДСМ - ВМРО.
Дали има својство да дели стари - млади? Според мене го нема и тоа својство.
Според мене вирусот е на тенката линија: живот - смрт. Може да дели што е живот што е смрт.
И да имаш вирус зависи каде ќе те стави: сито и решето - живот или смрт. Ако те стави во живот ќе си живееш гајле немаш.
Таквото својство на вирусот е многу значајно за природната селекција - мислам дека и дедо Дарвин ќе се сложи.
Техниката отиде многу напред, не е следена од човерчкото однесување морал, општествена свест ....

Ама тенката линија е тенка линија: живот или смрт. И тука се појавуваат најразлични појави (види историја пред повеќе од 5000 години): вери, војни, апсолутисти... и нивното значење е во зависност колку ја држат тенката линија.
Ако таквото својство на вирусиот е негово, треба тој да се негува и на секој начин да се врши проучување бидејќи биологијата ќе оди многу напред.
Ако таквото својство му е наметнато тогаш е војна.
Војна е дури и ако не мора вистински да го има тоа својство доволно е да се збори дека го има но во големи размери.
Менаџинарање на својството.

Од Филипче слушам за црвен крст, од Шеќеринска немам ништо чуено за вирусот.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.540
Поени од реакции
11.298
Го фати некој делот со Авионот ?
Од Шпанија стигнал некој авион со наша заболена ?
Доаѓала од Барселона, веќе имала покачена температура и самата се заштитила така да Филипче рече дека мала е шансата да има трансмисија на вирусот. Во секој случај, им било посочено дека треба да одат во самоизоалија во наредните денови со цел да се види да не се појават симптоми.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.728
Поени од реакции
19.154
У тај случај јас доброволно се пријавувам да ми инјектираат корона дикер у вена. Е само после прележување Златото нема да го давам џабе. :neetaka: Богами ќе си го викнам адвокато тогај да ми направе фино лепо законски договор за секоја капка злато која евентуално би ја дал.
... но треба да бидеш сигурен дека имаш силен имунолошки систем и ќе развиеш антитела на корнавирус Ковид19 и ќе го победиш, па после ќе размислуваш за профит!
... инаку медицинската литература објавена за време на пандемијата на шпанскиот грип од 1918 година вклучува извештаи за случаи кои опишуваат како трансфузија на крвни производи (плазма) добиени од преживеани придонеле за намалување на смртта од 50% кај тешко болни пациенти, во 1934 година, појавата на сипаници во Пенсилванија била стопирана кога се дало трансфззија (серум) од првиот заразен студент кој неговиот имунолошки систем се изборил и успеал со своја крв да спаси 62 колеги студенти, а само тројца од 62 развиле сипаници во сите блага форма...

... и на крај да спомнам за последните актуелни вируси на ебола и птичји грип било изведена ткму ваква метода на внесување на плазма со антитела од пациенти кои го победиле вирусот, да го зајакнат имунолошкиот систем на нови заразени пациенти, но пак ќе напоменам во вистинско време на третман...
...„ Takeda Pharmaceutical Co“ has said it is using the blood plasma of people who have recovered from Covid-19 as part of their research !..,, во тек е изработка на „вакцина“ на овој принцип, што ќе биде ќе видиме има тука многу процедури и многу вложени пари!
 
Последно уредено:

Dino-Juve

Juve Per Sempre
Член од
20 октомври 2005
Мислења
1.146
Поени од реакции
458
Дијаспорскине групи види ги.. Им кажуваат дека и да дојдат ваму дека ќе мора 14 ДЕНА КАРАНТИН тие упорно - prevozzzz od Ljubljana do Kochaniii?????? еден и вика седи си кај што си, таа му враќа, глеј си работа. Е вакви ќе не ебат
Јас кога зборував пред неколку дена за двајцата сопружници од Дебар на некој му беше како зафрканција кажав дека вака ќе биде, тие двајца па сопружниците партал имаат направено, доаѓање од Италија болни со симптоми на вирус мислеле дека е обична настинка, си иделе секаде по гости си се шетале демек да се видиме со луѓево абе убаво еден имаше напишано од главата си патиме..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.728
Поени од реакции
19.154
Не знам што чекаат нашиве? По примерот од соседните земји да се воведе под итно кризна/вонредна состојба во целата држава и затварање на границите.
... ќе воведат од понеделник, овие два дена ќе даваат информации што значи тоа „вонредна сотојба“ за да не би дошло до паника меѓу народот!
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.786
Поени од реакции
1.242
таа од барса ако не повлече уште некој со неа ќе биде океј.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341
Ова е исто како со грипот во Америка, догодина не верувам дека ќе има некоја пандемија бидејќи веќе заразените организми ќе се спремни на ваков вирус.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.254
Поени од реакции
14.383

Kajgana Shop

На врв Bottom