Коронавирус (COVID-19)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341
Напротив Кочани, Виница, Струмица и Делчево има најмногу што ќе дојдат од Италија. Ене ги плачат по групите дека нема што да прават таму, досадно и се било затворено. Ќе си дојдат и ќе акаат по гости.

Преку Хоргош ќе навалат, а на другите граници ги враќаат. И оваа треба да ја затворат.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Немале што да праат, па сега нега ги убијат старците што останале по градовиве. ццц
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.169
И заби поправање, и козметички салони и фризери - треба да се одложи. Претпоставувам како и во болниците за мој термин што откажуваат, и стоматолозите ќе откажат обични поправки, и ќе работат само на ургентни случаи.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.044
Поени од реакции
14.106
Се вратив од Дубаи пред неколку дена, таму значи никој не се замара, еден куп луѓе, кај и да одиш луѓе околу тебе, редици, гужва.. и пак ништо не е затворено, сите атракции си функционираат, метрото си работи, не се превзимаат никакви мерки, нема паника. А толку развиена држава, ем нели спаѓа во "средно ризични земји".
Се враќам во вукојебината, што да видам, испаничени говеда, мерки за затварање на локали и се живо и диво, макарони, шпагети, тоалет и паштета испокупено, абе што да ти расправам.. најмил ни е нас животот на македончињата.

Па и ги читам на социјалните мрежи, агресивни се станати, паника левел максимум, пцујат и колнат по се живо и диво, посебно по одредени локали кои изјавија дека ќе работат или по локалите кај што има гужва. УЖАС!
Ова беше да се пофалиш дека у Дубаи си бил?

Цел ебан свет презема драстични мерки што ќе ја ебат екомонијата во најмала рака 2 години.
Летовите према америка се блокирани, сите конференции се откажани, во некои земји (или региони) има тотален локадун.
Во Италија, Шпанија, Јапонија, Шведска нема ништо по маркети, и ти најде да јадеш гомна за нас?

Цела земја треба да се затвори тука, ако ескалира бројот на заразени со сличен раст како во другиве земји, ќе колабираме за 5 дена.
 
Член од
5 јули 2014
Мислења
16
Поени од реакции
40
КИНА соопшти дека во четвртокот, врвот на сегашната појава на коронавируснаta болест (СОVID-19) во земјата е завршен, неколку часа откако Светската здравствена организација ја прогласи епидемијата за пандемија.

Новите случаи постојано опаѓаат и целокупната епидемиска состојба останува на ниско ниво во Кина, рече Ми Фенг, портпарол на Националната здравствена комисија, на прес-конференција во Пекинг.

Ми рече дека бројот на нови потврдени случаи во Вухан, епицентарот во Централната кинеска провинција Хубеи, се спушти на една цифра, со само осум случаи пријавени во средата.

Не се пријавени нови случаи во другите градови Хубеи веќе една недела по ред. Само седум нови случаи се пријавени во кинеското копно надвор од Хубеи, но шест се увезени од странство, додаде тој.

Ми рече дека најголем приоритет треба да се даде на лекување на пациенти и вети дека нема да се релаксираат или да се откажат од напорите во работата за превенција и контрола на епидемијата.

Карактеризацијата на СЗО на епидемијата во „пандемија“ има за цел уште еднаш да ги повика своите членови да преземат понатамошни политички обврски и да вложат повеќе ресурси за да се свртат работите во битката против вирусот, рече Ми.

Од избувнувањето на СОVID-19, Кина презеде најсеопфатни, најстроги и темелни мерки за превенција и контрола, стекнувајќи драгоцено време за себе и за другите земји и региони во поставувањето на сопствена превенција и контрола на епидемијата, додаде тој.

„Кина внимава на сегашното брзо глобално ширење на епидемијата и може да соживува со другите земји во однос на притисокот во превенцијата и контролата“, рече Ми. Извор
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.719
Поени од реакции
13.291
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/6j7KBL/larmet-fran-sjukhusen-allvarlig-bristsituation-pa-kort-och-lang-sikt

Во превод, со 700 заболени ( и тоа ова откако вчера објавија дека ќе тестираат само тешки случаи ) Шведска се соочува со недостиг на медицински материјали.

Значи доста какање за нешо што е глобален проблем, не е само во МК.

И тука се купува панично, и јас искрено се спремам пошто сигурна сум дека за некој ден ќе букне ненормално тука.

Верувам дека е така, само некако верувам и дека ние тука во Македонија сме задња рупа на свирало споредени со земји ко Шведска, покрај тоа што абер неаме што би праеле кога би избила епидемија, а нели и тоа што немаме никакви капацитети, треба да си среќен да начекаш рентген да работи откако ќе си чекаш месец дена мој термин. И тоа не е така поради глобалната ситуација туку отсекогаш така сме кубуреле.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341
Се вратив од Дубаи пред неколку дена, таму значи никој не се замара, еден куп луѓе, кај и да одиш луѓе околу тебе, редици, гужва.. и пак ништо не е затворено, сите атракции си функционираат, метрото си работи, не се превзимаат никакви мерки, нема паника. А толку развиена држава, ем нели спаѓа во "средно ризични земји".
Се враќам во вукојебината, што да видам, испаничени говеда, мерки за затварање на локали и се живо и диво, макарони, шпагети, тоалет и паштета испокупено, абе што да ти расправам.. најмил ни е нас животот на македончињата.

Па и ги читам на социјалните мрежи, агресивни се станати, паника левел максимум, пцујат и колнат по се живо и диво, посебно по одредени локали кои изјавија дека ќе работат или по локалите кај што има гужва. УЖАС!
И во Италија беше така до пред 10 дена, сега докторите мораат да бираат кого ќе пробаат да го спасат а кого ќе го пуштат курбан.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Се вратив од Дубаи пред неколку дена, таму значи никој не се замара, еден куп луѓе, кај и да одиш луѓе околу тебе, редици, гужва.. и пак ништо не е затворено, сите атракции си функционираат, метрото си работи, не се превзимаат никакви мерки, нема паника. А толку развиена држава, ем нели спаѓа во "средно ризични земји".
Се враќам во вукојебината, што да видам, испаничени говеда, мерки за затварање на локали и се живо и диво, макарони, шпагети, тоалет и паштета испокупено, абе што да ти расправам.. најмил ни е нас животот на македончињата.

Па и ги читам на социјалните мрежи, агресивни се станати, паника левел максимум, пцујат и колнат по се живо и диво, посебно по одредени локали кои изјавија дека ќе работат или по локалите кај што има гужва. УЖАС!
I kaj nas do pred nekolku dena nikoj ne se zamarase ,sega stanuva poseriozno,a spored tebe sto treba da se ponasame deka nema nikakva opasnost pa da docekame da se slucuva ona od Italija,vo sekoj slucaj podobra e preventiva.Za ovie sto gi krenaja od marketite brasnoto,makaronite i toaletnata i jas se smeev do vcera no ete ispaga deka i tie mozebi bile vo pravo,sto ako se sluci da treba samo so dozvola da izleguvame od doma
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.827
Поени од реакции
8.730
Ова беше да се пофалиш дека у Дубаи си бил?
Не, да споредам колку сме бедни.
Автоматски споено мислење:

Оди на кафица денеска, немаш гајле.
Е не, дома ќе седам, ќе јадам мекици од залихата на брашно на мама.
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
А ако се пренесува, тоа секако е божја казна поради некој сторен грев, па е заслужено. Како и да вртиш со нив не се излегува на крај. Божја волја.

Туку, малку ми е чудно што на Косово и во Црна Гора нема заболени. Навистина нема или никој не води сметка? Што е со Турција, која е меѓу најголемите авионски раскрсници во светот, а притоа е старател на по некој милион мигранти? Кога сме кај мигрантите, дали некој ги тестира сите оние малубројни печалбари од Бангладеш, Пакистан и сл. кои поминуваат низ Македонија?
Za verskite fanatici ne vredi da se zboruva,a inaku kolku pomalku se testira tolku pomalku zaboleni.Samo vo anglija se igrase fudbal do posledno so polni tribini pa sega koga pocnaja da gi proveruvaat fudbalerite izlegoja eden kup zarazeni
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
82
Поени од реакции
278
https://archive.4plebs.org/pol/thread/241674007/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

Не сум многу по теории на заговор но кој сака ова може да го прочита - Објавено е 31 ЈАНУАРИ!

Во кратки црти - меѓу вработени во WHO , CDC и други светски здраствени компании се знаело за потенцијалното сценарио со вирусот дури е погодена и државата што ќе биде прва после Кина - Италија и најпогедениот град (Милано) и дека се криела ситуацијата бидејќи не сакаат да створат паника меѓу народот. ( Оваа е интересна точка бидејќи на 31 јануари Италија почнува ширењето на вирусот во Италија - значи некако се знаело однапред )

Инсајдерот кажува дека се очекува пад на акциите и ги советува другите да продаваат / купуваат акции заради вирусот како и масовно ширење на вирусот низ цел свет со можност за мутација во наредниот период
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.356
Поени од реакции
8.428
Не, да споредам колку сме бедни.
Автоматски споено мислење:


Е не, дома ќе седам, ќе јадам мекици од залихата на брашно на мама.
Priznaj, imas kafic/restoran/teretana, zatoa ti preci narodot da sedi doma :D

Anyways, sojuznite drzavi vo Germanija edna po edna gi zatvoraat skolite, vklucitelno i mojata. Jas se prefrlam definitivno na vezbanje doma i trcanje nadvor namesto teretana, jebiga. Ocekuvam i celosen Home Office od ponedelnik, megju lugje samo po potreba (market, doktor i sl.).
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
2.151
Поени од реакции
3.090
Избегавајте ги Гостивар Дебар па и Тетово по секоја цена. Исто, и истокот и источните села се за избегавање. Каратманово, па надолу Кочани Делчево Виница.. се живо е вратено од Италија. Верувам дека има заболени ама поима немаат а и мислат дека е грипчето, ќе видиме за 1 недела
Ова "ќе видиме за 1 недела", од кога да почнеме да броиме, зашто и пред 1 недела викаа ќе видиме за 1 недела. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom