Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.437
Синодит на грчката православна црква тврди дека вирусот не се пренесува со причеста Синодот
Ова религискиве ботови масакр ќе направат, ебати виролозите
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.189
Поени од реакции
1.752
Можи да му се верува на околните гласини? Јас имам брачеда во Гостивар, вика многу албанци се вратиле од Италија таму.
 
Член од
5 јули 2014
Мислења
16
Поени од реакции
40
Италианска бабичка Роза што го прележалa вирусот дава совети со доза на хумор. Види

Советите се едноставни лесни за примена и ефтини. Покрај другото советува нов конкретен начин на поздравување, при кој ќе нема гушкање, прегрнување, бакнување.

Советите на бабичката во многу се поклопуваат со советите на Докторот Џејмс Робб (пракса (многу нагледна и лесна за разбирање) и теорија).

Докторот Робб е признат эксперт во областа на биолошките испитувања со повеќе од 50-годишно искуство во работата во областа на молекуларнота патологии, вирусологии и генетика. Тој е консултант-патолог во Националниот институт за рак на САД и во одделот за биолошки репозитории и истражувања на биологишки примероци. Џејмс Робб објавил отворено писмо «што јас правам во врска со приближувачката пандемија од коронавируса COVID-19», предава Slippendisc
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.824
Поени од реакции
8.728
Се вратив од Дубаи пред неколку дена, таму значи никој не се замара, еден куп луѓе, кај и да одиш луѓе околу тебе, редици, гужва.. и пак ништо не е затворено, сите атракции си функционираат, метрото си работи, не се превзимаат никакви мерки, нема паника. А толку развиена држава, ем нели спаѓа во "средно ризични земји".
Се враќам во вукојебината, што да видам, испаничени говеда, мерки за затварање на локали и се живо и диво, макарони, шпагети, тоалет и паштета испокупено, абе што да ти расправам.. најмил ни е нас животот на македончињата.

Па и ги читам на социјалните мрежи, агресивни се станати, паника левел максимум, пцујат и колнат по се живо и диво, посебно по одредени локали кои изјавија дека ќе работат или по локалите кај што има гужва. УЖАС!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.777
Поени од реакции
7.572
Темава е во здравје, и иако се согласувам дека пандемијата прави тежок удар на сите полиња, во овој подфорум се зборува/пишува за здравје.
Факт е дека економските ефекти на пандемијата се разорни и апсолутно не може да се занемарат ама се сосема друг аспект и тема на разговор.
Во оваа тема држете се до здравствениот аспект. Има подфорум економија кај што може (и треба) да се отвори таква тема зашто не’ чека доста големо успорување на светската економија.
Ама овде на оваа тема ајде прво да се научиме да миеме раце и да седиме дома.
@Peja989 @Ilumious фала ви на помошта.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.425
Поени од реакции
16.171
Колега ми кажа сабајлево дека вриело старци во 7ца. Не знам како било по другиве линии ама што им е бе? Најранлива категорија се, ама пазарчето не смее да трпи поради еден вирус.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.656
Синодит на грчката православна црква тврди дека вирусот не се пренесува со причеста Синодот
А ако се пренесува, тоа секако е божја казна поради некој сторен грев, па е заслужено. Како и да вртиш со нив не се излегува на крај. Божја волја.

Туку, малку ми е чудно што на Косово и во Црна Гора нема заболени. Навистина нема или никој не води сметка? Што е со Турција, која е меѓу најголемите авионски раскрсници во светот, а притоа е старател на по некој милион мигранти? Кога сме кај мигрантите, дали некој ги тестира сите оние малубројни печалбари од Бангладеш, Пакистан и сл. кои поминуваат низ Македонија?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.437
Колега ми кажа сабајлево дека вриело старци во 7ца. Не знам како било по другиве линии ама што им е бе? Најранлива категорија се, ама пазарчето не смее да трпи поради еден вирус.
Сега само што поминав покрај кафичот од сликата вчера, со дечиштата. Имаше 7-8 бумери на кафе седнати, споиле маси. :D
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.425
Поени од реакции
16.171
Сега само што поминав покрај кафичот од сликата вчера, со дечиштата. Имаше 7-8 бумери на кафе седнати, споиле маси. :D
Хаха, сигурно муабетот им е, тегнам лук и полкило ракија секој ден, нека се пази корона од мене хехехе, мрш у кучи !
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.305
Поени од реакции
6.627
Се вратив од Дубаи пред неколку дена, таму значи никој не се замара, еден куп луѓе, кај и да одиш луѓе околу тебе, редици, гужва.. и пак ништо не е затворено, сите атракции си функционираат, метрото си работи, не се превзимаат никакви мерки, нема паника. А толку развиена држава, ем нели спаѓа во "средно ризични земји".
Се враќам во вукојебината, што да видам, испаничени говеда, мерки за затварање на локали и се живо и диво, макарони, шпагети, тоалет и паштета испокупено, абе што да ти расправам.. најмил ни е нас животот на македончињата.

Па и ги читам на социјалните мрежи, агресивни се станати, паника левел максимум, пцујат и колнат по се живо и диво, посебно по одредени локали кои изјавија дека ќе работат или по локалите кај што има гужва. УЖАС!
Не треси зелени
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.186
Неколку експерти изјавија дека десоцијализацијата е најдобра мерка и навистина е така според она што се случува во црвените зони во Кина и Италија.


Што побргу сфатиме и примениме, помалку штета ќе имаме. При ваквиве резултати кај црвените зони во Кина и Италија, смешно е воопшто да се разгледува лабавиот пристап како опција.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
2.790
Поени од реакции
4.341
И го имаме најпаметниот во цела Австрија и светот - вирусологот и инвеститор на сите времиња - проследен со многу пофалби од неговата секта
 

Kajgana Shop

На врв Bottom