Коронавирус (COVID-19)

Член од
12 септември 2016
Мислења
51
Поени од реакции
166
Институт за јавно здравје, комбиниран брис од нос и грло, PCR тест за SARS-CoV-2.
Заедно со симптомите, заедно со тестот на брат ми... Нема потреба да барам влакна во маргините за грешка. Тоа е тоа.
После 300 обиди конечно и мојот тест е позитивен..После 5 дена, прв пат кренав температура, носот и грлото ги регулирам со оперил и прополис, среќа за сега мојве се добро и негативни..Од време на време пијам парацетамол+витамин ц+ витамин д, многу витамини и то е то, за сега лесно се справуваме, очигледно повеќето сме закачиле Омикрон..Понеделник планирам да правам крвна слика па да видиме што треба да регулираме..Со помин на сите..И за тие шо се прает паметни и се чудет зошто правиме 300 теста, е ради ова, после 3 обиди сум позитивен и колку толку ги заштитив мојте..Ние сме млади и здрави, ама не секој може толку лесно да се справи со вирусот..Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.192
Поени од реакции
19.946
Институт за јавно здравје, комбиниран брис од нос и грло, PCR тест за SARS-CoV-2.
Заедно со симптомите, заедно со тестот на брат ми... Нема потреба да барам влакна во маргините за грешка. Тоа е тоа.

Потемелно, можам само за 2-3 недели да направам и серумски тест за присуство на Igg антитела.
... јас во тој институт на почеток на пандемија чекав два дена за службен личен резултат, зборуваме за итен резултат, не добиен ниту лично ниту службено, да на крај ми кажат усно „негативен“ до ден денес непуштено написмено, така да не ми кажувај за „Институт“....вака звучи помпензно, а каков хаос има таму па па па!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.152
Поени од реакции
11.276
После 300 обиди конечно и мојот тест е позитивен..После 5 дена, прв пат кренав температура, носот и грлото ги регулирам со оперил и прополис, среќа за сега мојве се добро и негативни..Од време на време пијам парацетамол+витамин ц+ витамин д, многу витамини и то е то, за сега лесно се справуваме, очигледно повеќето сме закачиле Омикрон..Понеделник планирам да правам крвна слика па да видиме што треба да регулираме..Со помин на сите..И за тие шо се прает паметни и се чудет зошто правиме 300 теста, е ради ова, после 3 обиди сум позитивен и колку толку ги заштитив мојте..Ние сме млади и здрави, ама не секој може толку лесно да се справи со вирусот..Поздрав
Сѐ супер, освен парацетамолот... Ама секој со своето. Посебно ако ти е на рецепт, но ако не е тогаш обавезно направи муабет со писмен доктор.

... јас во тој институт на почеток на пандемија чекав два дена за службен личен резултат, зборуваме за итен резултат, не добиен ниту лично ниту службено, да на крај ми кажат усно „негативен“ до ден денес непуштено написмено, така да не ми кажувај за „Институт“....вака звучи помпензно, а каков хаос има таму па па па!
Мене ми е жал за твоето лошо искуство. Но зошто сметаш дека таа анегдота е правило за институцијата?
И да не ме разбереш погрешно... Се прашувам дали на лошово искуство можеби да не претходела некоја од тебе иницирана дискусија (со вработените) за методите и ефикасноста на тестовите, и/или други моменти за кои љубиш да одиш во детали (а без да ги сослушуваш туѓите аргументи)? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.192
Поени од реакции
19.946
Мене ми е жал за твоето лошо искуство. Но зошто сметаш дека таа анегдота е правило за институцијата?
И да не ме разбереш погрешно... Се прашувам дали на лошово искуство можеби да не претходела некоја од тебе иницирана дискусија (со вработените) за методите и ефикасноста на тестовите, и/или други моменти за кои љубиш да одиш во детали (а без да ги сослушуваш туѓите аргументи)? :)
... за мене не беше лошо искуство, напротив на време во почеток на пандемија видов како функционираат работите, моето тестирање беше наложено не по моја волја и покрај моето негодување дека нема потреба за тестирање, па додека не се добие резултат сите вработени бевме дома на ,,принудна,, изолација уште еден кикс како не смеат службено во ист момент сите да се тестираат, зошто додека се чека резултат сите се отстранети од работа, а се враќаат по добиен негативен резултат, само мојот резултат никаде го немаше, па принудно седев дома од една страна, а од друга страна ти викаат мора да се вратиш на работа, еве службено усно ќе кажеме дека е негативен тест...да не должам, ништо не им е како треба, хаос им е внатре,
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.247
Поени од реакции
5.982
Некако сега од кога зимава и се измешаа вирусиве, сезонски, ковид, омикрон и што уште нема луѓево се со доза страв малку.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.152
Поени од реакции
11.276
Позитивни рапид/брзи тестови направени во Бионтек, влагаат во системот на Здравство?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.152
Поени од реакции
11.276
Ти зедоа лични податоци?
Не е за мене, прашувам општо.

Во Бионтек велат дека резултатите влегуваат во системот на Здравство. Матичната докторка вели не влегуваат... Потребата е потврдено болен човек (со домашен брз тест) да биде внесен во системот како болен. Најевтина опција се брзи тестови направени во лабораторија. Прашањето е дали резултатите влегуваат во системот на Здравство.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.322
Поени од реакции
6.932
Не е за мене, прашувам општо.

Во Бионтек велат дека резултатите влегуваат во системот на Здравство. Матичната докторка вели не влегуваат... Потребата е потврдено болен човек (со домашен брз тест) да биде внесен во системот како болен. Најевтина опција се брзи тестови направени во лабораторија. Прашањето е дали резултатите влегуваат во системот на Здравство.
Ако тестот го направи лабораторија и е позитивен ќе влезе. Затоа и прашав за податоци.

Лабораториите се оние кои ги пријавуваат позитивните наоди, па после истите ги добиваат и матичните.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.152
Поени од реакции
11.276
Знам како е општо, дилемата ми е конкретно за резултатите од брзите тестови дали им влагаат во системот на Здравство, и дали баш од сите лаборабатории. Зошто матичната докторка вели дека од некои лаборатории брзите тестови не влегуваат во системот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.152
Поени од реакции
11.276
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.744
Поени од реакции
13.932


Докторов му нацрта се до детали, тиквата од министер со вечната приказна, за ваше добро, ги слушаме производителите. Гарант и дечково од видеото седи пред коперација и вика 5г ставале во вакцините, и да антиваксер е.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.467
Поени од реакции
11.027
Има некој искуство со осип и чешање по цело тело? Позитивен тест пред 7 дена, цело време имам чешање по тело, особено рацете, стомакот и нозете. Досеа беше само црвенило ама вечерва на стомакот ми се појави и осип.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom