Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
аххх, тие ковид брзи тестови што живот ви значат се само за итна употреба, неакредитирани, неодобрени за воспоставување стерилно дијагноза КОВИД19,
исто како и д-димери тестот кој не смее и не треба да биде единствен за дијагностицирање на тромбоза без други дополнителни тестови, хемостаза и други испитувања, покачени д-димери не значи само „тромб“ и паника веднаш, али ај нема веза...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
ја правев брз тест вечерта кога пројавив симптоми (температура/малаксаност). Испадна негативен. Утре сабајлето пак брз тест - негативен, со уште посилни симптоми.
3 саати откако го правев вториот брз тест, направив пцр и попладнето стигнаа резултати дека сум позитивен.

Чисто да споделам и свое искуство дека брзите тестови се шлајм. Башка што за пцр не треба да се брца у нос како да се копа нафта на океан/море.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
ја правев брз тест вечерта кога пројавив симптоми (температура/малаксаност). Испадна негативен. Утре сабајлето пак брз тест - негативен, со уште посилни симптоми.
3 саати откако го правев вториот брз тест, направив пцр и попладнето стигнаа резултати дека сум позитивен.
Чисто да споделам и свое искуство дека брзите тестови се шлајм. Башка што за пцр не треба да се брца у нос како да се копа нафта на океан/море.
... и за колку време ти го дадоа резултатот од „ПЦР тестот“ (кој се брца исто и во нос и во грло - назофарингијални), а пошто пишуваш дека не ти брцале во нос туку само во уста и тој е исто така брз ПЦР тест што би рекол ти „брзи тестови шлајм“ или не се?!

RapidPCR09012021-1.jpg rapid-pcr-test-video-graphic.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Брзите тестови покажуваат послаба точност со Омикрон и плус ако сте вакцинирани. Затоа на крај ПЦР може само да даде сигурност. Сепак има симптоми како многу потење ноќе кои покажуваат на ковид и ако сте имале контакт со позитивен вероватноста е голема дека е ковид. Омикронот помал период е пренослив и затоа временскиот интервал кога покажуваат точно позитивно е доста намален. Најдобро е ако имате симптоми да направите 2 тестови со неколку саати разлика и секако многу е битно точна изведба. Најдобро друг да ви го брцне внос оти сам ако правиш има природен отпор да го пикнеш длабоко оти сепак е незгодно чувство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
ја правев брз тест вечерта кога пројавив симптоми (температура/малаксаност). Испадна негативен. Утре сабајлето пак брз тест - негативен, со уште посилни симптоми.
3 саати откако го правев вториот брз тест, направив пцр и попладнето стигнаа резултати дека сум позитивен.

Чисто да споделам и свое искуство дека брзите тестови се шлајм. Башка што за пцр не треба да се брца у нос како да се копа нафта на океан/море.
Само треба и да се прави вежна разлика - false negative e солидна можност за резултат од брз тест, false posive не баш.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
... и за колку време ти го дадоа резултатот од „ПЦР тестот“ (кој се брца исто и во нос и во грло - назофарингијални), а пошто пишуваш дека не ти брцале во нос туку само во уста и тој е исто така брз ПЦР тест што би рекол ти „брзи тестови шлајм“ или не се?!

Прегледај го приврзокот 318725 Прегледај го приврзокот 318726
Нема везе, не си ме сфатила што сакам да кажам.
 
Член од
18 ноември 2021
Мислења
45
Поени од реакции
53
A be nemozam da ve razberam na sekoe kivanje, kaslanje, malce pokacena temperatura sto trcate da se testirate, koa nemas nekoj poseriozen simptom da te maci nekolku dena. Koj kur ke ti znaci dali si pozitiven na kovid ili imas grip ili nastinka, sedi tamu doma dur te projde i toa e toa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
^ ^
Претпоставувам од една страна добро е што немаш здравствено ранливи постари родители, или друг најблизок. Или барем добро е за нив, ама од друга страна лошо е за тебе што вака не разбираш дека ако имаш блиски што се здравствено ранливи... Тогаш ќе направиш сѐ за да не ги заразиш. Ако имаш симптоми, секако ќе се тестираш за ако испадне дека си позитивен - блиските да ги заштитиш од себе.

Навистина не ми е јасно како ова, и општо емпатија за најблиските, мора да му се објаснуваат на некој без психопатски афинитети.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Брзите тестови покажуваат послаба точност со Омикрон и плус ако сте вакцинирани. Затоа на крај ПЦР може само да даде сигурност. Сепак има симптоми како многу потење ноќе кои покажуваат на ковид и ако сте имале контакт со позитивен вероватноста е голема дека е ковид. Омикронот помал период е пренослив и затоа временскиот интервал кога покажуваат точно позитивно е доста намален. Најдобро е ако имате симптоми да направите 2 тестови со неколку саати разлика и секако многу е битно точна изведба. Најдобро друг да ви го брцне внос оти сам ако правиш има природен отпор да го пикнеш длабоко оти сепак е незгодно чувство.
Точно. Наводно поголема концентрација од вирусот (зборуваме за омикрон сојот) има во грлото отколку во ноздрвите. Дури има неофицијални упатства брзите тестови да инволвираат и земање бриз и од грло - што е поделикатен зафат од земање бриз само од ноздрви (и со мали шанси за мала повреда, особено за неспретни и глупи луѓе): https://youtu.be/S9XR8RZxKNo?t=187

A study released on Wednesday on medRxiv ahead of peer review looked at 29 Omicron-infected workers in high-risk professions who had PCR and antigen tests done simultaneously on multiple days. The PCR tests of saliva detected the virus on average three days before the rapid nose-swab samples became positive.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
^ многу позитивни има и на брзи тестови. Моментално врие. Секој втор е позитивен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Премногу моменти се насобрани за сомнеж дека се работи за грип, а не сарс-ков-2. Како и да е, утре имам закажан тест па ќе знам за сигурно.
Резултатот е позитивен, или поконкретно: „Во испитуваниот примерок е детектирана РНК oд SARS-CoV-2“.

Инаку вчера ми беше подобро но денес мала регресија, мала но упорна температура од ~37.5, мало враќање на малаксаност, замор и главоболки... Се надевам дека нема да има потреба од кортикостероиди. Треба да истражам малку кои се времињата за почнување стероиди со Омикрон сојот, и кои стероиди се моментално на врвот за употреба... Да не е во тек некој?

Јас ова го следам генерално како протокол:

1641661042497.png
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Резултатот е позитивен, или поконкретно: „Во испитуваниот примерок е детектирана РНК oд SARS-CoV-2“.

Инаку вчера ми беше подобро но денес мала регресија, мала но упорна температура од ~37.5, мало враќање на малаксаност, замор и главоболки... Се надевам дека нема да има потреба од кортикостероиди. Треба да истражам малку кои се времињата за почнување стероиди со Омикрон сојот, и кои стероиди се моментално на врвот за употреба... Да не е во тек некој?

Јас ова го следам генерално како протокол:

Прегледај го приврзокот 318763
Јас после испиени 6 таблети сумамед продолжив со кортико и мислам дека таа терапија веднаш да ми ја дадеа, побрзо ќе оздравев....а ти се плашиш или што е работата со кортикото, не те разбрав!?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Протоколот на Eastern Virginia Medical School (EVMS) го фалеа лани како еден од понапредните и поуспешните. Тие користат (користеле) метилпреднисолон наместо најчесто употребуваниот дексаметасон, подобри резултати наводно.

Само сакам да ми се покриени аглите. Поголемиот дел од докторите се ОК, ама откај знам на кој ќе налетам ако мора да се иде на инфективна клиника. Да можам нешто од нешто да разберам од муабетот ако дојде до тоа... Од се што наоѓам на нет, автоимуната епизода ако се деси (скраја да е) може да биде од 5-6ти ден па натаму. Следам состојба на домашните, ниво на оксидација на крв посебно. Едноставано не сакам да оставам да стане критично за да се реагира.


Јас после испиени 6 таблети сумамед продолжив со кортико и мислам дека таа терапија веднаш да ми ја дадеа, побрзо ќе оздравев....а ти се плашиш или што е работата со кортикото, не те разбрав!?
Кај повеќето домашни вклучително и кај мене, ова бајаги удри на болки во грло, кашлање и шлајм. Се посомневав на секундарна бактериска инфекција, се консултирав со матичната докторока, и ни препорача антибиотици (Панацеф во случајов)... Си требаат антибиотици. Автоимуна епизода (скраја да е) ако има тек ќе се дешава. :-/
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Резултатот е позитивен, или поконкретно: „Во испитуваниот примерок е детектирана РНК oд SARS-CoV-2“.
... само комбиниран брис од нос и грло со RT-PCR за SARS-CoV-2 има некоја можна специфичност, но ограничена дијагностичка чувствителност за клиничката дијагноза на COVID-19!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Институт за јавно здравје, комбиниран брис од нос и грло, PCR тест за SARS-CoV-2.
Заедно со симптомите, заедно со тестот на брат ми... Нема потреба да барам влакна во маргините за грешка. Тоа е тоа. Најпосле маргините за грешка обично се исполнети со false negative резултати (често заради лошо земен брис), не со false positive грешки.

Потемелно, можам само за 2-3 недели да направам и серумски тест за присуство на Igg антитела. Но ако и после тоа некако ме сместиш во маргините за грешка, следно можам само да уплатам лото! :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom