Коронавирус (COVID-19)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
И јас закачив... Не сум се тестирал уште ама тоа е тоа. Краток период на икубација, втор ден по седење на иста софра со близок роднина (следниот ден разболен, тестиран, и потврден позитивен).
Симптоми: почна уште првиот ден со сосема малку болки во мускули и зглобови кои вториот ден прогресираа во поголеми, и чуство на ладно, голема главоболка и температура. Третиов ден сите симптоми се намалени за ~две третини.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
И јас закачив... Не сум се тестирал уште ама тоа е тоа. Краток период на икубација, втор ден по седење на иста софра со близок роднина (следниот ден разболен, тестиран, и потврден позитивен).
Симптоми: почна уште првиот ден со сосема малку болки во мускули и зглобови кои вториот ден прогресираа во поголеми, и чуство на ладно, голема главоболка и температура. Третиов ден сите симптоми се намалени за ~две третини.
Другар, со лесно!

Чекам пост за ден-два дека сѐ ти поминало и дека си застанал на нозе. (y)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
Со лесно за сите....

Лошата страна на Омикронов е изгледа слабата заштита од повторни зарази. Изгледа таа варијанта што е послаба, прави и послаби заштити

Вака од око...тешко со омикронов да се постигне колективниот имунитет ако временски се рашири пандемијата
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
98
Поени од реакции
487
Вакциниран сум со кинеска Синовак(втора доза примена одамна, крај на јули), во контакт многу пати секогаш негативен..Амаа, последниве 5-6 дена бев во близок контакт со 3 лица во различни случаеви...Тие испаднаа позитивни и на брзи тестови...Температурата цело време ми е 36,5(еднаш само 36,9 значи темп немам), 2 брзи теста негативни, единствено мака имам со грлово болит еве веќе 3 ден(лижам септолете и доста помага), претежно после будење, и многу ретко затнат нос, а кашлица 2х во денот, ништо страшно..Ама слушам како новиов сој можело да покажи негативен брз тест...Мислења, дали сум ја имал та среќа да фатам ? Не чуствувам мака, можам слободно да се движам, други болки ништо..Ма да бев будала си шетав по кратки ракави, мислев лето дошло:pos::pos:Не сум паничар, шо е то е, ама се чудам како само јас негативен, а сите околу мене позитивни, се чудам од каде таа среќа:sneaky:Ако има некој ново искуство нека кажи, јас внимавам колку што можам, сепак прашувам,не сакам никој да носам на душа
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Вакциниран сум со кинеска Синовак(втора доза примена одамна, крај на јули), во контакт многу пати секогаш негативен..Амаа, последниве 5-6 дена бев во близок контакт со 3 лица во различни случаеви...Тие испаднаа позитивни и на брзи тестови...Температурата цело време ми е 36,5(еднаш само 36,9 значи темп немам), 2 брзи теста негативни, единствено мака имам со грлово болит еве веќе 3 ден(лижам септолете и доста помага), претежно после будење, и многу ретко затнат нос, а кашлица 2х во денот, ништо страшно..Ама слушам како новиов сој можело да покажи негативен брз тест...Мислења, дали сум ја имал та среќа да фатам ? Не чуствувам мака, можам слободно да се движам, други болки ништо..Ма да бев будала си шетав по кратки ракави, мислев лето дошло:pos::pos:Не сум паничар, шо е то е, ама се чудам како само јас негативен, а сите околу мене позитивни, се чудам од каде таа среќа:sneaky:Ако има некој ново искуство нека кажи, јас внимавам колку што можам, сепак прашувам,не сакам никој да носам на душа
Другар реално без ПЦР не можеш сто посто да утврдиш ама вака од читање правеше негативен тест им немаш некои симптоми специфични само на Ковид. Има и други вируси знам по себе, секако прво умот е во ковид ама не мора да биде.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
2 брзи теста негативни
Брзите тестови лесно може да покажат false negative резултати, посебно лаици кога ги изведуваат. Мора длабоко навлегување со четчето и долго/споро ротирање, уште подобро и два пати во секоја ноздрва. Често гледам луѓе како само површно кратко го брцкаат четчето за земање семплови, па дури и по лабораториите. Во странство кога се тестирам, подетално/подлабоко/подолго трае земањето семпл.

единствено мака имам со грлово болит еве веќе 3 ден(лижам септолете и доста помага), претежно после будење, и многу ретко затнат нос, а кашлица 2х во денот, ништо страшно..Ама слушам како новиов сој можело да покажи негативен брз тест...Мислења, дали сум ја имал та среќа да фатам ? Не чуствувам мака, можам слободно да се движам, други болки ништо... сепак прашувам,не сакам никој да носам на душа
Инаку да, грло болење е уште еден симптом. Кај другиве веднаш се јави, кај мене третиов ден. Се поклпува со информациите од нет дека Омикрон сојот повеќе се осеќа на горните респираторни патишта.

Уште еден симптом што го имаме сите дома, е мала до нагласена болка во долниот дел на р’бетниот столб (покрај зглобовите општо, посебно колената во мојот случај). Мое размислување е дека болат местата кои често и претходно имале инфламација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...како да не сте разболиле од сезонски грип овој период уназад со години, па сега само ковид од болест постои, грип веќе не постои!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Симптомите се споредливи, но останува фактот дека брат ми веќе направи тест - и резултатот е позитивен.
Сите сме болни 2 дена после средбата со брат ми. Од другите заразени дома, само јас можам да донесам нешто од надвор, другите не се движат по затворени јавни простории.

Премногу моменти се насобрани за сомнеж дека се работи за грип, а не сарс-ков-2. Како и да е, утре имам закажан тест па ќе знам за сигурно. Или барам во маргината за грешка на тестот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Уште еден симптом што го имаме сите дома, е мала до нагласена болка во долниот дел на р’бетниот столб (покрај зглобовите општо, посебно колената во мојот случај). Мое размислување е дека болат местата кои често и претходно имале инфламација
Мислам дека болките во мускулите и зглобовите се доста поизразени кај омикронот во споредба со другите соеви. Температура некоја субфебрилна, треска и малаксаност.
Барем сега за сега, тоа можам да заклучам. И некако тешко е за дистинкција од инфлуенца. Прво те наведува да помислиш на инфлиенца, па на крај ковид излегува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Мислам дека болките во мускулите и зглобовите се доста поизразени кај омикронот во споредба со другите соеви. Температура некоја субфебрилна, треска и малаксаност.
Барем сега за сега, тоа можам да заклучам.
Не знам која е дефиницијата за субфебрилност. Можеби е така кај повеќето болни, ние имавме/имаме периоди со 38.5с до 39с, брат ми и повеќе 39.5с.
Малаксаност дефинитивно, вчера ни книгата не можев да ја држам во рака.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Не знам која е дефиницијата за субфебрилност. Можеби е така кај повеќето болни, ние имавме/имаме периоди со 38.5с до 39с, брат ми и повеќе 39.5с.
Малаксаност дефинитивно, вчера ни книгата не можев да ја држам во рака.
Со помин да е, што полесно да поминува!
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не знам која е дефиницијата за субфебрилност. Можеби е така кај повеќето болни, ние имавме/имаме периоди со 38.5с до 39с, брат ми и повеќе 39.5с.
Малаксаност дефинитивно, вчера ни книгата не можев да ја држам во рака.
Вакцина или прележаност претходно?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Синовак, две дози летово во Август. Татко ми Синофарм, брат ми Фајзер (он имаше најголема температура).
Без претходни прележувања.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
И јас закачив... Не сум се тестирал уште ама тоа е тоа. Краток период на икубација, втор ден по седење на иста софра со близок роднина (следниот ден разболен, тестиран, и потврден позитивен).
Симптоми: почна уште првиот ден со сосема малку болки во мускули и зглобови кои вториот ден прогресираа во поголеми, и чуство на ладно, голема главоболка и температура. Третиов ден сите симптоми се намалени за ~две третини.
... краток период на инкубација со нагла температура со попуштање трет ден чиста клиничка слика за сезонски грип! (y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Веќе ја покрив оваа теза, зошто го игнорираш напишаното?
Чуму?

Симптомите се споредливи, но останува фактот дека брат ми веќе направи тест - и резултатот е позитивен.
Сите сме болни 2 дена после средбата со брат ми. Од другите заразени дома, само јас можам да донесам нешто од надвор, другите не се движат по затворени јавни простории.

Премногу моменти се насобрани за сомнеж дека се работи за грип, а не сарс-ков-2. Како и да е, утре имам закажан тест па ќе знам за сигурно. Или барам во маргината за грешка на тестот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom