Коронавирус (COVID-19)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.323
Поени од реакции
29.788
Истражувањево подолу не знам дали е peer reviewed, ама знам дека би требало да се земе во обзир.

Abstract
The use of mRNA vaccines in pregnancy is now generally considered safe for protection against
COVID-19 in countries such as New Zealand, USA, and Australia. However, the influential CDC-
sponsored article by Shimabukuro et al. (2021) used to support this idea, on closer inspection, provides
little assurance, particularly for those exposed in early pregnancy. The study presents falsely reassuring
statistics related to the risk of spontaneous abortion in early pregnancy, since the majority of women in
the calculation were exposed to the mRNA product after the outcome period was defined (20 weeks’
gestation).
In this article, we draw attention to these errors and recalculate the risk of this outcome based on the
cohort that was exposed to the vaccine before 20 weeks’ gestation. Our re-analysis indicates a
cumulative incidence of spontaneous abortion 7 to 8 times higher than the original authors’ results
(p < 0.001) and the typical average for pregnancy loss during this time period. In light of these findings,
key policy decisions have been made using unreliable and questionable data. We conclude that the
claims made using these data on the safety of exposure of women in early pregnancy to mRNA-based
vaccines to prevent COVID-19 are unwarranted and recommend that those policy decisions be
revisited.
Copyright © The Authors — Published Under the Creative Commons License
Share/Alike (see https://creative commons.org/licenses/)
 

Attachments

Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Колку се плаќа болничко лекување во Филип 2 за Ковид од ден ? Некој искуства и слично
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Колку се плаќа болничко лекување во Филип 2 за Ковид од ден ? Некој искуства и слично
Отров скапо е. Еве што знам за Ковид дневна болница во Жан Митрев клиника, од мој близок роднина инаку хирург таму.

Цената е 4000 денари/дневно. (лабараторија и РТГ е дополнително)
Вклучена инфузија со витамини и медикаменти (доколку има потреба), преглед од специјалист кој ќе определи колку дена треба да ја посетуваш дневната болница и ќе те води во процесот на лекување.
Без потреба нема да ти велат дојдете утре, доколку навистина нема потреба (за тоа не лажат, за да зимаат плус пари).

Не е потребно претходно закажување, само пријави се надвор во делот каде што се врши тестирање, тие ќе те спроведат во клиника веднаш.

ПС. Ако недај боже треба да те задржат во Ковид оддел, како што ти кажа членот погоре (горе-доле таа е сумата).

Со лесно...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Отров скапо е. Еве што знам за Ковид дневна болница во Жан Митрев клиника, од мој близок роднина инаку хирург таму.

Цената е 4000 денари/дневно. (лабараторија и РТГ е дополнително)
Вклучена инфузија со витамини и медикаменти (доколку има потреба), преглед од специјалист кој ќе определи колку дена треба да ја посетуваш дневната болница и ќе те води во процесот на лекување.
Без потреба нема да ти велат дојдете утре, доколку навистина нема потреба (за тоа не лажат, за да зимаат плус пари).

Не е потребно претходно закажување, само пријави се надвор во делот каде што се врши тестирање, тие ќе те спроведат во клиника веднаш.

ПС. Ако недај боже треба да те задржат во Ковид оддел, како што ти кажа членот погоре (горе-доле таа е сумата).

Со лесно...
Чек малку!
Ако е 4000 денари дневно, колку е РТГ и лабораторија за да догура до 60-70 000 дневно?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Чек малку!
Ако е 4000 денари дневно, колку е РТГ и лабораторија за да догура до 60-70 000 дневно?
Ова е само за дневна болница што напишав погоре. Доаѓаш на саат-два и си одиш дома.
РТГ на плуќа им е ~2000 ден.
Целосна лабараторија (сите биохемиски параметри + ddimers, feritin, IL-6, LDH и CRP) им е околу ~6500 ден.
И нели оние 4000 ден. за добар ден, со инфузија и да те види лекар.

Ако задржат пациент во нивниот Ковид оддел, тогаш веќе да не правиме муабет за цените. Го дерат, во права смисла.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.806
Отров скапо е. Еве што знам за Ковид дневна болница во Жан Митрев клиника, од мој близок роднина инаку хирург таму.

Цената е 4000 денари/дневно. (лабараторија и РТГ е дополнително)
Вклучена инфузија со витамини и медикаменти (доколку има потреба), преглед од специјалист кој ќе определи колку дена треба да ја посетуваш дневната болница и ќе те води во процесот на лекување.
Без потреба нема да ти велат дојдете утре, доколку навистина нема потреба (за тоа не лажат, за да зимаат плус пари).

Не е потребно претходно закажување, само пријави се надвор во делот каде што се врши тестирање, тие ќе те спроведат во клиника веднаш.

ПС. Ако недај боже треба да те задржат во Ковид оддел, како што ти кажа членот погоре (горе-доле таа е сумата).

Со лесно...
... и кога „ќе ги соберат сите пари“ а состојбата на пациентот нема да се подобри, туку напротив ќе се влоши, пациентот пак ќе оди во државното здравство, само што ќе биде пократок од тие пари што ќе ги даде во приватните болници!
-сите патишта повторно водат кон државното здравство!
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Отров скапо е. Еве што знам за Ковид дневна болница во Жан Митрев клиника, од мој близок роднина инаку хирург таму.

Цената е 4000 денари/дневно. (лабараторија и РТГ е дополнително)
Вклучена инфузија со витамини и медикаменти (доколку има потреба), преглед од специјалист кој ќе определи колку дена треба да ја посетуваш дневната болница и ќе те води во процесот на лекување.
Без потреба нема да ти велат дојдете утре, доколку навистина нема потреба (за тоа не лажат, за да зимаат плус пари).

Не е потребно претходно закажување, само пријави се надвор во делот каде што се врши тестирање, тие ќе те спроведат во клиника веднаш.

ПС. Ако недај боже треба да те задржат во Ковид оддел, како што ти кажа членот погоре (горе-доле таа е сумата).

Со лесно...
Прескапо у пм, не е за мене инаку близок пријател сака таму да го носи татко му
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
... и кога „ќе ги соберат сите пари“ а состојбата на пациентот нема да се подобри, туку напротив ќе се влоши, пациентот пак ќе оди во државното здравство, само што ќе биде пократок од тие пари што ќе ги даде во приватните болници!
-сите патишта повторно водат кон државното здравство!
Да не се лажеме, во државното никој нема ни да го погледне ниту ќе се замара со него. Во црква да оди ќе има поголема надеж.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.806
Да не се лажеме, во државното никој нема ни да го погледне ниту ќе се замара со него. Во црква да оди ќе има поголема надеж.
Точно, да не се лажеме!
...колку пари треба да дадат „ за да ги гледат“ во приватните болници, 1% од тој износ да се даде на тие што „не се замараат“ во државно, ќе завршат иста работа како во приватните, ама луѓето се учени во државно све да биде бесплатно (се иземувам од коментар за несовесните кои тераат бизниси и мито во државно, пишувам за максимален „поклон до 100 Е“),

...во приватните болници се даваат високи износи за исти услуги, само доволно да ги посетиш нивни соптвените аптеки сместени внатре во нивната приватна болница како родните на пациентите купуваат бонички лекови кои можат да ги платат и во самата болница која ги набавува во слободен пазар, без тендер без никакви процедури што ги има државните болници, приватната болница дури може да си купи за свои потреби лекови директно од соседните држави, а кај нас на пример во моментот ги нема, без никаква процедура,

...што мислиш 10 000 евра дадени за една недела здравствена услуга за пациент болен од К19, гарсионера ќе се купи, а не болнички третман во тие приватни болници, цвеќето, плазмата ТВ и насмевка на доктор и медицинска сестра не лечи, тоа хотелско сместување најмалку му треба на некој што со една нога е во другиот свет, ама секој со различно мислење, јас ги гледам луѓето кои истресени од пари по приватните болници пак се враќаат во државните болници, па и најчесто и таму ќе починат,

... ќе ти држи приватна болница да му почине пациент, нема шанса, усвари имаше пример сега бргу починал од К19, роднините го дале домот под хипотека за да го платат целосниот третман, ама кога сакале блиските да го земат починатиот приватната болница побарала уште 3000 Е за да го дадат оти бил починат и тоа дополнително се плаќало, :facepalm: па роднините уште една агонија да соберат 3000 Е за да го земат починатиот, а претходно 10000 Е на приватната болница не им било доволно, мислам страшно, да не си во кожа на луѓето, затоа немојте да ми пишувате за приватните болници, воопшто не ја знаете позадината!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Точно, да не се лажеме!
...колку пари треба да дадат „ за да ги гледат“ во приватните болници, 1% од тој износ да се даде на тие што „не се замараат“ во државно, ќе завршат иста работа како во приватните, ама луѓето се учени во државно све да биде бесплатно (се иземувам од коментар за несовесните кои тераат бизниси и мито во државно, пишувам за максимален „поклон до 100 Е“),

...во приватните болници се даваат високи износи за исти услуги, само доволно да ги посетиш нивни соптвените аптеки сместени внатре во нивната приватна болница како родните на пациентите купуваат бонички лекови кои можат да ги платат и во самата болница која ги набавува во слободен пазар, без тендер без никакви процедури што ги има државните болници, приватната болница дури може да си купи за свои потреби лекови директно од соседните држави, а кај нас на пример во моментот ги нема, без никаква процедура,

...што мислиш 10 000 евра дадени за една недела здравствена услуга за пациент болен од К19, гарсионера ќе се купи, а не болнички третман во тие приватни болници, цвеќето, плазмата ТВ и насмевка на доктор и медицинска сестра не лечи, тоа хотелско сместување најмалку му треба на некој што со една нога е во другиот свет, ама секој со различно мислење, јас ги гледам луѓето кои истресени од пари по приватните болници пак се враќаат во државните болници, па и најчесто и таму ќе починат,

... ќе ти држи приватна болница да му почине пациент, нема шанса, усвари имаше пример сега бргу починал од К19, роднините го дале домот под хипотека за да го платат целосниот третман, ама кога сакале блиските да го земат починатиот приватната болница побарала уште 3000 Е за да го дадат оти бил починат и тоа дополнително се плаќало, :facepalm: па роднините уште една агонија да соберат 3000 Е за да го земат починатиот, а претходно 10000 Е на приватната болница не им било доволно, мислам страшно, да не си во кожа на луѓето, затоа немојте да ми пишувате за приватните болници, воопшто не ја знаете позадината!
Не е муабетот да се дадат пари од осигуреникот на "државното здравство". Проблемот е корумпираноста, несовесното работење на владините институции, министертвото со државните болници. Топла вода не им пуштаат на пациетите да се избањаат и им умираат од внатреболнички инфекции. Тоа ако не е "геноцид" на народот од страна на раководството не знам што е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.806
Не е муабетот да се дадат пари од осигуреникот на "државното здравство". Проблемот е корумпираноста, несовесното работење на владините институции, министертвото со државните болници. Топла вода не им пуштаат на пациетите да се избањаат и им умираат од внатреболнички инфекции. Тоа ако не е "геноцид" на народот од страна на раководството не знам што е.
... што да кажам не сум моќна, верувај пациентот ќути „демек да не го нервира персоналот“, а истиот ги„ поткупува“ тие кои не треба и не вредат, па тоа иде како врзан систем на негрижа, нема казни, нема одговорност за тие што треба да се одговорни на позиции, ситни риби само одговараат за туѓи грешки, не само во здравство во секоја сфера на нашево моментално посрано општество, го направија бачило со овчари со курс дипломи на доктор на наука, ама во здравството е најболно, се додека не одговараат тие ВИП личност во фотељи, така ќе биде, па и полошо!
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Немој да мислите дека во приватниве над глава ќе ви стојат. И у Систина на два спрата има два брата/сестри. Умира народ и таму и у државно. Тоа е. Нема кадар ни таму.
А ќе платиш 12000 евра у старт, зашто ќе имаш клозет и фрижидер. Демек, ако умираш, умри со стил работава

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom