Коронавирус (COVID-19)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
... циркулативната антитела може да ја има, може да ја нема пост вакцинација, тоа не значи дека антиковид вакцина е добра или не е добра, а и да ја има во висок титар месец, два...три, таа е за заштита да не навлезе во организмот што според искуствата со трансмисија на коронавирус не баш штити, оти и покрај вакцинацијата може да се заразиме, но тука е најважен клеточниот имунитет што ја дава вакцината, делувајќи во меморија на Т и Б кетки кои се уништувачи на коронавирусот, а тестови за мерење на титар на таа антитела се сега најнови и многу скапи,
...што ми беше муабетот, вакцинирајте се и не се замарајте и вооедно да трошите пари за испитување на циркулирачката антитела, нема потреба!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Да им го начукам Синовакот во газ на Филипче и компанија.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
bidi sreken sto nekako uspeaa i toj da go kupat kako trgnaa ke kupea vakcina 2030ta....
Па затоа сега кога ќе дојде новиот бран бидејќи и касниме додека да се стегни имунитет со вакцината, народов ќе вика: Ете, џабе вакцини... и народов уште толку ќе затупа.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
bidi sreken sto nekako uspeaa i toj da go kupat kako trgnaa ke kupea vakcina 2030ta....

Само да не испадне како со вакцините за сезонскиот грип, па и нив да ги фрлаат низ Вардар. :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
bidi sreken sto nekako uspeaa i toj da go kupat kako trgnaa ke kupea vakcina 2030ta....
Искрено и подобро ништо да не набавеа. Класично дупење во здрав мозок е фарсава со Синоваците.

Не поделија на привилегирани, заштитени и со слобода на движење (Фајзер) и стока без истите бенефити (Синовак).

Се пријавивме со жена ми првиот ден уште за вакцинација, на свој терет мојата генерација има мал милион административци и пензионери, истрпевме да правиме за свадба само една вечера и церемонија со најблиските, година и пол шетаме по маски, не прекршивме ниту една од дебилните одредби на Венко и компанија за на крај да ни дадат термин за во петок и да ни шибнат едно пласибо со кое можам само да се сликам. И уште на врв на се ми вика од 12ти вакцинација слободна за кој сака. Па кој кур вооптшо ми давате термин тогаш? Зошто да доаѓам вие кога сакате кога од понеделник можам сам да си дојдам кога сакам?

Убаво викаат сите што подалеку од севернава вукојебина. Се надевам дека и жена ми конечно има шанса да увиди дека од говново треба што подалеку, најмалку 1000 километри воздушна линија затоа што ради нејзе сме уште тука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Искрено и подобро ништо да не набавеа. Класично дупење во здрав мозок е фарсава со Синоваците.

Не поделија на привилегирани, заштитени и со слобода на движење (Фајзер) и стока без истите бенефити (Синовак).

Се пријавивме со жена ми првиот ден уште за вакцинација, на свој терет мојата генерација има мал милион административци и пензионери, истрпевме да правиме за свадба само една вечера и церемонија со најблиските, година и пол шетаме по маски, не прекршивме ниту една од дебилните одредби на Венко и компанија за на крај да ни дадат термин за во петок и да ни шибнат едно пласибо со кое можам само да се сликам. И уште на врв на се ми вика од 12ти вакцинација слободна за кој сака. Па кој кур вооптшо ми давате термин тогаш? Зошто да доаѓам вие кога сакате кога од понеделник можам сам да си дојдам кога сакам?

Убаво викаат сите што подалеку од севернава вукојебина. Се надевам дека и жена ми конечно има шанса да увиди дека од говново треба што подалеку, најмалку 1000 километри воздушна линија затоа што ради нејзе сме уште тука.

bez nervozi, kineskite vakcini so godini se spremani :icon_mrgr: taka da ok se, osven ako ne se alibaba kopija so ovie na vlast svasta biva, faktot deka ne otide filipce da se slika malku e sumnjiv mada valjda ke bide ok...

drugovo e politika, ovde nie moze da birame megu az i fajzer ama zhabe koga nemoze od aus da izlezeme bez dozvola a za ovde u princip nema potreba, nema mnogu bolni a i tie sto se se u karantin
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
bez nervozi, kineskite vakcini so godini se spremani :icon_mrgr: taka da ok se, osven ako ne se alibaba kopija so ovie na vlast svasta biva, faktot deka ne otide filipce da se slika malku e sumnjiv mada valjda ke bide ok...

drugovo e politika, ovde nie moze da birame megu az i fajzer ama zhabe koga nemoze od aus da izlezeme bez dozvola a za ovde u princip nema potreba, nema mnogu bolni a i tie sto se se u karantin
Па проблемот е што е алибаба копија Синоваков од Синофарм :D

Него, дај да стигнам до Австралија и искрено не мора ни да мрднам никогаш од нејзе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
На сите што мислите дека Фајзерот кај нас го чувале за "фаци", овојпат нема да ви го повторувам личното искуство од предходнве постови, туку само ќе ви кажам дека на почетокот сите од власта и политиката се вакцинираа со Синофарм и со Спутник и дека Фајзер елегантно го заобиколија (а имаше тогаш некоја количина).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
Искрено и подобро ништо да не набавеа. Класично дупење во здрав мозок е фарсава со Синоваците.
Не поделија на привилегирани, заштитени и со слобода на движење (Фајзер) и стока без истите бенефити (Синовак).
Се пријавивме со жена ми првиот ден уште за вакцинација, на свој терет мојата генерација има мал милион административци и пензионери, истрпевме да правиме за свадба само една вечера и церемонија со најблиските, година и пол шетаме по маски, не прекршивме ниту една од дебилните одредби на Венко и компанија за на крај да ни дадат термин за во петок и да ни шибнат едно пласибо со кое можам само да се сликам. И уште на врв на се ми вика од 12ти вакцинација слободна за кој сака. Па кој кур вооптшо ми давате термин тогаш? Зошто да доаѓам вие кога сакате кога од понеделник можам сам да си дојдам кога сакам?
Убаво викаат сите што подалеку од севернава вукојебина. Се надевам дека и жена ми конечно има шанса да увиди дека од говново треба што подалеку, најмалку 1000 километри воздушна линија затоа што ради нејзе сме уште тука.
...во некое идно време не многу далечно можеби ќе бидеш среќен што си примил токму ваква класична антивирусна антиковид вакцина!
...тестирањето на Синовак Биотек (КоронаВак) аниковид вакцина е започнато уште во јуни 2020 год чии исксутва на применување во Бразил, Индонезија, Бангладеш и Турција укажано на 50 %- 65% ефективна заштита, што не е воопшто лошо!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
...во некое идно време не многу далечно можеби ќе бидеш среќен што си примил токму ваква класична антивирусна антиковид вакцина!
...тестирањето на Синовак Биотек (КоронаВак) аниковид вакцина е започнато уште во јуни 2020 год чии исксутва на применување во Бразил, Индонезија, Бангладеш и Турција укажано на 50 %- 65% ефективна заштита, што не е воопшто лошо!
Е, баш ова е многу битно! Каде е тестирана вакцината и во кој период?! Факт е дека секоја една вакцина си е тестирана на различна територија, каде и има присуство на различни соеви. Па така синовак и синофарм се тестирани на територија каде е докажано присуството на бразилски, јужноафрикански сој, индиски сој....соеви многу позаразни од британската мутација или основната форма на сарс ков 2. И логично е нели, да има помала ефикасност на оваа територија. Од друга страна пак, астра зенека си е во Британија, Фајзерот си е во Америка и некои ЕУ земји кои долго долго не знаеа што е тоа бразилска или јужноафриканска мутација. А самите вакцини се фокусирани на основната варијанта.

Поентата ми е, ниту синовак и синфарм не се полоши вакцини, ниту фајзер е подобра. За да би правеле компарација фер би било да правиме споредба кога е во прашање истиот сој.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
Е, баш ова е многу битно! Каде е тестирана вакцината и во кој период?! Факт е дека секоја една вакцина си е тестирана на различна територија, каде и има присуство на различни соеви. Па така синовак и синофарм се тестирани на територија каде е докажано присуството на бразилски, јужноафрикански сој, индиски сој....соеви многу позаразни од британската мутација или основната форма на сарс ков 2. И логично е нели, да има помала ефикасност на оваа територија. Од друга страна пак, астра зенека си е во Британија, Фајзерот си е во Америка и некои ЕУ земји кои долго долго не знаеа што е тоа бразилска или јужноафриканска мутација. А самите вакцини се фокусирани на основната варијанта.

Поентата ми е, ниту синовак и синфарм не се полоши вакцини, ниту фајзер е подобра. За да би правеле компарација фер би било да правиме споредба кога е во прашање истиот сој.
... мое мислење @Aceso, немаме можност да кажеме која е подобра антиковид вакцина (мора така да потенцираш да се одели од другите вакцини) ниту не е толку важно тоа затоа што на некои начин сите се во таа смисла слични (можеби класичните антивирусни антиковид вакцини се побезбедни, барем по стари искуства, за другите не знаеме со сигурност), па проблемот и нашето внимание треба да се насочи кои вакцини кои се побезбедни во смисол на несакани ефекти или со несакани долгорочни дејства после примена втора доза, а не по % на ефиксност, ако се спореди со вакцината против сезонски грип која има ефикасност од 30% - 60%, а никој до сега не се засекирал за тој % при вакцинирање со сезонската пандемична вакцина!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
...во некое идно време не многу далечно можеби ќе бидеш среќен што си примил токму ваква класична антивирусна антиковид вакцина!
...тестирањето на Синовак Биотек (КоронаВак) аниковид вакцина е започнато уште во јуни 2020 год чии исксутва на применување во Бразил, Индонезија, Бангладеш и Турција укажано на 50 %- 65% ефективна заштита, што не е воопшто лошо!
Дали е случајно што Монголија, Чиле, Сејшелите и Индонезија се моментално најголемите ковид жаришта на светот со врв на број на заразени и мртви баш сега? Сите освен последната имаат 50%+ од популацијата вакцинирано со кинески вакцини,најмногу Синовак, а во Индонезија од сите вакцинирани 90% се со Синовак.

Факт е дека Синовак е послаба зашитата од Фајзер (од тие што се најмногу носени тука). За долгорочни последици сега за сега нема такви индикации иако се работи за нова технологија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Факт е дека е послаба од Фајзер, ја за друго зборам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348

Kajgana Shop

На врв Bottom