Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
они официјално ја прогласија мртва уште на почеток на јуни, чинам
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.035
Поени од реакции
10.247
Toa lecenje onlajn e samo kao demek da ti dadat boleduvanje. Ako imas nesto poseriozno pak ke si pojs na maticen.
Има такви матични да, телефонски што лекуваат. Не спорам.
Ама има и такви што го сносија најголемиот товар во пандемијата.
Автоматски споено мислење:

- па ќе се дотераме за на матичен гинеколог да не прегледа онака онлајн „од далечина за дијагноза“ што за тебе све тоа е нормално само биџонс форумско пишување, не ти е нормално!
Зарем има гинеколози кои телефонски лекуваат? :cautious:
Вакво нешто немам слушнато досега, а за матични лекари имам слушнато.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Борис ич не ми е омилен, сметам дека е лажливо популистичко гомно, но оваа одлука им е исправна на англичаните.

После 2 години лутање и барање крај, мора вака да се раскрсти со глупиот вирус и пандемијата.

Нека остане се на личен избор. Ако јас лично сметам дека одење на одреден настан ми личен ризик за зараза, не само од корона, и од грип или настинка, тогаш нема да одам и тоа е.


Се виде дека со присила не бива особено не кај нас каде секоја мерка на хартија во пракса се изигрува

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Инаку пред неколку дена се дозна дека британците вработени во владата си правеле забави во 2020та додека просечниот британец не смееше да мрда. На некој од тие настани бил присутен и Борис Џонсон.
Видеово не е од тие забави туку од некоја скорешна кога нема толку мерки.
Edit: кога бил градоначалник е видеово :icon_lol:



Мало зезање на негова сметка оваа недела:

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Борис ич не ми е омилен, сметам дека е лажливо популистичко гомно, но оваа одлука им е исправна на англичаните.

После 2 години лутање и барање крај, мора вака да се раскрсти со глупиот вирус и пандемијата.

Нека остане се на личен избор. Ако јас лично сметам дека одење на одреден настан ми личен ризик за зараза, не само од корона, и од грип или настинка, тогаш нема да одам и тоа е.


Се виде дека со присила не бива особено не кај нас каде секоја мерка на хартија во пракса се изигрува

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Da ali ke go preoptovaris sistemot, a nasite doktori ocigledno najdobro se spravuvaat so pacienti koga gi nema :toe: .
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Борис ич не ми е омилен, сметам дека е лажливо популистичко гомно, но оваа одлука им е исправна на англичаните.

После 2 години лутање и барање крај, мора вака да се раскрсти со глупиот вирус и пандемијата.

Нека остане се на личен избор. Ако јас лично сметам дека одење на одреден настан ми личен ризик за зараза, не само од корона, и од грип или настинка, тогаш нема да одам и тоа е.


Се виде дека со присила не бива особено не кај нас каде секоја мерка на хартија во пракса се изигрува

Sent from my SM-A217F using Tapatalk

така бе сине пиши нешто а не само лајкови клаваш
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
1642625009609.png

Е*ати неблагодарните. Невакцинираните нели беа тие кај кои вирусот мутирал. Значи омикронот е без тешки последици баш поради невакцинираните. Тие ризикуваа инаку со делтата го јадевте, па треба медали за храброст.:cool:

Америте откако предложија државата да даде 5 милијарди долари за маски, почнаа со кампања:
CDC warns loosely woven cloth masks are 'least protective' against COVID
CDC says people at high risk of COVID might want to opt for an N95 mask.

1642625311206.png
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Франција скоро пола милион ново дневно заболени.

Можда треба повеќе маски и полициски рации?
Уште многу одамна, уште пред Бугарите да го измислат светов, постоело огромно ривалство помеѓу Франција и Англија, кој да биде прв нели.

Исто и сега, нема да дозволи Франција една Англија да е прва на листата по заразени во Европа и четврта во свет, мора да ги стигне, чисто ради тоа вековно ривалство :oleee:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Уште многу одамна, уште пред Бугарите да го измислат светов, постоело огромно ривалство помеѓу Франција и Англија, кој да биде прв нели.

Исто и сега, нема да дозволи Франција една Англија да е прва на листата по заразени во Европа и четврта во свет, мора да ги стигне, чисто ради тоа вековно ривалство :oleee:
А со мерките има најава нешто?
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Директор на Институт по Системска и Стратегиска Анализа- професор Андреј Фурсов.
Објаснува за се, виша политика, а од 12-а минута е и за ковид теророт.


Колку и да цензурира Алфабет има информација и будење, многу е важно да знаеш што уствари се дешева. Гледам дека и тука некој цитира Хаксли, што е убаво, има будење, секој да работи , за себеси, за семејството, колку може.
Ако се остави на некакви микро бубалази, биле лоши, живеле по дрвата, некакви лекови, што немаат нишо општо со вакцина , но ги нерекуваме вакцини, маски со дупки илјада пати поголеми од вирусот го ловеле, неможе да сфати ако ги лови вирусите, каде се складираат, на платното?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom