Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.393
Факт, оти или беа приморани или преплашени, без достап на други информации, особено постарите.
Од 1-1:30 минута збори за младите и за фајзер и модерна.

Од 2:30 збори дека ова за 45 дена дури и не се препорачува фајзер 3 месеци по прележан ковид. Може дури да предизвика и миокардит особено кај млади лица.
Добро Луртз, зошто ме напнуваш и ми ги испревртуваш зборовите?

Океј, сфаќам дека не сум ти ни малку симпатична, ама во случајов не знам зошто ме напаѓаш. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Па ако не сме за вакцинација после 45 дена кај прележани, навистина не знам како го поврзувате тоа примање вакцина и добивање миокардитис. Се согласувам, треба да се почека, посебно после прележување на болеста, затоа што тврдам дека прележаните имаат далеку подобар имунитет од вакцинираните. Но, после изминати шест месеци, можеби би требало да се разгледа можноста од примање барем на една доза вакцина, евентуално две. За трета мислам дека нема потреба кај прележани.

Кај нас факт е дека многу луѓе се извакцинираа и за помалку од првичните шест месеци.

Не знам, ми се допаѓа се што кажа и се согласувам апсолутно со сè. Не гледам причина жената да биде означена како доктор против ковид 19 вакцини.
Иначе некни само ти стави тажно смајли на студијата од Асоцијацијата на кардиолози на САД, другиве малце ретардирано се смеа.

PLUS Cardiac Test, со кој мерат повеќе био маркери за прогноза за срцеви заболувања во наредните 5 години, покажа просечно зголемување на ризикот за два пати кај повеќето нивни пациенти. Инаку пациентите ги следеле 8 години, а сега зголемувањето е видливо и 10 недели по вакцината.

Гледав толкување од доктор и рече дека ова значи наместо 1 од 8, сега 1 од 4 ќе имаат срцево заболување во наредните 5 години.

Мислење?

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739
Гебелс не им е рамен за фабрикација и дезинформација богами. Кога ќе ги фатиш во тесно одма квичат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
и за мене и за мене :vozbud:
Добро Луртз, зошто ме напнуваш и ми ги испревртуваш зборовите?

Океј, сфаќам дека не сум ти ни малку симпатична, ама во случајов не знам зошто ме напаѓаш. :D
па со муабетот за видеото про и антиваксерство кај докторката, не знам кој кому натури зборови. Но, ако некој малку ти укаже дека не си во право, веднаш одиш на лични муабети што нема врска. Фактите и видеото стојат, твоја работа дал ќе ги прифатиш или не.

Туку ајде, не те цитирам више штом те напнувам.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.393
и за мене и за мене :vozbud:
па со муабетот за видеото про и антиваксерство кај докторката, не знам кој кому натури зборови. Но, ако некој малку ти укаже дека не си во право, веднаш одиш на лични муабети што нема врска. Фактите и видеото стојат, твоја работа дал ќе ги прифатиш или не.

Туку ајде, не те цитирам више штом те напнувам.
Ме напнуваш искрено. Со сила ме цитираш и тоа баш на нештата на кои делиме исти ставови. Очигледно дека ти имаш нешто лично против мене.

Фактите и видеото ги прифаќам, токму тоа го зборам. Ги прифаќам такви какви што се и се спротиставив на релативизирањето за зборовите на докторката.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
80
Поени од реакции
68
Дали некој знае како е за влез во Србија? Дали има брзи тестови на граница кои се условите?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305

Словенец за пари во име на други луѓе, примил 23 вакцини против Ковид-19


Имунитет бетон!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Сè што си кажа докторката е на место, со посебен акцент на тоа дека вакцината ја намалува смртноста од корона вирусот (пример. Британија), покрај тоа дека прележаните не би требало да се ставаат во ист кош со невакцинираните (мислам дека сите се сложуваме за тоа), барем не во наредните шест месеци.
Ovaa isto izjavi deka vakcinacijata treba da bide pravo na sekoja individua, ali so razbira ona, samo 1 zivot ima poebano na virusi.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Старосната граница, благодарение на "студиите", се спушта се повеќе. Вакцини за мали деца, бустери за основци, вакцини за трудници затоа што така бебето ќе им било имуно. Хаос. И вакви информации за деца, трудници и 4 и 5та доза ги голтаат без око да им трепне дури и образувани и факултетлии. Во најмала рака, чудно.


нели, децава страдале од лонг ковид па ајде и нив да ги боцнеме
И сега веќе се спрема народот и за четврта доза.

Фали уште јајце клетки да почнат да вакцинираат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Старосната граница, благодарение на "студиите", се спушта се повеќе. Вакцини за мали деца, бустери за основци, вакцини за трудници затоа што така бебето ќе им било имуно. Хаос. И вакви информации за деца, трудници и 4 и 5та доза ги голтаат без око да им трепне дури и образувани и факултетлии. Во најмала рака, чудно.


нели, децава страдале од лонг ковид па ајде и нив да ги боцнеме
И сега веќе се спрема народот и за четврта доза.

Фали уште јајце клетки да почнат да вакцинираат.
Vidi sega vaka, vo Germanija 50% od mladite 12-17 se vakcinirani. Nema masovno umiranje. Znam i od lugje sto gi poznavam, deka nekoi so deca pod 12 vekje gi imaat vakcinirano. Nikoj ne se pozali deka im se desi nesto. Pod 12 rizikot od infekcija i vakcina eptem mal ama ne e pa do tolku da se demoniziraat vakcinite za deca. Duri ima znacitelen procent koi imaat zdravstveni problemi a za niv infekcijata e daleku poopasna od vakcinata i zatoa e dobro posebno za taa grupa da ima vakcini.
Автоматски споено мислење:

Трамп беше во право ко ги одеба овие кловновиве. Ти ја зедовме слободата, за да бидиш слободен.
Утре сабајле.

Прегледај го приврзокот 314497

Trump bese vo pravo edvaj glava spasi ki znajt kakov koktel mu dadoa da go spasat. Pa posle ke kazujt. Ne znaev deka seuste ima fanovi na Trump.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom