Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.381
Затоа што хипертензијата, дијабетот, дебелината и хиперлипидемијата, не се заразни болести и твојот начин на живот, не го загрозува директно мојот живот. Тоа зависи само од тебе!

А мерки како мерки, превентивни постојат. На дневно ниво имаш разноразни програми кои промовираат здрав начин на живот, повеќе овошје и зеленчук, а помалку заситени масти и шеќери. Физичка активност и спорт. Во најмала мера кога ќе го посетиш фамилијарниот лекар сигурно ќе добиеш совет за хигиенодиететски режим!
И систематските прегледи постојат со таа цел! :)
Дали ако користам масло од марихуана со висок % на ТХЦ го загрозувам животот на тие околу мене?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не треба да си научник за да знаеш дека луѓето во Африка немаат пристап до лекар и задрвствена установа, ко луѓето во Европа и луѓето на запад на пример. Значи:

1. Недостаток на болници на прво место, кога ќе се исполнат капацитетите, едноставно нема каде да се примаат пациенти. Луѓето треба да патуваат многу за да дојдат до болница. Со самото тоа има и помал контакт со заразени лица.

2. Понатаму, лимитирано тестирање. Се претпоставува дека голем е бројот на такви кои не се вклучени во официјалната статистика, а го загубиле животот од сарс-ков-2.

3. Демографија, Африка има претежно младо население. Средна возраст таму е 18 години, а не 30-40.
Пример, Уганда (просек 16 години, само 2% од населението е постаро од 65 години), Канада (просек 41 година, 20% од населението е постаро од 65 години). Исклучок од сето ова е Јужна Африка, која во поголема мера беше погодена од пандемијата, но таму имаме и повосока просечна возраст на населението.

4. Не знам, ете и повисоката стапка на витамин Д може да игра улога и се спомнува како заштитен фактор.

5. На запад и Европа, фокусот е на хроничните болести и малигните болести, додека во Африка, фокусот е на инфективни болести. Искуството со другите епидемии си го прави своето. Нив не му се од вчера мерките за дистанца.

6. Некои спомнуваат и евентуален имунитет, од претходно циркулирање на вирусот.

Мислам дека треба да се направи компарација за стапката на заразени, но тука да се земе во предвид и бројот на направени тестови, па и демографијата како фактор и тек дури тогаш да се прават компарации со другите земји. Во Африка луѓето многу повеќе страдаат од економските последици од пандемијата, отколку од самата болест.
Џабе толку труд потроши. Африка си владее сидата, регулирано си е таму.
Многу е просто зошто не се занимаваат со вакви дувни ветре вируси.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Џабе толку труд потроши. Африка си владее сидата, регулирано си е таму.
Многу е просто зошто не се занимаваат со вакви дувни ветре вируси.
ај објасни баш ме заинтересира
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Затоа што хипертензијата, дијабетот, дебелината и хиперлипидемијата, не се заразни болести и твојот начин на живот, не го загрозува директно мојот живот. Тоа зависи само од тебе!
Што знам, кога ќе ми се шета некој со сладоледи, чипсови, сендвичи и ме стрви цело време, не знам дали не е заразно.

Плус реклами фрчат на секаде.

Така да, стварно оти државата не презема мерки, да воведи карантин за сите што јадат нездрава храна?

М?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Што знам, кога ќе ми се шета некој со сладоледи, чипсови, сендвичи и ме стрви цело време, не знам дали не е заразно.

Плус реклами фрчат на секаде.

Така да, стварно оти државата не презема мерки, да воведи карантин за сите што јадат нездрава храна?

М?
Добро дали се читате? Јасно ми е дека темата е исцрпена ама муабетиве ви станаа во најмала рака непотребни. (поголемиот дел)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Добро дали се читате? Јасно ми е дека темата е исцрпена ама муабетиве ви станаа во најмала рака непотребни. (поголемиот дел)
Хммм непотребни?

Баш напротив.

Можеби бев ироничен, ама Пандемијата покажа колку нездравиот живот не уништува, а државите се немоќни пред големите корпорации да сторат нешто.

Барем еве со прекумерната конзумација на шеќер да се направи нешто.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Хммм непотребни?

Баш напротив.

Можеби бев ироничен, ама Пандемијата покажа колку нездравиот живот не уништува, а државите се немоќни пред големите корпорации да сторат нешто.

Барем еве со прекумерната конзумација на шеќер да се направи нешто.
Се прави, се воведува данок/акциза на производите кои содржат одреден % на шеќер. Е сега дали истото ќе биде и за оние со вештачки засладувачи :D
Автоматски споено мислење:

убаво си кажува научников дека тие луѓе што го прележале вирусот имаат доживотен имунитет.
1. На кој научник мислиш ...
2. Ако имаат доживотен имунитет, оти по вторпат и по третпат има позитивни? Грип некои прележуваат секоја година, кај им е имунитетот?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Добро дали се читате? Јасно ми е дека темата е исцрпена ама муабетиве ви станаа во најмала рака непотребни. (поголемиот дел)
Напротив, во ова е суштината, мскаме седмици, чипсови тотално нездрави и чекаме лекот да не залечи од нездравоста која сама си ја создаваме а воедно плукаме по лепрозните и се претставуваме како големи хуманисти. Не ти е во ред реакцијава, потребни или не онтопик се, инаку затвори ја темата, ама тогаш кој ќе му прави друштво на Рон?
Автоматски споено мислење:

;)



Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
По ова Ронче стигнал до дата, ти до информејшн накај нолиџ а бафра до виздм. :love:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
In internet slang, a troll is a person who posts inflammatory, insincere, digressive, extraneous, or off-topic messages in an online community, with the intent of provoking readers into displaying emotional responses, or manipulating others' perception.
Инаку зошто би се замарал секој ден да ни кажуваш дека сме равноземљаши, кје видиме сега со мерките, логори за нас ово оно или исфрлаш од себе енергија која обично се троши во секс?
Претпоставувам дека и дефиниции за тролање се дел од нездравото живеење...
Оправете се и не продавајте памет. Не ме интересира кој е за вакцина и кој против се додека има нормална дискусија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
По ова Ронче стигнал до дата, ти до информејшн накај нолиџ а бафра до виздм
Далеку сум ја од виздм, но не се откажувам од патот. Само гледам да не идам по пат, поплочен со добри намери.
Ова на пример (денес налетав на твитер) е уште посликовито како народ може различно гледа на работите:
1635248203160.png

Јас на пример не можев да ги видам играчите, а Игорче и Рон сигурно обратно.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Се прави, се воведува данок/акциза на производите кои содржат одреден % на шеќер. Е сега дали истото ќе биде и за оние со вештачки засладувачи :D
Автоматски споено мислење:



1. На кој научник мислиш ...
2. Ако имаат доживотен имунитет, оти по вторпат и по третпат има позитивни? Грип некои прележуваат секоја година, кај им е имунитетот?
Имунитет стекнат по прележан пат повеќе штити од вакцината...а никој не рече дека нема да се разболуваме, веројатно кога ке пронајдат 100% ефикасна вакцина како што е за морбили, заушки идр, еднаш те вакцинираат и за цел живот си заштитен...можеби и тој ден ќе дојде.
Незнам зошто нема и за грип вакцина која ќе те штити доживотно? Тоа докториве можат да објаснат ако знаат.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Далеку сум ја од виздм, но не се откажувам од патот. Само гледам да не идам по пат, поплочен со добри намери.
Ова на пример (денес налетав на твитер) е уште посликовито како народ може различно гледа на работите:
Прегледај го приврзокот 311268

Јас на пример не можев да ги видам играчите, а Игорче и Рон сигурно обратно.
Знам дека ги гледаш и двете, но мудро не го кажа тоа. Инаку овие веганите кои ги исмеваме испадна дека најздраво живеат.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Дискусијата е сосема на место, имаш 200 милиони починато од диабетис и 5 милиона од Ковид.
да речеме без терор, карантин може да станеле 10 милиона.
Преку уништување на бизнис економија, психички терор си спасил 5 милиона. Со тие пари ако правиш превенција, бесплатни тестови за диабетис и лечење, ќе си спасел 100 милиона. Да не зборувам за рак, ако купиш скенери и бесплатно скенираш, оперираш популација, колку милиона ќе спасиш.
Да резимираме, даваш едни пари, за да спасиш човечки животи од Ковид, со истите пари ќе спасиш многу повеќе животи од рак или диабетис.
Зашто досега не подарувале онака пари за здравјето, а сега се толку добри, душегрижници поштењачини...
Секој ако му останало малку разум, да се замисли малку, особено кога сакат секој на пола година принудно да прима генетичка терапија..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom