Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.347
Еве и доктор кај нас се согласува со мене. Кој има тестирано мешање на вакцини?

@Aceso дали би мешала вакцини? Дали ќе примиш трета доза? Му веруваш на Филипче?

Ne deka ima steta tuku na nema studii. So ogled na toa sto treta doza davaat posle 6 meseci ili podocna nema problem. Do togas teloto ja ima isfrleno vakcinata prosto kazano.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.806
Сака да каже дека луѓето го прифаќаат ризикот без разлика која цена ќе ја платат. Ја ова го заклучив третиот ден откако пандемијава почна да зема замав. Носев маска тоа време, се шприцав со дезентал, мене како и цела канцеларија, и не одев у кафич. Откако случајно се зачешав за нос размислив малку, дека таков живот(у кој се пазиш и на крај пак ќе се заразиш) не сакам и фрлив се, а наместо тоа нарачав еден тон витамини за мене и за моите. Свесен бев дека ќе им пренесам вирус и на моите, ама ете....релативно добро поминаа. И сега откако прележавме ме боли кур за ковидов како и за вакцини од него, уствари добро е нон стоп да бидам изложен на истиот и да си го обновувам имунитетот.
Ми треба ли вакцина?
...аман, па ти веднаш поверува на фотошопов, на Нет фотката се смета како „Covid memes“
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.347
Funding
Israel Ministry of Health and Pfizer.

:pos:


Оваа студија е во рангот на изјавата на Заев, вакцините се ЗДРАВИ.
Ako ne mozes da argumentiras protiv studijata argumentiraj kontra toj sto ja platil :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
дечки, а едно прашање вака.
Не сакате да се вакцинирате затоа што многу брзо беше направена вакцината и страв ви е така? Пред 30-40 години требало 10 години за да се направи и тестира, точно е тоа, а сега само година дена (не ми се фаќајте за бројките ги трескам од ракав)

Дали тоа значи дека ако пред 30 години за да се направи еден телефон требало можда месец дена, а сега 1 саат...дека не треба да ги купувате најновите модели на мобилни затоа што НЕ СЕ ТЕСТИРАНИ, КОЈ ЗНАЕ ШТО ИМА ВНАТРЕ?
Сосема различна работа, не знам ни како можеше да ги поврзеш. Луѓе буквално умреа и една од вакцините беше повлечена од употреба. На луѓето стварно им е страв од ризиците, не се сите инаетлии :D Треба да им се пристапи и да им се укажат реалните бенефити (кај тие што ги има), а не да се притискаат со политички мерки.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.129
Поени од реакции
10.474
дечки, а едно прашање вака.
Не сакате да се вакцинирате затоа што многу брзо беше направена вакцината и страв ви е така? Пред 30-40 години требало 10 години за да се направи и тестира, точно е тоа, а сега само година дена (не ми се фаќајте за бројките ги трескам од ракав)

Дали тоа значи дека ако пред 30 години за да се направи еден телефон требало можда месец дена, а сега 1 саат...дека не треба да ги купувате најновите модели на мобилни затоа што НЕ СЕ ТЕСТИРАНИ, КОЈ ЗНАЕ ШТО ИМА ВНАТРЕ?
Деновиве разговарав со колеги, како постарата популација повеќето си се уредно вакцинирани. Ретко ќе начекаш некој дедо или некоја баба кои се антивакцери (веројатно покрај внуците). Причина број еден е фактот што живееле во време во кое вакцините сеуште не биле така популарни, а и самите тие знаат што значи заразна болест. Посебно многу од нив се сведоци на вариолата! А и доста од нив имаат браќа/сестри починати од дифтерија.

Душички мили! Не за џабе рекле како старее човек се повеќе наликува на дечињата. Невини, мили, искрени.

Социјалните медиуми и пристапот до интернет се непријател број еден на пандемијата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
не сакав јас да го кажам тоа ама миииислам дека % на вакцинираност има врска со % на едукација :) самите невакцинирани нека го сфатат ова како сакаат
А така значи ќе се навредуваме! Да, јас сум со основно...и тоа само 4 години! :(

пи.ес. Паралелата меѓу вакцините и телефонот е лоша. За вакцините има тест фази за краткорочните и долгорочните нус појави. Така истражувањата, за Фајзер, ќе се комплетираат во декември 2022 год. Нивните некомплетирани тестирања и истражувања се покажаа многу лошо кај момчињата (вакцинината за деца). Фајзер ја земам тука како пример затоа што само оваа вакцина е одобрена за децата, но и Куба вакцинира деца со некоја нивна вакцина, но немаме скоро никакви информации за таа вакцина. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Деновиве разговарав со колеги, како постарата популација повеќето си се уредно вакцинирани. Ретко ќе начекаш некој дедо или некоја баба кои се антивакцери (веројатно покрај внуците). Причина број еден е фактот што живееле во време во кое вакцините сеуште не биле така популарни, а и самите тие знаат што значи заразна болест. Посебно многу од нив се сведоци на вариолата! А и доста од нив имаат браќа/сестри починати од дифтерија.

Душички мили! Не за џабе рекле како старее човек се повеќе наликува на дечињата. Невини, мили, искрени.

Социјалните медиуми и пристапот до интернет се непријател број еден на пандемијата.
А можеби и фактот дека за нив е вирусот најголема опасност, за разлика од нас каде пола друштво прележа со 1 ден температура. Мотивацијата за вакцинација е далеку поразлична.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.806
милиони заостанати во еволуцијата идиоти како тебе
може малку да бидеш покултурен?
@Acid сметам дека Кајгана и Кајгана форумот како општествено одговорен медиум, ставот кој го завзема заедно со своите модератори во случајов @коцка со забранување на пристап до темата корона вирус на про-ваксерски мислења и членови а на барање на анти-ваксери може да нанесе огромна штета. Во време на лажни вести и Фејсбук Славици темата може да излезе од контрола и да нанесе голема штета која може да резултира со смртен исход во многу фамилии...
... па после ќе се жалиш, за нешто што ти реметиш тука, ако не знаеш да пишуваш и да водиш нормален муабет, воздржи се од лични навреди, едноставно лично ми пречи да читам таков однос!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.347
Од тоа што читав Астра Зенека со Фајзер се покажа како солидна комбинација. Мислам дека @Igorcemk е така вакциниран.
Јас сум со две дози Фајзер. Веќе кажав дека не сум за да се форсира вакцинација со трета доза, сè додека има луѓе кои сеуште ја немаат примено првата доза.

Студија за други комбинации на вакцини (освен Астра Зенека, Фајзер) сеуште не сум прочитала. Ама ќе се заангажирам малку повеќе деновиве, со оглед на тоа што и мајка ми спаѓа во категоријата лица кои треба да бидат вакцинирани со трета доза (веројатно Фајзер), а има примено Спутник.

Како и да е, ова е мое мислење. Јас не сум имунолог, ниту генетичар, се држам до фактите пласирани од страна на стручните лица.
AZ i Moderna ;)

Inace kombinacija Vektor i mRNA e dosta efikasna.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.129
Поени од реакции
10.474
А можеби и фактот дека за нив е вирусот најголема опасност, за разлика од нас каде пола друштво прележа со 1 ден температура. Мотивацијата за вакцинација е далеку поразлична.
Можеби и тоа има удел секако!

Ама фактот дека вие на интернет имате пристап до сè што треба и сè што не треба, а притоа не знаете како да филтрирате информации е ваш најголем непријател.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Проблем е зашто тие резултати се земаат за екзактни и се креираат политики врз нив. А еве ова конкретно, иако е објавено во Lancet е misleading. Таман работа да му се обраќам на авторот, тебе ти се обратив зашто ти ја постираше. Дали во конкретниот парагаграф не глеаш погрешна информација? Значи машко дете од 16 години што иде да се вакцинира, дали ризикот му е 3 во 100 000 или значително поголем?
A na osnova na koi rezultati bi trebalo da bide zemano?

Da, veruvam deka na masko dete od 16 godini sto ide da se vakcinira, rizikot mu e 3 vo 100k vo Ovaa studija. Zatoa sto vo ovaa studija se zemeni toj broj na reprezentativen primerok, so toj broj na starost i ispitanici. Dokolku avtorite izberat sruga starosna grupa, i napravat ista takva studija, koja ke zavrsi na lancet, jas ke veruvam i vo nea. Zatoa sto mi e jasno niz kakov filter zavrsila, pred da bide objavena.

Da se razbereme, ne ja favoriziram, ne tvrdam deka nema rizik, samo tvrdam deka toa sto bilo dokazano tamu, drzi voda. Dokolku procitam nesto sto ke bide objaveno i ke bide porazlicno, i toa ke go objavam.

Jas ne se smetam za merodavna, da mozam da procenam dali ovaa studija ima greska, bidejkji lugjeto sto ja analizirale i procitale pred da ja odobrat, se naucnici koi sigurno pominale vo svojot zivot mnogu povekje studii od mene.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
дечки, а едно прашање вака.
Не сакате да се вакцинирате затоа што многу брзо беше направена вакцината и страв ви е така? Пред 30-40 години требало 10 години за да се направи и тестира, точно е тоа, а сега само година дена (не ми се фаќајте за бројките ги трескам од ракав)

Дали тоа значи дека ако пред 30 години за да се направи еден телефон требало можда месец дена, а сега 1 саат...дека не треба да ги купувате најновите модели на мобилни затоа што НЕ СЕ ТЕСТИРАНИ, КОЈ ЗНАЕ ШТО ИМА ВНАТРЕ?
Не ти е споредбава баш примерна.

Нит го јадам мобилниот, нит го пијам.
 
Член од
16 август 2021
Мислења
29
Поени од реакции
36
Вакциниран со Џонсон, еве ви еден аргумент зошто треба да се вакцинирате: моментално се аплицирани 6.2 МИЛИЈАРДИ дози. Поточно до сега 33% целосно вакцинирани од светската популација.
Вие што немате прележено ниту сте вакцинирани толку се плашите од вакцина што сме ја примиле 1/3 од светот а до денес на светско ниво се појавиле многу мал број на нус појави можеби 1 во 100000 што завршиле фатално.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Прегледај го приврзокот 308386

... дебили се тие кои направија лаички фотошоп над реалниот транспарент каде кој знае што пишува и кој знае по кој повод е овој митинг, а не го научија фотошопот како треба, па лаиците се залетаа на статива!
Хахахха види ја не знае компјутер да упали и фотошоп мастер стана... Во Канада на антимаскер протест е ова


@коцка прочитај стики комент да видиш на Реддит како ги решаваат антимаскинг-ваксерите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom