Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Општо зборам за темава и ти како модератор дека нанесуваш штета, казнуваш вреѓање што не нанесува штета а оставаш ширење на лажни вести и армчер научници како Тенеке кој поима нема што збори и нанесува штета на вакциналниот процес...

Не е чудо што сите развиени земји се над 70 посто а ние утепаните под 40 и да мислат дека се паметни што не се ваксаат...
не сакав јас да го кажам тоа ама миииислам дека % на вакцинираност има врска со % на едукација :) самите невакцинирани нека го сфатат ова како сакаат
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мене ме интересира еден дел од студијата.

We found that the risk of myocarditis increased by a factor of three after vaccination, which translated to approximately 3 excess events per 100,000 persons; the 95% confidence interval indicated that values between 1 and 5 excess events per 100,000 persons were compatible with our data. Among the 21 persons with myocarditis in the vaccinated group, the median age was 25 years (interquartile range, 20 to 34), and 90.9% were male.

Зашто ги групираат случаевите како 3 во 100 000, кога 90.9 се машки и инцидентата е помеѓу 20 до 34 години? Не ти делува ова на намерно downplaying? Имаше друга студија каде случаевите беа 1 во 6000 кај одредено годиште и род, што е драстична разлика и за некој е неприфатлив ризик. Нели е пофер да им се каже реалната бројка на луѓето?
Ne, zatoa sto studijata im pokazala deka toa e pocesto kaj maskata populacija. Ova e edna studija, jas ne gi negiram drugite, megjutoa kako i za lancet, taka i za nejm, ke kazam deka se poverodostojni i ne moze bilo sto da se prikace kaj niv. Ke ima natamu uste mnogu studii koi ke pobijat edna i druga teza.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.105
Поени од реакции
10.402
Еве и доктор кај нас се согласува со мене. Кој има тестирано мешање на вакцини?

@Aceso дали би мешала вакцини? Дали ќе примиш трета доза? Му веруваш на Филипче?

Од тоа што читав Астра Зенека со Фајзер се покажа како солидна комбинација. Мислам дека @Igorcemk е така вакциниран.
Јас сум со две дози Фајзер. Веќе кажав дека не сум за да се форсира вакцинација со трета доза, сè додека има луѓе кои сеуште ја немаат примено првата доза.

Студија за други комбинации на вакцини (освен Астра Зенека, Фајзер) сеуште не сум прочитала. Ама ќе се заангажирам малку повеќе деновиве, со оглед на тоа што и мајка ми спаѓа во категоријата лица кои треба да бидат вакцинирани со трета доза (веројатно Фајзер), а има примено Спутник.

Како и да е, ова е мое мислење. Јас не сум имунолог, ниту генетичар, се држам до фактите пласирани од страна на стручните лица.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
јас со моето искуство, со болните околу мене, изгубив луѓе под 50 год кои немаа никакви здравствени проблеми. Како да реагирам на се тоа? Да оставам да се разболат сите па кој преживее ќе раскажува?

Инаку и вакцината против морбили не била тестирана, кој знае зошто се вакцинирале луѓето
Абе жена на 52 што ја познавам умре една недела после втора доза Фајзер?
Имаше инфаркт на абдомен, ја пишаа дека е посто ковид, а никогаш не беше позитивна. Така да поентата е ризик фактор.

Како не била тестирана вакцина против морбили ?

Инаку не се разбираме, јас сум против оваа неЗАДОЛЖИТЕЛНА, вакцинација со сегрегација и дискриминација.

Абе не знаат ништо за вакцината. Врска немаат колку штити за колкав период ќе штити. Се е во од.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Општо зборам за темава и ти како модератор дека нанесуваш штета, казнуваш вреѓање што не нанесува штета а оставаш ширење на лажни вести и армчер научници како Тенеке кој поима нема што збори и нанесува штета на вакциналниот процес...

Не е чудо што сите развиени земји се над 70 посто а ние утепаните под 40 и да мислат дека се паметни што не се ваксаат...
Пријави ги во полиција или кај вистинометар.мк.

Мал број на земји се над 70% во Европа, Португалија, Исланд, Ирска, Данска, Белгија. Ние утепаните не сме под 40%, голем број се иселени и не сме 2 милиона за да вадиш тие проценти и голем број се вакцинираа во соседна Србија и нешто и во Бугарија. Тие што се иселени во моја околина се да не претерам ама над две третини вакцинирани.

И да, повеќе штета правиш и од Мајк Тајсон .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678


Миндсетот на анти-маскинг-ваксерските дебили...
21oem4qh72q71.jpg

... дебили се тие кои направија лаички фотошоп над реалниот транспарент каде кој знае што пишува и кој знае по кој повод е овој митинг, а не го научија фотошопот како треба, па лаиците се залетаа на статива!
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
А ако сум геј или трансџендер и не сакам да се вакцинирам? И како не носевме маски на парадата? Има ли протокол од партијата за такви или не сметате за предавници на ЛГБТКЈМНФРТС?
Па јас мислам дека си Гејатлеј и да ќе ве сметам за глупи ако не верувате во маски и вакцини како и да се изјаснувате...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ne, zatoa sto studijata im pokazala deka toa e pocesto kaj maskata populacija. Ova e edna studija, jas ne gi negiram drugite, megjutoa kako i za lancet, taka i za nejm, ke kazam deka se poverodostojni i ne moze bilo sto da se prikace kaj niv. Ke ima natamu uste mnogu studii koi ke pobijat edna i druga teza.
Меѓутоа бројката што е пишана е за целата популација. Утре како аргумент за вакцинација се користи ,,ај бе па и ти 1 у 100 000,, кога реално - не е така. Ризикот е далеку повисок за одредена популација, 1 во 10000 да речеме. Не знам дали си доктор или научник, ама за нив ова побивање тези е fun and games ама за пациентот е живот или смрт. Така да не глеам оправданост да се тера некој за лек врз база на студии за кој нема јасен консензус.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Абе жена на 52 што ја познавам умре една недела после втора доза Фајзер?
Имаше инфаркт на абдомен, ја пишаа дека е посто ковид, а никогаш не беше позитивна. Така да поентата е ризик фактор.

Како не била тестирана вакцина против морбили ?

Инаку не се разбираме, јас сум против оваа неЗАДОЛЖИТЕЛНА, вакцинација со сегрегација и дискриминација.

Абе не знаат ништо за вакцината. Врска немаат колку штити за колкав период ќе штити. Се е во од.
Човек и стварно да умрел поради вакцина, никој нема да те сфати озбилно пошто нешто слично си пишал безброј пати. Еднаш бабата, друг пак пријателка на пријателката, се нешто ново искача.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
не сакав јас да го кажам тоа ама миииислам дека % на вакцинираност има врска со % на едукација :) самите невакцинирани нека го сфатат ова како сакаат
Ајде да измериме тука на темата кој што има завршено, чисто ме интересира рон и тролејбус со кој степен на едукација се :) ? Па они lancet мислат дека е име на сателит гарант, а тука ќе збориме за степен на едукација.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Sto dokolku sum prelezala I imam poveke od dovolno antitela? Koja e potrebata za vakcinacija ako veke se mojot organizam sam se izboril so virusot I na priroden nacin steknal imunitet?
Sto dokolku zaradi nekoja si druga bolest jas ne smeam da se vakciniram?Sto dokolku doktorot koj ti ja znae tvojata medicinska istorija ne ti preporacuva vakcinacija zaradi X pricini?
Sto dokolku godina I polovina I pokraj kontakt so mnogu lugje, mojot imunitet bil dovolno silen, za da se izbori sam, za jas voopsto da ne zabolam?

Sekoj si ima svoe ZATOA STO I vo sekoj slucaj sam treba da si odluci dali ke se vakcinira Ili ne. I toa ne go pravi niti popameten, niti pobudala od toj sto resil da se vakcinira.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Меѓутоа бројката што е пишана е за целата популација. Утре како аргумент за вакцинација се користи ,,ај бе па и ти 1 у 100 000,, кога реално - не е така. Ризикот е далеку повисок за одредена популација, 1 во 10000 да речеме. Не знам дали си доктор или научник, ама за нив ова побивање тези е fun and games ама за пациентот е живот или смрт. Така да не глеам оправданост да се тера некој за лек врз база на студии за кој нема јасен консензус.
Jas sum samo veterinar. Celata nauka se temeli na pobivanje i dokazuvanje tezi, ne znam zosto toa e problem. Ne e samo za ova. Taka funkcionira naucniot svet, koj za zal za obicniot narod znaci toa. Pak ke ti recam, ova e edna studija, mozebi nekoja druga ima drugi rezultati. Verodostojnosta i ,,vrednosta,, na istata se ocenuva spored toa kade i vo koe spisanie e objavena. Ova, stom zavrsilo ovde, znaci ima nekoja tezina. A zosto toj izbor na zborovi upotreben, mislam deka mozes da mu pises na avtorot, toj podobro bi ti objasnil od mene.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
дечки, а едно прашање вака.
Не сакате да се вакцинирате затоа што многу брзо беше направена вакцината и страв ви е така? Пред 30-40 години требало 10 години за да се направи и тестира, точно е тоа, а сега само година дена (не ми се фаќајте за бројките ги трескам од ракав)

Дали тоа значи дека ако пред 30 години за да се направи еден телефон требало можда месец дена, а сега 1 саат...дека не треба да ги купувате најновите модели на мобилни затоа што НЕ СЕ ТЕСТИРАНИ, КОЈ ЗНАЕ ШТО ИМА ВНАТРЕ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Темава е преплавена од антиваксери кои сеат лажни вести, страв и параноја. Темава го отежнува вакциналниот процес во државава, на Редит и Фејсбук почнаа да ги казнуваат анти-ваксерите и нивните штетни мислења подгреани од лажни вести...

А самата ти како модератор не те интересира од каде доаѓа изворот, колку само да се имало 'здрава дискусија'?

Темава е штетна за целокупното здравје и функционирањето на државава затоа што е запоседнаа од штетни ликови кои сеат лажни вести. Скоро и сите про-ваксери да ја напуштија ама вие се грижите да немало навреди :pos:
Баш темава ја сопре вакцинацијата кога сите јавни анкети направени уште пред оваа тема да се отвори, а потврдени и по отворањето на оваа тема, 50% од граѓаните се изјаснија дека не сакаат да се имунизираат!

Сега стихијата и стравот паднаа, имаше неколку сериозни скандали кои ја оспорија имунизацијата (како онаа со АЗ), започна да се политизира, но и веќе доволно знаеме за вирусот каде секој може да си направи проценка и оценка дали сака да се боцне.

Темата е одлична, кога ќе се разгори и самата дебата е одлична...сѐ додека не дојдете ти и Рон да тропате глупости, да тролате и да не презентирате ниту еден единствен факт, став или просто мислење. Може го немате, не знам. :)

Вакцината е лично добро, изборот е твој. Ама ако некој ми ги крати моите Уставни права (конкретно мислам на "доктор" Филипче и останатите челници кои водат ресори), ќе ги навредувам. Со тоа не ги прекршувам форумските правила.

На што е сведена дебатата?
- Вакцините нема да ја сопрат заразата.
- Оваа вакцина нема да стави крај на пандемијата.
- Вакцината ги намалува хоспитализациите.*
- Вакцината ја намалува смртноста.

* 95% од хоспитализациите беа од лица над 50 год. Стапката на смртност меѓу младите е промил. Стапката на смртноста кај постарата популација е изразена во проценти.

Кај младите, најголемиот и најчест ризик со кој може да се соочат се постковид симптомите. Но генерално поминуваат асимптоматски или со благи симптоми. 1-2 од 10.000 луѓе, од лицата меѓу 20-30 год умираат. Најчесто имаат најмалку еден коморбидитет.

Постарите, да речеме лицата над 50 год, треба да се имунизираат затоа што ризиците, статистички, кај нив се повоочливи. Но тоа не значи дека мора да се вакцинираат, пак е оставено на самите нив. Зошто? Затоа што им е гарантирам физичкиот интегритет и тоа ќе биде правен преседан каде ти ќе го загубиш правото над твоето сопствено здравје. Дури и науката, медицинската етика (или деонтологијата) се сложува со мене, а притоа има и низа закони, но и меѓународни акти и декларации кои одат во моја полза. Ако сакаш и за нив ќе зборуваме. :)

Вакцината е лично добро, а не колективно.

Сега ако сакаш дебата, воала, ако не оди во Серија А, тропај за вонземјаните или плачи кај модераторите. Стандардот во кој си најдобар. ;)

пи.ес. При првиот обид на тролање или реплицирање со некоја теорија на заговор, со цел деградирање на соговорникот и забавување на темпото на дебатата, ќе си попиеш пријава. Мислам дека со тебе ќе го прекинам постот од 2 год, но нема да го завршам со тебе. ;)
пи.ес.ес. Фали транспарентноста во целиот овој процес, а на оваа тема може да се споделуваат разно-разни студии, ставови и мислења. Истите подлежат и на критика и на дебата. Со самото тоа треба да се зголеми и довербата во системот и институциите, само ако страна која ја застапуваш ги има посилните аргументи. Но целиот процес е контрадикторен од самиот почеток и со самото тоа институциите сами на себе си одмагаат. Така ниското ниво на доверба треба да си го бараат самите во себе, а не во народот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Jas sum samo veterinar. Celata nauka se temeli na pobivanje i dokazuvanje tezi, ne znam zosto toa e problem. Ne e samo za ova. Taka funkcionira naucniot svet, koj za zal za obicniot narod znaci toa. Pak ke ti recam, ova e edna studija, mozebi nekoja druga ima drugi rezultati. Verodostojnosta i ,,vrednosta,, na istata se ocenuva spored toa kade i vo koe spisanie e objavena. Ova, stom zavrsilo ovde, znaci ima nekoja tezina. A zosto toj izbor na zborovi upotreben, mislam deka mozes da mu pises na avtorot, toj podobro bi ti objasnil od mene.
Проблем е зашто тие резултати се земаат за екзактни и се креираат политики врз нив. А еве ова конкретно, иако е објавено во Lancet е misleading. Таман работа да му се обраќам на авторот, тебе ти се обратив зашто ти ја постираше. Дали во конкретниот парагаграф не глеаш погрешна информација? Значи машко дете од 16 години што иде да се вакцинира, дали ризикот му е 3 во 100 000 или значително поголем?
Лошо кога се меша политика и наука, и тоа е тоа што ги нервира луѓето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom