Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Како дозна или симптоми имаш?
Симптоми и позитивен тест од пред три дена. Од симптоми имав само прв ден малку покачена температура, затнат нос, главоболка, болка во мускули и умор. Од вчера и целосно изгубен вкус и мирис и лошо спиење.

За пиење имам во главно тие витамински работи. Вит. Д, Ц, цинк, б комплекс. Од лекови Аспирин 100 пред спиење, парацетамол по потреба и Исоприносин два пати на ден.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Симптоми и позитивен тест од пред три дена. Од симптоми имав само прв ден малку покачена температура, затнат нос, главоболка, болка во мускули и умор. Од вчера и целосно изгубен вкус и мирис и лошо спиење.

За пиење имам во главно тие витамински работи. Вит. Д, Ц, цинк, б комплекс. Од лекови Аспирин 100 пред спиење, парацетамол по потреба и Исоприносин два пати на ден.
Со лесно.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Симптоми и позитивен тест од пред три дена. Од симптоми имав само прв ден малку покачена температура, затнат нос, главоболка, болка во мускули и умор. Од вчера и целосно изгубен вкус и мирис и лошо спиење.

За пиење имам во главно тие витамински работи. Вит. Д, Ц, цинк, б комплекс. Од лекови Аспирин 100 пред спиење, парацетамол по потреба и Исоприносин два пати на ден.
Ај со лесно. После ова ќе бидиш супермен за короната.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Ме стигна и мене коронава, мам’та да и ја ебам :LOL:
Треба да им пишам на Астра Зенека парите за бензин до Ниш да ми ги вратат , газ стопанкин. :D
Пред колку време се вакцинираше?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
@teneke ,што мислиш и за овој феномен: дел од медицинскиот персонал попрво би дал отказ отколку да прими вакцина!
Во болницата во Мулхаус, блиску до Стразбург, мораа да активираат таканаречен бел план бидејќи некаде 1000 и нешто болничари не сакаат да се вакцинираат а рокот за вакцинирање помина и сега дома ги терат да седат а нема доволно кадар да ги лечи болните...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.517
тоа да, ако се водиш според @Audiofil и @teneke
Ти само надевај се дека мерките за забрана на невакцинирани при влез во кафани и молови ќе биде доживотна односно доколку спласне пандемијата и имаме од 50 до 100 заразени на дневно ниво.Ако си толку сигурен ти фрлам ракавица да ставиш со мене облог во недвижен имот со документ заверен на нотар па на крај некој ќе ги земе и двете.
Автоматски споено мислење:

Во болницата во Мулхаус, блиску до Стразбург, мораа да активираат таканаречен бел план бидејќи некаде 1000 и нешто болничари не сакаат да се вакцинираат а рокот за вакцинирање помина и сега дома ги терат да седат а нема доволно кадар да ги лечи болните...
Со истиот одговор се заканија и грчките медицински лица при што за 24 часа би колабирал целиот здравствен систем.
Автоматски споено мислење:

Симптоми и позитивен тест од пред три дена. Од симптоми имав само прв ден малку покачена температура, затнат нос, главоболка, болка во мускули и умор. Од вчера и целосно изгубен вкус и мирис и лошо спиење.

За пиење имам во главно тие витамински работи. Вит. Д, Ц, цинк, б комплекс. Од лекови Аспирин 100 пред спиење, парацетамол по потреба и Исоприносин два пати на ден.
Зимај секој ден по едно од пробиотиците Proven од 50 билиони кои ги има во Зегин:
А за понатаму ќе си набавиш Garden of life од интернет бидејки се 2 до 3 пати подобри за иста цена.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Втора доза крај на јуни.
Те прашав затоа што скоро сите што се заразија а беа вакцинирани, периодот е после два три месеци...додека кај тие луѓе кај кои поминаа повеќе месеци, фала богу нема никој повторно заразен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
Јас се заразив после втора примена доза, месец, месец и пол, отприлика. И сопругата исто. Додека невакцинираните членови од домаќинството не се заразија.

Ова, веројатно, е добра прилика за анти-вакцерите да се посомневаат во заштитата од заразување, која ја пружа вакцинита. Дури и повеќе, да почнат да мислат дека можеби, токму вакцинираните (со Фајзер) имаат повеќе шанси да фатат од невакцинираните.

Симтомите ни траеја само три дена и беа - само температура (ништо повеќе, буквално, ни нос, ни грло...), што е добра прилика за про-вакцерите да покажат како вакцината штити од компликации.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Па 90% сум сигурен :D

Кумашинот имаат син 3 години и он изгледа го закачил во градинка. Ја ги дружев во саботата, а неделата малиот кренал 39 температура и позитивен на Корона на брз тест. Они по дома во понеделник први симптоми јас во средата први симптоми. Малиот е веќе добар иначе.

После доктор ми кажа дека е партал по школи и градинки и имаат многу случаи на пренесување од деца на возрасни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
После доктор ми кажа дека е партал по школи и градинки и имаат многу случаи на пренесување од деца на возрасни.
Прилично доста извештаи од луѓе слушам за ова.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Па 90% сум сигурен :D

Кумашинот имаат син 3 години и он изгледа го закачил во градинка. Ја ги дружев во саботата, а неделата малиот кренал 39 температура и позитивен на Корона на брз тест. Они по дома во понеделник први симптоми јас во средата први симптоми. Малиот е веќе добар иначе.

После доктор ми кажа дека е партал по школи и градинки и имаат многу случаи на пренесување од деца на возрасни.
Градинките и лани работеа :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom