Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не знам дека вакцинирани паничат или било што како што кажуваат тие што не биле антиваксери тука.

Јас како вакциниран ниту се замарам и не познавам вакцинирани да се секираат или некој да убедуваат.... Ама тие експертите што се разбрале од теории на заговор до имунологија и те како замараат.

Цело време за тоа зборат те како чипувани сме биле па деновите ни биле броени ќе сме умреле 90% од вакцинираните за две години па стерилитет ке сме имале .... Јас само се насмеам и прокоментирам за нивната "логика".
И јас како невакциниран не се замарам, еве се откажав и од пишување тука.
Едно време имаше една изрека “ рака сечам“ кога некој тврди дека е во нешто ептен сигурен. Дали ти би сечел рака дека се е чисто со оваа пандемија, дека се е по пе ес, дека се ти е нормално од почеток до крај.
За мене на пример, нема ништо логично, од почеток до крај. Уште на почеток “теориите на заговор“ беа дека ќе се врши присилна вакцинација. Уште пред 2-3 години имаше поплаки од фармацевските гиганти дека не се врши редовна вакцинација дури и со нормалните вакцини, имаше мапи низ светот каде се, а каде не се задолжителни. Каде и колку населението се вакцинира. Имаше големо разочарување од таквите гиганти.
Логично ли е по тебе пандемија да трае веќе 2 години, а да нема никаков ефект. Бројките само бесконечно се зголемуваат, психолошка репресија од сите можни медиуми, луѓето се држат во изолација, во стрес, без социјален контакт, без одмори и шанса да одморат од оваа пандемија. На некој можда му е смешно, но пример најголема казна во затвор е самица, изолација на единката од остатокот, а после 2-3 недели од таа самица обично е на пола здравје од тоа што бил.
И да не ја ширам, но работата смрди, не да смрди, труе, е сеа дали ти имаш нос за тоа, тоа е твој проблем.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
3.075
И јас како невакциниран не се замарам, еве се откажав и од пишување тука.
Едно време имаше една изрека “ рака сечам“ кога некој тврди дека е во нешто ептен сигурен. Дали ти би сечел рака дека се е чисто со оваа пандемија, дека се е по пе ес, дека се ти е нормално од почеток до крај.
За мене на пример, нема ништо логично, од почеток до крај. Уште на почеток “теориите на заговор“ беа дека ќе се врши присилна вакцинација. Уште пред 2-3 години имаше поплаки од фармацевските гиганти дека не се врши редовна вакцинација дури и со нормалните вакцини, имаше мапи низ светот каде се, а каде не се задолжителни. Каде и колку населението се вакцинира. Имаше големо разочарување од таквите гиганти.
Логично ли е по тебе пандемија да трае веќе 2 години, а да нема никаков ефект. Бројките само бесконечно се зголемуваат, психолошка репресија од сите можни медиуми, луѓето се држат во изолација, во стрес, без социјален контакт, без одмори и шанса да одморат од оваа пандемија. На некој можда му е смешно, но пример најголема казна во затвор е самица, изолација на единката од остатокот, а после 2-3 недели од таа самица обично е на пола здравје од тоа што бил.
И да не ја ширам, но работата смрди, не да смрди, труе, е сеа дали ти имаш нос за тоа, тоа е твој проблем.
Има една новокомпонирана-Која е разликата помеѓу теорија на заговор и вистината? (Шест месеци)
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Сеа Бухова само да не ја стаат, ќе го бараме Венко иначе.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Дамби, Филипче аут, душата мирна може да ви биде :D
Душата ми се наполни откако го посетив Саемот (хе хе хе, без папири). :love:
Сега овој си даде оставка. :love:

Денов не може да биде поубав. :love:
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.037
Поени од реакции
12.459
From Hero to Zero му се задеси во рекордно време :( .
Се надевам дека новиот министер нема да продужи со ретардираните "мерки" и потези ама знаејќи какви кретени се на власт во севернава,чисто се сомневам.

Штета што деген ко Мицко е на чело на другото зло,дури и грујо покојни да беше лидер на вмро ќе ги масакрираа на локалниве избори што следат.





Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Еве јас прележав Ковид и сум вакциниран со две дози и сум загрижен за себеси. Зошто почетниот наратив беше дека ако се вакцинираш ќе се спасиш за постепено да се смени дека можда ќе треба да се прима трета а најверојатно и четврта вакцина.
Па за кој кур ја примав прва и втора? За да не умрам од КОВИД? Па јас веќе еднаш го прележав од нога. Алфа не ме кутна. Делта демек појак а? Антителата од Алфа не помагаат. Морало вакцина.
Ајде и вакцината ја примив.
Во Маркет, во Банка, во Пошта, на Бензиска, во Кино, на секој ебан затворен простор носам маска. ЗА КОГО?
Дали јас претставувам опасност со Природен имунитет и две бустер дози или па треба да се пазам и внимавам со Природен имунитет и две бустер дози?
Зашто ја носам ебаната пелена преку уста? Да се солидаризирам со некого? Демек пак можам да се заразам а? Само ќе го поминам полесно.
Ете и тој наратив сакам да го искусам. Сакам да се заразам за да го кренам имунитетот и да ги активирам антителата во мене. И ШТО ПОСЛЕ? После два пати прележан Ковид и 2 вакцини пак ќе треба да носам маска? За кого тогаш? За да не се заразам трет пат?
Стравот ти е нерационален. Како прележан и дупло вакциниран шансите за бова зараза се близу нула. Маската е сосема друга тема верувам страв не ти предизвикува.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Најверојатно ЗЗ ке ја одбие и ќе се вади како многу е потребен ВФ во целава '' пандемија ''
...тактика ,,јас сакам, ама не ме пуштаат,,
до сега сите кои ,,дале оставки,, или поради народниот аудиториум ги смениле, биле само прераспределени на други работни места т.е. министертства, ништо посебно, дури и подобра услуга им се прави ескивираат од одговорност и осудување!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.359
Поени од реакции
38.333
...тактика ,,јас сакам, ама не ме пуштаат,,
до сега сите кои ,,дале оставки,, или поради народниот аудиториум ги смениле, биле само прераспределени на други работни места т.е. министертства, ништо посебно, дури и подобра услуга им се прави ескивираат од одговорност и осудување!
според тебе бијонс кој би бил добар кадар за министер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom