Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Ја тек сеа дознав, пошто цела ноќ играв видео игри. Мада, сумњиво ми стана еден момент коа почнаа поише брзи помоши да вртат со сирените у исто време.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.865
Поени од реакции
7.553
Зошто мора секогаш после немили настани во државава да дознаваме дека проблем било нешто што предизвикало немил настан? Ете се случија пожари и тогаш дознава народот дека авионите за гасење пожар не им биле сервисирани, дека немаме соодветни возила и опрема за гасење пожари, она со автобусот исто дознавме не бил исправен. Можеби има и уште некој ситуации вакви но на овие две работи моментално ми текнува.


Зошто никој не реагира соодветно на проблемите во државава за да нема последици?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Северџани, не сакам да направам screenshot од фејсбук од северџаниве ги имаат споделено страниците од тетовско.
дечко олади, и ти си северџан
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Сите се споделени на портали и фејсбук. Северџани сами се нарекувате.
според моменталниов устав и ти си северџан, сите сте северџани, мене не ме број
 
Член од
23 август 2020
Мислења
257
Поени од реакции
427

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
има оставка, ама не од тие што треба, туку од Економскиот директор на болницата Артан Етеми кој што кажал дека има пропоусти во изградбата на болницата месеци порано од настанов.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.865
Поени од реакции
7.553
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Електричарот е крив и докторката со дефибрилаторот.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Бог да ги прости жртвите, искрено сочуство на семејствата.
Проблемот глобално е целиот пост модерн, либерализам и пазарна економија. Не само кај вас а секаде, неквалитетно, фушерај скоро во се, приватници прогласуваат Ковид епидемии, карантини, задолжителни вакцини, тие истите диктираат трендови, норми, закони во сите области, од мода, образование, па се до градежништво.
Смешно ми е не само кај мене а скоро секаде нема мачкање ѕидови а гипс картон место ѕидови место цигла, изолација не стаклена вата, била не разградива а стиропор. Зградна инсталација за хидрантите од пластични цевки не поцинковани, и едно малечко пожарче на први спрат, и сето тоа откажува.
Во секоја област е така, да речеме Воз, Метро, нема веќе од оние старите импрегнирани тешко запаливи плочи а пластика, ели место да користиш цигли, столбови, плоча, малтер, стаклена вата... ти користиш пластика најлон, стиропор, многу објекти стануваат потенциален крематориум само чекаат искра. За струјата да не зборувам, нема веќе кабели со оловна или бакарна заштитна обвивка, особено за бараки, бунгала, контејнери, башка турчинот собира од контејнер пластика и од неа прави кабел, штекери за еднократно монтирање со кремпвање, дури и да сакаш да залемиш на него клема, неможе го прават од железо што тешко се леми...
Во секоја област деградација, химосексуализмот, вакцините, па се до болницата во Тетово. Башка и нашето муртинско сонце е по напреден во точење средства, скрати од ваму, скрати од таму и повеќе пари остануваат за братучедите, фамилијата и ова ортаците сожители.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Проблемот глобално е целиот пост модерн, либерализам и пазарна економија.
Со секое спомнување у негативна конотација се повеќе сум воодушевен како луѓе се спремни у негативна конотација да ја стават пазарната економија. Преселете се во Кина па јавете од таму колку е убав тој систем баш да видиме.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Прво немале доволно медицински персонал, па по еден во придружба требало да остани со секој пациент, а нон стоп фрчат огласи за вработување на референти и џандари на сите страни. Луѓе живи изгореа на место каде отишле помош да бараат, и се прават сите мутави крвта да им ја ебам апашка :yid:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom